Pociąg Repatriantów 2019 Oleśnica – Wieruszów – relacja

13 kwietnia, o godz. 7.00 na stacji PKP Oleśnica  „repatrianci” – uczestnicy historycznego wydarzenia pn. Pociąg Repatriantów Oleśnica 2019 oczekiwali aby wsiąść do pociągu i przeżyć przygodę, wziąć udział w  rekonstrukcji wydarzeń z roku 1945, kiedy „Kresowiacy” wracali do Ojczyzny.

O godz. 8.00 po pobraniu karty repatrianta odbył się  planowany odjazd linią 181 z   Oleśnicy do Wieruszowa. Pociąg Repatriantów Oleśnica 2019  to już piąta edycja rekonstrukcji wydarzenia sprzed ponad 70 lat.

Organizatorem jest Stowarzyszenia Miłośników Techniki Olsensium na czele z prezesem panem Markiem  Kamaszyło przy wsparciu samorządów trzech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i   łódzkiego, sponsorów i wolontariuszy.

Pociąg repatriantów Olesnica Wieruszow

Opublikowany przez Ilustrowany Tygodnik Powiatowy Piątek, 12 kwietnia 2019

Idea, która przyświeca organizacji tego typu rekonstrukcji  to przede wszystkim przypomnienie a zarazem przekazanie wiedzy młodemu pokoleniu nt. akcji repatriacyjnych  w latach 40- tych XX w. oraz  zaprezentowanie historycznego pociągu.Takimi składami podróżowali nasi rodacy, którzy otrzymali kartę przesiedleńczą i mogli wrócić ze Wschodu do Ojczyzny. Takimi pociągami wracali  z Zachodu żołnierze z oflagów. Używana sporadycznie  linia 181 pozwala na organizacje tego typu wydarzeń historycznych, jak również na pokazanie  sprawności taboru kolejowego,  starych urządzeń oraz pokazanie, jak to wszystko wtedy się odbywało.

W tym roku pociągiem repatriantów podróżowało blisko 300 osób w strojach z tamtego okresu. To lekcja  historii ale i wielka  frajda zwłaszcza dla dzieci. Rodziny repatrianckie  mogły zabrać  także zwierzęta. Pociąg Repatriantów Oleśnica 2019  miał postoje m.in. w miejscowościach: Poniatowice, Bogusławice, Jemielna, Syców, Kępno i Wieruszów. „Repatriantów” witały tłumy mieszkańców, władze samorządowe, zespoły folklorystyczne. Przygotowano różne scenki, np. w Jemielnej miał miejsce „napad na pociąg”.

Opublikowany przez Ilustrowany Tygodnik Powiatowy Sobota, 13 kwietnia 2019

Podróżującym w tych  miejscach zapewniono poczęstunki, ciepłe posiłki, wodę,  owoce, ciasto.

W wagonie wesoło jest Pociąg repatriantów

Opublikowany przez Ilustrowany Tygodnik Powiatowy Piątek, 12 kwietnia 2019

W wagonie nr 3 podróżowało ponad 30 osób z Wieruszowa. Wieruszowianie otrzymali od organizatora statuetkę „Dla najlepiej  ubranego repatrianta”. W wagonie przez pewien czas  jechała Pani Maria –  repatriantka. Miała  10 lat, gdy wraz z rodziną wracała do Ojczyzny. doskonale pamięta  tę podróż, a wrażeniami i  opisem akcji przesiedleńczej podzieliła się z nami.

Opublikowany przez Ilustrowany Tygodnik Powiatowy Sobota, 13 kwietnia 2019

Na stacji PKP  w Kępnie  Pociąg Repatriantów  powitał starosta kępiński Pan  Robert Kieruzal, z-ca Pani Alicja Śniegocka, radny RPK Pan Marek Potarzycki, Naczelnik ds. Promocji w Starostwie w Kępnie Pan Marcin Wiśniewski i inni.

Patronem medialnym wydarzenia  był m.in. Ilustrowany Tygodnik Powiatowy Kępno/Wieruszów.  Redakcja na ręce prezesa Stowarzyszenia Miłośników Techniki Olsensium Pana Marka Kamaszyło składa podziękowanie za możliwość uczestnictwa w tym historycznym wydarzeniu.

Anna Świegot, E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pociąg repatriantów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Pociąg Repatriantów 2019 Oleśnica – Wieruszów – relacja

  1. Anonim pisze:

    tak bylo . moi dziadkowie opowiadali