Kępiński samorząd dla czystego powietrza

Gmina Kępno poczyniła kolejne działania dla ochrony powietrza i eliminacji niskiej emisji. W poniedziałek, 8 lipca, Burmistrz Miasta i Gminy Kępno podpisał porozumienie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację Programu „Czyste Powietrze”.

W ramach porozumienia kępiński samorząd będzie udzielał wsparcia mieszkańcom Gminy Kępno w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie oraz wniosków o płatność w ramach programu „Czyste powietrze”.

Wsparcie ze strony pracowników Urzędu będzie udzielane przy rejestracji na portalu beneficjenta, wypełnieniu i wysłaniu wniosku w formie elektronicznej, zapoznaniu z zasadami Programu Czyste Powietrze i dokumentami z nim związanymi oraz wsparciu przy skompletowaniu wniosku o dofinansowanie.

Warto dodać, że Gmina będzie dokonywała oceny wniosku o dofinansowanie, aby usprawnić proces weryfikacji wniosku w WFOŚiGW, ale nie będzie decydowała o przyznaniu dofinansowania. Jedynie WFOŚiGW będzie dokonywał pełnej oceny wniosku zgodnie z kryteriami programu i na podstawie tej oceny dokonuje kwalifikacji do przyznania pomocy.

Program „Czyste Powietrze” ruszył we wrześniu 2018 r. i potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Obecnie adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

Mogą oni wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

kepno.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.