„Tytoń i Zdrowie Płuc”

31 maja to Światowy Dzień bez Tytoniu, czyli doskonała okazja dla niektórych, by pożegnać się z nałogiem nikotynizmu. Ten dzień został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 r. po to, by zwiększyć świadomość całego świata na temat negatywnego wpływu tytoniu na zdrowie ludzi.

Tegoroczny temat, „Tytoń i Zdrowie Płuc”, przypomina, że czyste płuca są podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia nas wszystkich. Jak podkreśla WHO, palenie tytoniu zaostrza astmę i jest główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Natomiast w przypadku gruźlicy, osoby palące są dwa razy bardziej narażone na zachorowanie na tę chorobę niż osoby niepalące. Nikotyna to również sprawca bardzo groźnych nowotworów płuc, jamy ustnej, krtani i żołądka, które w wielu przypadkach są chorobami nieuleczalnymi.

Dużym zagrożeniem zdrowotnym jest również bierne palenie. Szacuje się, że na całym świecie 165 tys. dzieci umiera przed 5 r.ż. z powodu infekcji dolnych dróg oddechowych wywołanych biernym paleniem.

Korzyści z zaprzestania palenia papierosów:

Zdrowotne

Osoby decydujące się na zaprzestanie palenia powinny wiedzieć, że po zerwaniu z nałogiem dochodzi do wielu korzystnych dla organizmu zmian i tak, po upływie:
• 20 minut – ciśnienie i tętno powracają do normy,
• 8 godzin – poziom tlenu we krwi wraca do normy, a tlenku węgla (czadu) zmniejsza się o połowę,
• 1 dnia – płuca rozpoczynają usuwanie śluzu,
• 48 godzin – powraca do normy zmysł smaku i zapachu,
• w ciągu 24 godzin – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca,
• w ciągu 3 dni – poprawia się wydolność oddechowa,
• od 2-12 tygodni – poprawia się wydolność krążenia, a wydolność płuc wzrasta nawet o 30%; Zwiększa się wydolność fizyczna,
• od 3-9 miesięcy – ustępuje kaszel, duszność, zadyszka i trudności z oddychaniem, rozpoczyna się regeneracja rzęsek, które pomagają oczyścić oskrzela i chronią przed infekcjami,
• po 1 roku o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca,
• po 5 latach o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu,
• po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się,
• po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

Ekologiczne

• 9 milionów „tytoniowych kominów” produkuje codziennie w naszych domach i zakładach pracy chmury dymu.  Dym tytoniowy jest bardzo niebezpieczną formą zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach: zawiera ponad 7 000 chemikaliów, z których 69 powoduje raka.

Finansowe 

• jeśli paliłeś paczkę papierosów dziennie (ok 15 zł), a dziś rzuciłeś palenie, zobacz ile zaoszczędzisz po kilku lub kilkunastu latach.

Moralne

• jedna paczka papierosów wypalana dziennie to 10 milionów dodatkowych uderzeń serca na minutę. Jeden papieros przyspiesza tętno o 10 uderzeń serca na minutę i to działanie utrzymuje się aż przez 15 minut. Wypalenie jednego papierosa przez kobietę ciężarną powoduje przyspieszenie akcji serca płodu o 39 uderzeń na minutę. Przyspieszenie akcji serca płodu występuje w 8 -12 minut po zgaszeniu papierosa przez matkę. Nałogowe palenie papierosów jest w wielu przypadkach przyczyną przedwczesnych), a także zmniejszenia wagi urodzeniowej noworodka.

Estetyczne

• świeży oddech, lepszy wygląd – cera odmłodnieje. Pierwsze korzyści zauważysz błyskawicznie: już po kilku tygodniach pożegnasz się z poszarzałym kolorytem skóry. Po 6 tygodniach abstynencji odzyska różowawy odcień, bo stopniowo uwolni się od toksyn. Wolna od zanieczyszczeń skóra będzie też lepiej wchłaniała wszelkie kremy i preparaty odżywcze, włosy odzyskają blask, twarz nabierze łagodniejszego wyglądu, a zmarszczki, zwłaszcza te nad górną wargą (nazywane zmarszczkami palacza), powoli będą się zmniejszać.

Inne równie ważne korzyści wynikające z rzucenia palenia to: wyższa samoocena wynikająca z nieulegania presji, dobry przykład dla innych a także oszczędność czasu – wypalenie 1 paczki papierosów to ok. 3,5 godziny.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie
apeluje:

NAJSKUTECZNIEJSZYM ŚRODKIEM POPRAWY ZDROWIA JEST
ZDROWY STYL ŻYCIA WOLNY OD NAŁOGÓW!!!
RZUĆ PALENIE JUŻ DZIŚ!!!

PSSE w Wieruszowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments