Fantastycznie mieć poczucie, że robi się coś wspólnie z ludźmi (…)

Wywiad z Anną Niesobską –dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Bolesławcu. Z Panią Dyrektor rozmawia E. Tomaszek.

 

 

E.T. Pani refleksja związana ze zmianą miejsca pracy.

A.N Każde rozstanie budzi emocje i strach. Zmiany w życiu, również zawodowym są nieuchronne, nie ukrywam, że decyzja przystąpienia do konkursu na dyrektora GCK była dla mnie bardzo trudna, ponieważ bardzo przywiązuję się do miejsc i ludzi.

Współpraca z odbiorcami kultury w Kępnie była fantastyczna. Mile wspominam wiele wspólnych przedsięwzięć ze Stowarzyszeniem Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego czy sekcjami KOK; w tym sekcji Kreatywny Senior oraz Kołem Kępińskich Literatów, które powołałam do życia.

W KOK pracowało wielu wspaniałych instruktorów, którzy potrafili wręcz „zarażać” swoimi pasjami. Myślę, że pracownicy, których zaprosiłam do współpracy byli profesjonalni i dobrze przygotowani do pracy w domu kultury.

Zmiana miejsca pracy była dla mnie o tyle dobra, że znam środowisko w którym pracuję, ponieważ już byłam tutaj dyrektorem i był to początek mojej pracy zawodowej w kulturze. To niebywałe, że tak potoczyły się moje losy…

Cieszę się, że w GCK mogę więcej czasu poświęcać na tzw. „pracę u podstaw”.

W procesie organizowania działalności kulturalnej najważniejsi są ludzie oraz ich siła sprawcza, której ujawnianie należy do podstawowych zadań domu kultury.

Podejmowane wspólnie ze społecznością lokalną działania z pewnością miały wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, w szczególności w zakresie „hierarchii wartości, celów i aspiracji życiowych. Aktywność kulturalna może łączyć się z potrzebą spędzania czasu w towarzystwie, stanowić pretekst do opuszczenia swoich czterech ścian. Kontakt z kulturą zapewnia gimnastykę umysłu, zachęca do aktywności fizycznej, wprawia w dobry nastrój i odpręża.

E.T Jak się Pani odnalazła w małej miejscowości w porównaniu do miasta i większego budżetu.

A.N Nie tęsknię za miejskim gwarem… W Kępnie był większy budżet ale i większe wydatki, trzy obiekty na utrzymaniu i realizacja kilku dużych masowych przedsięwzięć plenerowych, które generowały ogromne koszty.

Osobiście jestem zwolenniczką odejścia od wydawania środków publicznych na drogie efektowne imprezy na rzecz właśnie działalności edukacyjnej.

Publiczne pieniądze lepiej wydawać na wsparcie licznych i dobrych pomysłów związanych z edukacją artystyczną. To jest właśnie inwestowanie w kapitał społeczny i kwestia przyszłości naszych „małych ojczyzn”.

W Bolesławcu wspólnie z pracownikami podjęłam działania w celu zwiększenia dochodów własnych instytucji aby oferta domu kultury była satysfakcjonująca dla mieszkańców.

Piszę również projekty aby uatrakcyjnić ofertę GCK i jest już pierwszy efekt.Wspólnie ze Stowarzyszeniem Edukacji Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Nadwrażliwi” będziemy realizować projekt „Ogród Kultury Integruje Pokolenia”.

Projekt zajął II miejsce w konkursie grantowym Tesco „decydujesz pomagamy” i uzyskał 4.198 głosów. W wyniku jego realizacji powstanie ciekawe miejsce spotkań dla mieszkańców Bolesławca. Zapewnimy atrakcje umożliwiające wypoczynek ludziom starszym oraz młodzieży. Inwestycja ta wpłynie pozytywnie na lokalne środowisko. Projekt rozwinie potencjały twórcze, kolejne zainteresowania i motywację do dzielenia się sobą z innymi mieszkańcami. Będziemy promować czytelnictwo. Do gablot z książkami każdy będzie mógł przynieść swoje książki, które będzie mógł wymienić. To pożyteczna metoda uwalniania książek, dzielenia się radością czytania.

Myślę, że będzie to również wymarzone miejsce na kameralne koncerty plenerowe.

E.T Jaki będzie GCK za Pani kadencji?

A.N GCK będzie miejscem otwartym na inicjatywy oddolne, dlatego często zapraszać będziemy do współrealizacji naszych projektów artystycznych stowarzyszenia, szkoły, biblioteki oraz artystów indywidualnych, widząc w nich cennych partnerów, a nie konkurencję. Dom kultury będzie stale poszukiwać nowych odbiorców i partnerów, np. w biznesie i mediach.

Będę kreować menadżerski domu kultury, który traktuje kulturę jako kreatora rozwoju społeczno-gospodarczego. Taki dom kultury zagospodarowuje potencjał lokalny (kulturalny, społeczny, gospodarczy, wizerunkowy) oraz również realizuje działania z zakresu promocji gminy.

E.T. Jakie imprezy udało się dotychczas zrealizować?

A.N Po objęciu funkcji dyrektora GCK zrealizowałam Zimową Akademia GCK w czasie której dzieci mogły wziąć udział w różnorodnych zajęciach. Dużym powodzeniem cieszył się balik przebierańców i m.in. wyjazd do teatru im. W.Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl „Kopciuszek”.

Kolejnym bardzo udanym wydarzeniem był koncert Michała Wiśniewskiego i Andrzeja Wawrzyniaka, który odbył się 6 marca.

13 marca zorganizowaliśmy Jarmark Wielkanocny oraz odbyło się rozstrzygniecie Konkursu plastycznego. Jego tematem przewodnim było wykonanie palmy, witrażu, big pisanki, stroika, projektu „KARTA WIELKANOCNA Z BOLESŁAWCEM W TLE” oraz napisanie do niej życzeń.

Kartki zawierały elementy wielkanocne oraz tematycznie związane z Bolesławcem. Kolejnym wydarzeniem, była „ Majówka”. Podczas pikniku wystąpili; dzieci i młodzież ze Studia Piosenki, Orkiestra Dęta ze Żdżar, Kris Książe Disco Polo w programie „Przeboje Krisa na rockowo”.

Dużym zainteresowaniem cieszył się Festiwal „ Zaczarowane Piosenki”, który został zorganizowany przez naszą instytucję w dniach 5 – 9 czerwca br.

Jego koncert galowy odbył się 9 czerwca na Pikniku Rodzinnym na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Doskonałą okazją okazją do podsumowania działalności artystycznej Klubu Tańca „Bolero”, Studia Muzycznego oraz Studia Piosenki były Dni Gminy Bolesławiec, które odbyły się w dniach 21 – 22 czerwca. Niewątpliwą atrakcją pierwszego dnia obchodów święta naszej Gminy był korowód świętojański z udziałem: dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej z Bolesławca, Orkiestry Dętej ze Zdżar oraz zespołu „Sokolniki”. Cieszy nas, że dołączyło do nas wielu mieszkańców. Kiedy wianki popłynęły na bolesławieckim zalewie można było jeszcze podziwiać Fire Show w wykonaniu FUEGO z Kępna.

Wystąpili również: kabaret „Zameczek” i „ Chłopaki” -pensjonariusze DPS w Chróścinie, Martyna Wierzba, zespół The White Tigers, który zagrał niezwykle energetyczny koncert. Bolesławiecką publiczność porwały Aktywne Kobiety z Sokolnik w programie „Biesiada Cygańska”.

Zwieńczeniem dwudniowego świętowania był koncert zespołu „Piersi Lepsi”, który zaprezentował największe przeboje disco polo na rockowo.

W miesiącu lipcu trwała Letnia Akademia GCK, w czasie której dzieci mogły wziąć udział w różnorodnych zajęciach.

ET Najbliższe plany?

A.N 27 września planujemy Inaugurację Roku Kulturalnego i otwarcie wystawy poplenerowej artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego. Cieszę się, że dzięki pomocy Pani Wójt Doroty Makówki uda nam się wydać katalog sztuki z tego wydarzenia.

ET. Kierowała Pani 5 instytucjami kultury co w zarządzaniu domem kultury jest najważniejsze?

A.N To, żeby być blisko ludzi, wsłuchiwać się w ich potrzeby inspirować…

Tutaj trzeba być animatorem i edukatorem kultury. Uważam, że dyrektor – urzędnik nigdy nie będzie dobrym dyrektorem. Obecnie przepisy prawa dają mu szerokie prerogatywy. Od niego zależą procesy zarządzania, profil programowy, poziom otwartości instytucji. Ktoś kiedyś powiedział, że „Najlepiej kiedy dyrektor to tzw. artysta społeczny” (nieustanny dyskurs, poszukiwanie nowych form pracy). Ważne są kompetencje, które tworzą: wiedza, doświadczenie, umiejętności i postawy.

E.T Jakie predyspozycje w nowoczesnym domu kultury powinna posiadać kadra pracownicza?

A.N Rola, jaką odgrywają ludzie we współczesnych instytucjach, jest decydująca. Niewątpliwą prawdą jest, że kierowanie instytucjami kultury w dzisiejszych czasach wymaga postawy menedżera-pedagoga. Jest to umiejętność twórczego dzielenia się tym, co się osiąga, z firmą oraz z ludźmi, z którymi się współpracuje. Poza kompetencjami wymienionymi wyżej menedżer kultury powinien mieć zatem szczególne kompetencje społeczne. Musi on po prostu lubić ludzi i sprzyjać ich rozwojowi, tak jak ogrodnik sprzyja rozwojowi roślin, przewiduje, co z nich wyrośnie, i czeka aż zakwitną.

Fantastycznie mieć poczucie że robi się coś wspólnie z ludźmi. (…)

E.Tomaszek Dziękuję pięknie za rozmowę

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bolesławiec. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elka
4 lat temu

Czy ta wrzutka jest zrobiona przez brudaska ..?