„Rolnictwo precyzyjne a agrotronika”- konferencja w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie

W dniu 7 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie odbyła się konferencja nt. „Rolnictwo precyzyjne a  agrotronika” dotycząca najnowocześniejszych rozwiązań w rolnictwie.

 

Głównym inicjatorem i organizatorem konferencji był Tomasz Perdek – nauczyciel przedmiotów zawodowych w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, pasjonat wszelkich nowości stosowanych w technice rolniczej.

Współczesne maszyny i pojazdy rolnicze są wyposażone w wiele rozwiązań mechatronicznych, które są stosowane już z powodzeniem w przemyśle motoryzacyjnym. Agrotronika  to   integracja rozwiązań   mechatronicznych, mechaniki, hydrauliki, pneumatyki i sensoryki w rolnictwie. Agrotronika i rolnictwo  precyzyjne to nie tylko   precyzyjne maszyny czy systemy prowadzenia   to również drony, systemy pogodowe, system mapowania pól i  programy  do zarządzania gospodarstwem.

Celem konferencji było przybliżenie tych zagadnień przede wszystkim uczniom naszej szkoły, ale również zaproszonym gościom wśród których byli zarówno samorządowcy jak i przedstawicie zaprzyjaźnionych instytucji, rolnicy oraz właściciele firm z obszaru przetwórstwa rolniczego i usług związanych z zapleczem technicznym rolnictwa.

Podczas konferencji swoje najnowocześniejsze produkty przedstawili:

  • pan Grzegorz Czerwiak general produkt manager Koncernu Kubota Polska który omówił  rozwiązania telematyczne  dedykowane dla maszyn i urządzeń marki Kubota
  • właściciel firmy Agros-Wrońscy pan  Tomasz  Wroński omówił  zagadnienia związane  z pobieraniem  próbek glebowych, tworzeniem map  zasobności gleby i map plonów
  • pan Wojciech Horbaczyński z firmy Agro-Efekt którego wystąpienie dotyczyło trendów w rolnictwie precyzyjnym: najnowszych stacji  pogodowych, pobierania prób glebowych, zastosowania dronów w  rolnictwie
  • pani Monika Kozłowska z firmy 365 Farm Net dostarczającej rolnikom oprogramowanie, w którym rolnicy w ramach bezpłatnej, podstawowej wersji programu m.in. mogą prowadzić dokumentację wykonywanych prac polowych i zabiegów, mają do dyspozycji interaktywne karty pól, rejestr środków ochrony roślin, dostęp do wyników i analiz, kalendarz, pogodę oraz mogą korzystać z mobilnych aplikacji

Ważnym akcentem konferencji było uroczyste otwarcie trzech nowych pracowni agrotroniki, którego dokonali poseł na Sejm RP Piotr Polak i dyrektor Zespołu Szkól Rolniczych w Lututowie Robert Majchrowicz.

Dodatkową atrakcją były stoiska Spółdzielni Dostawców Mleka z Wielunia i Zakładu Przetwórstwa Mięsnego z Brzozowca – można było nie tylko zapoznać się z bogatą ofertą tych firm ale przede wszystkim spróbować ich przepysznych produktów. Tradycyjnie też swoją obecność zaakcentował Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie – największy w rejonie dostawca usług bankowych.

Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zaznajomienia się z wykorzystaniem systemów GPS w praktyce podczas pokazu prac polowych. Wzięły w nim udział zarówno ciągniki będące na wyposażeniu szkoły jak i wystawiane przez firmę Kubota.

Jednak niekwestionowaną gwiazdą konferencji okazał się 50-letni Ursus C-330, pieszczotliwie nazwany „Ciapkiem”, który po przeprowadzeniu gruntownego liftingu doskonale  odnalazł się we współpracy z nowoczesnymi systemami nawigacji. Ale to już temat na kolejny artykuł…

Precyzyjne  rolnictwo i agrotronika  to nieuniknione  kierunki rozwoju branży  rolniczej, ponieważ  występuje ciągła konieczność zwiększania  efektywności  i wydajności pracy maszyn. Elektronika staje się  nieodłączną częścią rolnictwa. Nowe rozwiązania techniczne stawiają też wymagania odpowiedniego kształcenia przyszłych operatorów, rolników, serwisantów a do tego potrzebna jest bardzo dobra baza dydaktyczna szkół.

Dzięki środkom finansowym pozyskanym z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udało się zmodernizować bazę dydaktyczną Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie. Od 1 stycznia 2018 roku nasza szkoła należy do elitarnej sieci szkól prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkoda tylko, że na konferencji zabrakło władz powiatu wieruszowskiego – pan Starosta mógłby się naocznie przekonać, że przekazanie ZSR w Lututowie do Ministerstwa było najlepszym z możliwych rozwiązań dla naszej placówki.

Elżbieta Herbik-Demkowska
Tomasz Perdek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments