80 lat temu ZSRR napadło na Polskę

Na kępińskim Rynku w rocznicę agresji odbyły się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Delegacje kępińskiego samorządu, przedstawiciele instytucji i organizacji zebrali się pod Pomnikiem na kępińskim Rynku.

Zabrzmiała syrena, po której zebrani odśpiewali hymn państwowy. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus.
Przy dźwiękach werbli delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Walk o Wolność i Demokrację.

Na Rynku wszystkim zainteresowanym została dzisiaj udostępniona wystawa plenerowa „Atak radziecki na Polskę”.

Okolicznościowe wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Kępno.

Panie i Panowie !
Delegacje !
Młodzież !

Mieszkańcy Miasta i Gminy Kępno!
Szanowni Państwo!
17 września 1939 roku to jedna z najważniejszych a jednocześnie najtragiczniejszych dat w naszej historii.
O 17 września 1939 musimy pamiętać w sposób szczególny, bo to data którą przez dziesięciolecia zakłamywano, wymazywano z polskiej pamięci, aby nigdy nie znalazła się na kartach historii męczeńskiego narodu.
Dzisiaj możemy i mówimy o tych wydarzeniach głośno.
17 września 1939 roku był haniebnym aktem agresji na polską ziemię, na suwerenne państwo, aktem przemocy wobec tysięcy polskich obywateli.
Historycznie wkroczenie Armii Czerwonej było konsekwencją Paktu Ribbentrop-Mołotow, który oznaczał rozbiór niepodległej i suwerennej Polski, która zaledwie 21 lat wcześniej odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli, braku państwa polskiego na mapie Europy.
Trzeba powiedzieć, że ten czwarty rozbiór Polski, bo agresja Związku Radzieckiego na Polskę była uzgodniona przez władze sowieckie z III Rzeszą, nie dawała nam Polakom żadnych szans.

Armia Czerwona zbrodnicze ostrze skierowała w stronę świadomych narodowo Polaków. Ofiarami byli oficerowie, podoficerowie Wojska Polskiego, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów, mieszkańcy miast i wsi.
Szanowni Państwo !
Feliks Konarski w wierszu „Katyń” pisał:
Tej nocy zgładzono Wolność
W katyńskim lesie…
Zdradzieckim strzałem w czaszkę
Pokwitowano Wrzesień.
ale nie tylko w Katyniu także w Twerze, Charkowie i wielu innych miejscach rozstrzeliwano Polaków. Deportacje, sowieckie wiezienia, łagry stały się codzienną rzeczywistością.

Szanowni Państwo!
Polegli pod naporem sowieckiej agresji Polacy byli ofiarami, bez statusu jeńca, osadzonymi w więzieniach na terenach okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

Sowieckie deportacje oraz eksterminacja elit miały rozbić społeczną strukturę, dostarczając jednocześnie totalitarnemu imperium siłę roboczą.
To była cywilna ludność lub tak jak w Katyniu oficerowie uznani za „wrogów władzy sowieckiej”, rozstrzelani przez NKWD strzałem w tył głowy. Tę prawdę władza komunistyczna dziesiątki lat ukrywała przed narodem.
Od 17 września Polacy pozbyli się wszelkich złudzeń, nie tylko na szanse obrony i walki z kolejnym najeźdźcą, ale jak pokazały kolejne lata, również na niepodległość i suwerenność.
Mimo to nadzieja nie umarła. A wraz z nią przetrwał duch narodu.
Szanowni Państwo !
Drodzy Mieszkańcy

Jeszcze wiele lat po wojnie milczano na temat agresji ZSRR na Rzeczpospolitą.
Wielu ryzykowało własny los, aby ocalić od zapomnienia pamięć o ofiarach zsyłek i mordów.

Wszystkim, którzy podjęli wysiłek a przede wszystkim mieli odwagę przekazywania prawdy historycznej należy się nasz szacunek.

Od 2013 r. 17 września jest Dniem Sybiraka.
Tego dnia Sybiracy spotykają się przed pomnikiem Golgoty Wschodu na gdańskim Cmentarzu Łostowickim.

Dzisiaj prawdziwe losy zesłańców, ich przywiązanie do tradycji przodków jest świadectwem miłości do ojczyzny.
Cześć ich pamięci!

Dziękuję wszystkim za przybycie, pocztom sztandarowym, służbom mundurowym, delegacjom, młodzieży szkolnej, mieszkańcom.

Dziękuję za uwagę.
Piotr Psikus
Burmistrz MiG Kępno.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments