Program Rewitalizacji Miasta i Gminy Kępno

W poniedziałek w kępińskim kinie Sokolnia odbyła się prezentacja programu rewitalizacji obszaru rynku i okolic w Kępnie. Gmina Kępno na ten cel uzyskała rekordową dotację.

 

„Rewitalizacja zdegradowanego fizycznie, społecznie i gospodarczo obszaru rynku i okolic w Kępnie poprzez realizację wybranych celów inwestycyjnych wskazanych w Lokalnym Programie Rewitalizacji” – tak brzmi pełna nazwa projektu. Gmina Kępno na ten cel uzyskała z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dotację w wysokości 9 239 653,21 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 16 763 849,74 zł, zatem dotacja stanowi 56% kosztów.

Samorząd kępiński zadanie to realizować będzie w oparciu o własny budżet. Podczas nadzwyczajnej sesji, która odbyła się po prezentacji planu rewitalizacji, radni jednogłośnie przegłosowali zmiany w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej.

W ramach projektu wykonany zostanie kompleksowy remont budynku byłej synagogi celem nadanie jej nowych funkcji społecznych. Jak zapewnił wiceburmistrz Kosakiewicz – synagoga nie zostanie wyremontowana jako obiekt służący do modlitwy. Odbywać miałby się się tam m.in. zajęcia dla dzieci. Rewitalizacji poddane zostaną także parki starościański oraz Park Miejski, a także wykonany zostanie remont elewacji i piwnicy budynku biblioteki.

Radni wypytywali co z monitoringiem, ponieważ takie obiekty muszą być monitorowane. Ze strony wiceburmistrza Kosakiewicza padł pomysł, by kamery monitoringu połączyć z lampami. Taki zestaw miałby działać na zasadzie wykrywania ruchu. W przypadku, gdy kamera nie będzie wykrywać ruchu, wyśle sygnał do lampy, aby ta zminimalizowała natężenie oświetlenia.

Podczas prezentacji obecni byli mieszkańcy miasta i gminy Kępno, którzy z optymizmem przyjęli taką propozycję rewitalizacji.

W nowym projekcie parku znajdują się m.in. ogród sensoryczny, który ma graniczyć z przedszkolem, siłownia zewnętrzna, ławka multimedialna czy czytelnia na świeżym powietrzu pod zadaszeniem.

Wszystkie te inwestycje zaplanowane zostały w uchwalonym przez Radę Miejską w Kępnie „Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Kępno na lata 2017-2023″, a ich realizacja będzie stanowić znaczący postęp w realizacji Programu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Program Rewitalizacji Miasta i Gminy Kępno

  1. kajtek pisze:

    Burmistrz Kępna załatwia za jednym zamachem ponad 9 mln dotacji a burmistrz Wieruszowa 11 mln deficytu. Ludzie za jakie grzechy kazano wam wybrać tego ……

  2. Anonim pisze:

    Jak to po co? Przecież najważniejsze
    To przejrzystosc i transparentntnosc ,proszę rozejrzeć się do okola jakich fachowców mamy, sami swoi. Ale ludzie już przytomnieja i coraz więcej osób potrafi to wszystko ocenić A słyszałem nawet, że co niektórzy mówią, że na podsumowanie przyjdzie czas i nie mogą się już tego doczekać… także pajacowanie skończy się . A jeśli chodzi o Pana Burmistrza z Kępno to nie obrazajcie go niektórymi porownaniami, bo przykro jest w zestawieniu koń i osioł