Ranking dochodów samorządów za rok 2018

Sytuacja finansowa sektora samorządowego pozornie się poprawia, ale w rzeczywistości jest rezultatem realizacji rządowych programów społecznych, które mogą mieć pozytywne skutki dla sytuacji społecznej w kraju,

 

ale nie mają wiele wspólnego ze swobodą prowadzenia polityki rozwojowej przez samorządy albo ze zdolnością władz lokalnych do wykonywania innych zadań publicznych – twierdzą autorzy rankingu.

Metoda rankingu

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu podzieliliśmy przez liczbę ludności.

W dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy.

Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Samorząd  jest bogaty bogactwem swoich obywateli z pewnością odzwierciedlają to poniższe zestawienia.

W kategorii samorządów powiatowych sklasyfikowano 314 jednostek

Analizując różnego rodzaju rankingi, istotna z pewnością jest pozycja ostatniego roku, ale niemniej ważne jest spojrzenie na lata poprzednie bo to oddaje tendencję. Jak widać z powyższego zestawienia bardzo niekorzystna jest tendencja dla powiatu wieruszowskiego, który z roku na rok ubożeje, a nasi sąsiedzi stają się coraz bardziej zamożni.

W kategorii samorządów gminnych będących stolicami powiatów sklasyfikowano 267 jednostek.

Sytuacja gminy Wieruszów jest niezła, ale widzimy wyraźny spadek rok do poprzedniego roku. Choć sąsiedzi są na gorszych pozycjach to jednak z tendencji wynika, że są na ścieżce wzrostu zamożności i jest tylko kwestią czasu znaczne poprawienie swej pozycji. Jest pytanie, czy Wieruszów po okresie ciągłego wzrostu wszedł na ścieżkę zubożenia, pokaże to już obecny 2019 rok.

Gdybyśmy na ten ranking nałożyli środki uzyskane z dotacji ze środków krajowych i unijnych to mizerne efekty gminy Wieruszów zwłaszcza w roku 2018 uplasowałyby nas daleko za sąsiadami.

Kolejna kategoria to gminy wiejskie obejmująca 1501 jednostek.

Gminy zagłębia meblowego w powiecie kępińskim od lat zajmują wysoką pozycję nie tylko w zestawieniu gmin pomiędzy powiatami, ale także w kraju i trudno będzie pozostałym zniwelować ten dystans. Niemniej jednak większość z nich notuje wzrost zamożności.

Opracowano na podstawie publikacji  Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Bogactwo samorządów Ranking dochodów JST 2018.

Cały ranking znajduje się pod linkiem: http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/07_2019/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2018-ok.pdf

E.T.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński, Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments