100. rocznica powołania Policji Państwowej

Dokładnie 24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o Policji Państwowej. Z tej okazji na kępińskim rynku zorganizowano uroczysty apel, który poprzedziła msza święta odprawiona w kościele pw. św. Marcina w Kępnie.

100. rocznica powołania Policji Państwowej to doskonała okazja do przypomnienia, jak wygląda służba w szeregach tej formacji, a także do przyznania awansów dla policjantów, nominacji oraz wręczenia podziękowań i życzeń.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego meldunku, który przyjął I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu – inspektor Roman Kuster. Okolicznościowe przemówienie wygłosił komendant Komendy Powiatowej Policji w Kępnie – mł. insp Robert Ciesielski. Komendant przeczytał słowa roty przysięgi, którą poprzednicy obecnych policjantów składali wstępując w szeregi Policji Państwowej. Jednocześnie zapewniając, że są one nadal aktualne mimo upływu stu lat. Przypomniał on także historię powstania kępińskiej komendy – Początki Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Kępnie są nierozerwalnie z doniosłym wydarzeniem jakim było Powstanie Wielkopolskie. Komenda Policji w naszym mieście została formalnie powołana z początkiem lipca 1920 r. jako jedna z czternastu komend powiatowych, jedenastego okręgu Policji Państwowej z siedzibą w Poznaniu. Swym zasięgiem obejmowała tereny od Mikstatu, przez Ostrzeszów, Kobylą Górę, Grabów aż do Słupi pod Bralinem, Siemienic i Rychtala, gdzie funkcjonowały posterunki graniczne.

W centralnej części uroczystości odczytano i wręczono akty mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz wręczono odznaczenia i medale

Na stopień aspiranta sztabowego policji mianowano: st. asp. Bogdana Garczarka

Na stopień starszego aspiranta policji mianowano: asp. Sławę Bentkowską-Doktor, asp. Artura Mysiuka

Na stopień aspiranta policji mianowano: mł. asp. Sebastiana Skropka, mł. asp. Marcina Żłobińskiego.

Na stopień młodszego aspiranta policji mianowano: sierż. sztab. Pawła Fiołkę, sierż. sztab. Karola Korpetę, sierż. sztab. Aleksandrę Nóżkę.

Na stopień sierżanta sztabowego policji mianowano: st. sierż. Macieja Bańkowskiego, st. sierż. Dominikę Głowik, st. sierż. Damiana Mierzwiaka, st. sierż. Pawła Szkudlarka, st. sierż. Jarosława Szydlika, st. sierż. Ewelinę Włodarczyk.

Na stopień starszego sierżanta policji mianowano: sierż. Justynę Niczke, sierż. Zdzisława Pośpiecha,

Na stopień sierżanta policji mianowano: st. post. Annę Hiszpańską, st. post Radosława Falenberga.

Na stopień starszego posterunkowego policji mianowano: post. Marcina Drapiewskiego, post. Piotra Cierlaka, post. Wojciecha Kędzierskiego, post. Marcina Kozińskiego, post. Sylwię Łuszczek, post. Tomasza Pilota, post. Alana Skórkę, post. Rafała Stramowskiego.

Wyróżnieni policjanci otrzymali akty mianowania z rąk I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu – inspektora Romana Kustera, Komendanta Powiatowego Policji w Kępnie – mł. insp. Roberta Ciesielskiego oraz starosty kępińskiego – Roberta Kieruzala.

W ustawie z 24 lipca 1919 r. zapisano, że Policja jest państwową organizacją służby bezpieczeństwa oraz organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Oprócz tego podkreślono również, że Policja jest organizowana i wyszkolona na wzór wojskowy. Na jej czele stał komendant główny, mianowany przez Naczelnika Państwa na wniosek ministra spraw wewnętrznych.

pwr.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.