Jan Kasendra Mistrzem Polski Amatorów w Tenisie Stołowym

W dniach 18-19.05.2019 r. w hali sportowej Uniwersyteckiego Centrum Sportu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyły się Mistrzostwa Polski Amatorów w Tenisie Stołowym pod patronatem Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Udział w mistrzostwach mogli wziąć zawodnicy, którzy nigdy nie występowali w rozgrywkach indywidualnych i drużynowych organizowanych przez PZTS (z wyjątkiem zawodów weteranów).

Zawody rozegrane zostały w 6 kategoriach: 19-39 lat, 40-55 lat, 56-65 lat, powyżej 66 lat oraz 2 kategorie Open. Powyższe kategorie, oprócz Open rozegrano w sobotę (zmagania trwały od 8.30 do godziny 21.30), natomiast pozostałe dwie kat. Open w niedzielę. W szranki stanęła rekordowa liczba 249 zawodników i zawodniczek z całej Polski.

Wielki sukces osiągnął znany kępiński pasjonat tej dyscypliny Jan Kasendra, który zwyciężył w bardzo silnie obsadzonej kategorii 56-65 lat i uzyskał zaszczytny tytuł Mistrza Polski. Kępnianin przeszedł przez turniej jak przysłowiowa burza, gdyż najpierw wygrał swoją grupę bez straty seta, później pokonał m.in. Krzysztofa Tylskiego z Warszawy, Ryszarda Gruszkiewicza z Olsztyna, w półfinale 3:1 Janusza Grajkowskiego z Torunia a w finale również 3:1 Wojciecha Ratyńskiego z Warszawy.

Ofensywny styl i radość z gry spodobały się bardzo dziennikarzom TV Toruń, którzy przeprowadzili z triumfatorem z Kępna obszerny wywiad. Równie dobrze radził sobie Kasendra w niedzielnym turnieju Open w którym mogli wziąć udział wszyscy zawodnicy dopuszczeni do rozgrywek w 4 kategoriach wiekowych dla amatorów i dodatkowo zawodnicy, którzy występują lub występowali w przeszłości w rozgrywkach organizowanych przez PZTS tj. w V lidze, IV, III, II, I z superligą włącznie.

Tego dnia Kasendra grał jak natchniony, podbudowany sobotnim zwycięstwem wygrywał mecz za meczem. W pobitym polu pozostawił takich zawodników jak: Jacek Maćkiewicz z Torunia (wicemistrz Polski w kategorii Open z 2017 roku) czy Marek Kamiński z woj. mazowieckiego (wicemistrz Polski weteranów, międzynarodowy Mistrz Polski Sędziów Tenisa Stołowego, posiadający w kolekcji 202 puchary).

W meczu z tym ostatnim wygranym 3:1 emerytowany nauczyciel z Kępna stracił dopiero pierwszego seta i uzyskał awans do półfinału. Tutaj jednak został zastopowany przez grającego defensywnie, niesionego dopingiem licznej grupy kolegów i koleżanek z Warszawy Adama Kępę z województwa mazowieckiego.

System rozgrywek do 2 porażek pozwalał na zdobycie jeszcze 3 miejsca, ale niedosyt po porażce z jak się później okazało wicemistrzem Polski, żal straconej szansy gry w finale oraz zmęczenie sprawiły, że Kasendra- amator ćwiczący na co dzień w garażu zajął ostatecznie znakomite 6 miejsce w kategorii Open powyżej 50 lat w gronie 42 byłych lub aktualnych zawodowców.

Dla podkreślenia poziomu tej kategorii można dodać, że wygrał ją niedawny zawodnik II ligi Remigiusz Breński z Torunia.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom Mistrzostw za udział w zawodach oraz za sportową i koleżeńską atmosferę jaka panowała podczas turnieju. Mają też nadzieję, że wszyscy bez względu na wynik sportowy wywieźli miłe wspomnienia z pobytu w pięknym mieście Toruniu i zapraszają do udziału w kolejnej edycji Mistrzostw już za rok.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.