Muzyczna profilaktyka i obchody Światowego Dnia Zdrowia w powiecie wieruszowskim

„Zdrowi jak rydze”, „Ekologiczne życie”, „Witaminy”, „Gąbko hej gąbeczko”,„Kręci nas ruch”, „Pochłonięty w sieci”, „Zdrowa modelka”……. to tylko niektóre z utworów, które królowały na scenie Wieruszowskiego Domu Kultury podczas tegorocznego Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu.

W piątek – 5 kwietnia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie po raz kolejny zorganizowała konkurs, który od lat promuje zdrowie i wpisuje się swą tematyką w obchody Światowego Dnia Zdrowia – jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie zdrowia publicznego, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na całym globie.

Rok rocznie na ten dzień, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera temat przewodni, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. W tym roku podobnie jak rok temu, uwagę całego świata skierowano na konieczność zapewnienia wszystkim ludziom uniwersalnego dostępu do opieki zdrowotnej. Temat niesłychanie ważny, gdyż wciąż miliony osób nie ma dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej – lub muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem. Zdrowie to prawo każdego człowieka i wszyscy bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy narodowość zasługują na dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych bez barier finansowych.

Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu przyciąga wielu wykonawców, za sprawą których
w Wieruszowie w tym dniu robi się kolorowo, radośnie, energicznie i prozdrowotnie.

Tegoroczna edycja od przedszkolaka do starszaka śpiewała o zdrowym stylu życia, ekologii, witaminach, higienie osobistej, życiu bez nałogów, w tym uzależnień od smartfonów, gier komputerowych i portali społecznościowych. Dzieci nie tylko przygotowały profilaktyczne teksty do znanych przebojów muzyki rozrywkowej, ale także zaprezentowały kolorowe przebrania i przemyślane choreografie, zabierając tym samym publiczność i jury w muzyczną przygodę pełną tęczowych barw, przyjaznych dźwięków oraz zdrowych wskazówek i rad na przyszłość.

Wszystkie występy charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem przygotowania, spośród 20 zaprezentowanych utworów, komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

Przedszkolaki:

• I miejsce – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Teklinowie z hitem pt. „Dbaj o świat”
• II miejsce – Publiczne Przedszkole Samorządowe w Bolesławcu z piosenką pt. „Czas na sport”
• III miejsce – Przedszkole Publiczne w Lututowie z numerem pt. „ W naszej klasie zdrowo jest”
W tej kategorii wiekowej postanowiono wyróżnić Publiczne Przedszkole Samorządowe nr 1
w Wieruszowie za walory artystyczne zaprezentowane w utworze pt. „Umówiłem się z nią na 900”

Uczniowie szkół podstawowych kategoria kl. I-III

• I miejsce – Zespół Szkół w Starym Ochędzynie z piosenką pt. „Smerfny protest”
• II miejsce – Szkoła Podstawowa w Niwiskach z utworem pt. „Kręci nas ruch”
• III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wieruszowie
z kompozycją pt. „Witaminy”
Jury przyznało wyróżnienie Szkole Podstawowej w Wyszanowie za przytoczone treści prozdrowotne w numerze pt. „Zdrowa modelka”.

Uczniowie szkół podstawowych kategoria kl. IV-VI

• I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie z przebojem pt. „Weź owoce i warzywa”
• II miejsce – Zespół Szkół w Starym Ochędzynie z utworem pt. „Pochłonięty w sieci”
• III miejsce – Zespół Szkół w Walichnowach z piosenką pt. „Ekologiczne życie”
Również w tej grupie zostały przyznane wyróżnienia dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wieruszowie za walory artystyczne przedstawione w numerze pt. „Przepis na zdrowie” oraz wyróżnienie indywidualne dla ucznia z Zespołu Szkół w Sokolnikach za świetne poczucie rytmu zaprezentowane w piosence pt. „Dieta cudna, kolorowa”.

Wszystkim laureatom konkursu rozdano nagrody, które ufundowało Starostwo Powiatowe
w Wieruszowie oraz wyróżnienia sfinansowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wieruszowie.

Podczas Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, uczestnikom oraz przybyłym gościom zaprezentowano wystawę przygotowaną z okazji 100-lecia istnienia Służb Sanitarnych w Polsce. Ekspozycja ukazuje krótki rys historyczny Inspekcji Sanitarnej a także jej rolę we współczesnym świecie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie wszystkim uczestnikom Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, opiekunom grup oraz zaproszonym gościom składa serdeczne podziękowania za udział w tegorocznych obchodach Światowego Dnia Zdrowia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.