Twarze Powiatu Wieruszowskiego

11 sierpnia w kinie „Słońce” w Wieruszowie odbyła się premiera filmu dokumentalnego o artystach z naszego terenu pt.”Twarze Powiatu Wieruszowskiego”.

 

Film został zrealizowany w ramach projektu finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Równać Szanse” 2018. Program realizuje Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie, a koordynatorem projektu jest Pani Katarzyna Idzikowska – dyrektor PBP.

Autorami filmu jest grupa wieruszowskiej młodzieży „Twarzą w Twarz”. W filmie zaprezentowano sześć postaci z powiatu wieruszowskiego, artystów amatorów. Są to: Eugeniusz Toruński – lokalny poeta, Sebastian Sikora – muzyk, dyrygent, Marek Winiarski -zajmuje się wyszywaniem obrazów haftem krzyżykowym, Henryk Staszko – rzeźbiarz, Zbigniew Ajersch – rzeźbiarz i Zygmunt Zimoch – malarz. Nie ma reguły, która mówi, że ta czy inna osoba jest artystą z prawdziwego zdarzenia a druga jest amatorem. Zależy to od subiektywnej oceny ich dzieł przez innych ludzi.

Zamierzeniem realizacji filmu było przedstawienie sylwetki sześciu osób z naszego powiatu, które posiadają pasję, talent i zamiłowanie. Być może nikt nigdy nie powiedział o nich, że są profesjonalnymi artystami, ale w lokalnym społeczeństwie są znani i doceniani.

Po zakończeniu projekcji każdy z zaprezentowanych w filmie artystów został uhonorowany przez grupę młodzieży „Twarzą w Twarz”, a koordynator projektu Pani Katarzyna Idzikowska podziękowała uzdolnionym młodym ludziom, gratulując im zapału i entuzjazmu.

Dzięki PBP i poprzez udział w warsztatach, wycieczkach do telewizji i radia młodzież miała możliwość zapoznania się z pracą filmowców; montażystów, dźwiękowców a także poznania kunsztu dziennikarskiego, jak przeprowadzić ciekawą rozmowę i zaprezentować dokonania danych osób.

Miło nam, że dwie osoby spośród lokalnych artystów pokazanych w filmie tj. Pan Toruński i Winiarski zostali na tym terenie wypromowani przez Ilustrowany Tygodnik Powiatowy.

Redakcja ITP i powiatowy.pl gratuluje młodym filmowcom udanego startu w świat mediów. Będziemy obserwować dalsze ich poczynania, mamy nadzieję, że „Twarze Powiatu Wieruszowskiego” będzie to cykl filmów dokumentalnych i wkrótce będziemy mogli obejrzeć kolejny film o innych artystach amatorach z naszego regionu. Grupa jest w takcie przygotowywania wystawy prac bohaterów filmu, który mieliśmy przyjemność obejrzeć dzisiaj w kinie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.