Marsz dla Życia i Rodziny w WieruszowieMarsz dla Życia i Rodziny po raz siódmy przeszedł ulicami Wieruszowa. Tegoroczny marsz rozpoczął się od Mszy Świętej w intencji obrony życia w Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego – parafii Zesłania Ducha Św. pod przewodnictwem ks. bp Antoniego Długosza z Częstochowy, którą oprawił swoim śpiewem zespół Emmanuel.
Po zakończeniu uroczystej eucharystii w uroczystość Zesłania Ducha Świętego przeszedł ulicami miasta Wieruszowa do kościoła Nawiedzenia NMP w Podzamczu, gdzie odbył się piknik rodzinny.
W Marszu dla Życia i Rodziny bardzo licznie wzięli udział wieruszowianie wyrażając w ten sposób swoje poparcie dla poszanowania rodziny, godności ludzkiego życia od poczęcia do śmierci oraz promując chrześcijański model rodziny. Na zakończenie marszu i święta rodziny odbył się piknik rodzinny w ogrodach za plebanią. Odbył się również koncert ks. Bp Antoniego Długosza i Orkiestry Dętej z Łubnic oraz pokaz mażoretek. Dla dzieci był dmuchany zamek, zjeżdżalnia i trampolina oraz dla wszystkich grill i pyszne ciasto.

Marsze dla Życia i Rodziny są publiczną manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego na każdym etapie jego rozwoju. Uczestników Marszów łączy przekonanie, że wartości te stanowią fundament ładu społecznego. Wydarzenie wyróżnia się afirmatywnym charakterem, ponieważ Marsze to przede wszystkim święto rodzin, stanowiące okazję do tego, by publicznie manifestować radość z daru życia oraz rodziny jako najlepszego środowiska do rozwoju osobowego każdego człowieka. Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są zasadniczych powodów:
 by upominać się o prawa tych, którzy sami nie mogą się bronić – dzieci przed urodzeniem, które można w Polsce pozbawiać życia ze względu na ich niepełnosprawność bądź okoliczności poczęcia;
 aby zwracać uwagę władz i opinii publicznej na sytuację rodziny. Rodzina jako instytucją szczególną i niezastępowalna powinna cieszyć się odpowiednim prestiżem. Dlatego też powinna czuć się bezpieczna w sensie materialnym, jak również skutecznie chroniona przed deprawacją, seksualizacją i innymi działaniami wynikającymi z niebezpiecznych ideologii takich jak gender.
Marsze mają również wymiar edukacyjny, formacyjny i integracyjny. Przypominają o fundamentach na których zbudowana jest nasza kultura i cywilizacja. Promują w społeczeństwie przywiązanie do wartości każdego ludzkiego życia. Przypominają o istocie rodziny jako związku kobiety i mężczyzny, opartego na miłości, otwartego na przyjęcie i wychowanie dzieci. Są w końcu przestrzenią spotkania i budowania wspólnoty ludzi wolnych, pragnących żyć w zgodzie z chrześcijańskim i narodowym dziedzictwem przekazanym nam przez poprzednie pokolenia.
Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Religia, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.