Wójt Lututowa podsumowuje uroczystość otwarcia Izby Pamięci Ziemi Lututowskiej

Z Wójtem Lututowa Panem Markiem Pikułą

rozmawia E. Tomaszek

 

Panie Wójcie w dniu 29 czerwca 2019 r. odbyła się uroczystość w lututowskim kościele związana m.in.  z otwarciem Izby Pamięci Ziemi Lututowskiej. Bez wątpienia było to duże i ważne wydarzenie promujące gminę Lututów. Czy mogę prosić Pana o pewnego rodzaju refleksję i podsumowanie tego wydarzenia.

Chciałbym na początku podkreślić charakter tej imprezy. Myślę, że miała ona wydźwięk nie tylko na szczeblu gminy i powiatu ale również na szczeblu województwa i kraju. Było to wydarzenie bardzo ważne. Okres poprzedzający to wydarzenie to działanie i zaangażowanie wielu osób. Była to wspaniała lekcja historii obrazująca dokonania mieszkańców Lututowa a przede wszystkim zaprezentowania osoby ks. mjr Szczepana Walkowskiego pilota biorącego udział w zmaganiach II wojny światowej we Francji i Anglii.

Istotny i ważny był udział zaproszonych gości. Gości takiej rangi jak: Pani Ambasador Argentyny w Polsce Ana Maria Ramirez, ale również Polonii Argentyńskiej, która przybliżyła nam od strony parafian ks. Szczepana  Walkowskiego,  o tym, jak był zaangażowany w życie Polonii a przede wszystkim  w przekazywanie wartości patriotycznych czy też duchowych. Bardzo dobrze się złożyło, że ten projekt miał również poparcie finansowe starostwa. Przypomnę tutaj o Lokalnej Grupie Działania  „Między Prosną  a Wartą”. To właśnie z tych środków była możliwa realizacja tej Izby Pamięci. Ogromne zaangażowanie ks. proboszcza a także grupy osób, które w sposób merytoryczny przygotowywały ten wniosek a mianowicie Marka Zgadzaja przewodniczącego Rady Gminy. Przygotowana dokumentacja służyła do złożenia wniosku.  Należy powiedzieć również, że  pani Iwona Kaźmierska -Małyska przygotowywała  wniosek bardzo dobrze pozwalając  komisji na jego akceptacje i przyznanie środków.

Z pewności nie doszło by do tego, gdyby nie  zaangażowanie pani Anny Świegot, która poprzez swe działanie  spowodowała naprowadzenie działań na tory pozwalające na realizacje tego projektu.

Szczególnego znaczenia z pewnością nabierają dziś jej działania związane z całą otoczką organizacyjną uroczystości. Jej dobre kontakty z Polonią Argentyńską, z Ambasadą Argentyny, z parlamentarzystami i wieloma innymi osobami zadecydowały, że gościliśmy tak wiele znamienitych gości na czele z Panią Ambasador Republiki Argentyńskiej, co nadało tej uroczystości ogromny wymiar.

Było także zaangażowanie mieszkańców Lututowa i tu należy także nie zapomnieć  o druhach strażakach,  którzy wykonali mnóstwo  pracy fizycznej. Także inni mieszkańcy Lututowa mają swój udział poprzez przekazanie różnego rodzaju pamiątek, często rodzinnych a które teraz znalazły swe miejsce w Izbie Pamięci.

Doceniamy także zaangażowanie banku RBS Lututów, który także ma swe miejsce do ekspozycji prezentując po części swój 110-letni dorobek. Także w okresie trudnych zmian oświatowych likwidowane lututowskiego gimnazjum pozostawiło w tej izbie swój dorobek i zostało tam upamiętnione. Chyba nie ma lepszego miejsca dla sztandaru tej szkoły, jak ta placówka.

Trzeba także powiedzieć o ekspozycji związanej z ks. mjr Szczepanem Walkowskim, wikariuszem parafii  w Lututowie przed wybuchem wojny. Postać tego księdza nie była dotychczas znana  mieszkańcom,  jest dopiero odkrywana ale ma swe  ogromne znaczenie. Ta wiedza, te informacje, które zawarte są w tym pomieszczeniu będzie służyła odwiedzającym, aby bardziej przybliżyć jego postać.

Bardzo ważną rzeczą jest to, że ta izba nie  jest miejscem zamkniętym a jest ogólnie dostępna dla wszystkich chętnych do jej zwiedzania. Z pewnością będzie ona dodatkową  atrakcją dla osób pielgrzymujących, ponieważ Lututów leży na trasie pielgrzymkowej. Pielgrzymi będą mogli zapoznać się z historią parafii, kościoła i Lututowa, osób i instytucji tam upamiętnionych. Mam ogromną nadzieję, że to miejsce stanie się także swego rodzaju placówką edukacyjną dla naszych dzieci i młodzieży i będzie to takim motywem dla naszych nauczycieli aby przygotować w swoich zajęciach jakąś formę konkursu o izbie, o życiu naszych mieszkańców i ich dokonaniach ze szczególnym podkreśleniem tej postaci księdza Walkowskiego  bardzo znaczącej dla mieszkańców Lututowa i z pewnością Wieruszowa.

Podsumowując, stwierdzam, że ta uroczystość miała szczególny charakter historyczny i patriotyczny.  Na zakończenie trzeba podkreślić otwartość kościoła na udostępnienie  tej wieży,  która będzie służyć przez wiele lat. Mam nadzieję, że to jest dopiero początek a z czasem będą podejmowane dalsze działania, pozwalające na dalszy rozwój np.  będą organizowane wystawy o różnej tematyce.

Korzystając z okazji dodam, że docierają do mnie informacje od mieszkańców,  nie tylko tych co uczestniczyli w uroczystościach, ale także od tych, którzy zapoznali się z nią za pomocą mediów,  że bardzo się im to podobało  i kierują słowa uznania i podziękowania dla  księdza i wszystkich organizatorów. Ja ze swej strony także składam wszystkim serdeczne podziękowania, bo było to dla mnie zaszczytem, że mogłem w tym uczestniczyć promując przy okazji gminę i naszych mieszkańców.

Dziękuję Panie Wójcie za tę podsumowującą uroczystości wypowiedź.

O powyższe podsumowanie wójta Gminy Lututów Marka Pikułę poprosił

E. Tomaszek

Foto: P. Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments