„Katarynka” na lututowskim rynku

W ramach akcji „Narodowe czytanie 2019” w sobotę 7 września o godzinie 10.00 czytano fragmenty noweli Bolesława Prusa „Katarynka”. Organizatorami tego wydarzenia były instytucje: Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie. Dyrektor tych placówek Pani Sylwia Świdurska wraz z pracownikami wcielili się w role głównych bohaterów „Katarynki”. W strojach z epoki czytali fragmenty opowiadania.

Bolesław Prus napisał „Katarynkę” w 1880 roku. Akcja opowieści dzieje się w XIX-wiecznej Warszawie. Główny bohater utworu Pan Tomasz jest z zawodu prawnikiem i mieszka w pięknym domu na ulicy Miodowej. Mecenas jest wrażliwy na pięknu kobiet, przyrodę, muzykę ale drażnił go głos katarynki i nie życzył sobie aby jakiś kataryniarz grał pod jego domem. Pan Tomasz nie miał szczęścia w ilości, starał się ale związki nie wytrzymywały próby czasu, w końcu postanowił samotnie iść przez życie.
Pewnego razu do domu, w pobliżu jego posiadłości wprowadziły się dwie panie z małą dziewczynką. Dziewczynka, jak później się zorientował Pan Tomasz była niewidoma, radością dla niej był kataryniarz, który w pobliżu przygrywał na katarynce. Kiedy Pan Tomasz zobaczył, że dźwięk katarynki sprawia radość dziewczynce poprosił kataryniarza aby codziennie przychodził w pobliże domu. I kataryniarz grał pięknie na katarynce, a ośmioletnia dziewczynka była bardzo uszczęśliwiona.

Narodowe Czytanie na lututowskim rynku – Katarynka

Opublikowany przez Ilustrowany Tygodnik Powiatowy Sobota, 7 września 2019

W tym roku to już VIII Narodowe Czytanie. Para Prezydencka spośród stu propozycji wybrała następujące osiem nowel: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej; Dym – Marii Konopnickiej; Katarynka – Bolesława Prusa; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza; Orka – Władysława Stanisław Reymonta; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego oraz Sachem – Henryka Sienkiewicza i Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.
Utwory te reprezentują różne epoki i style, od romantyzmu do dwudziestolecia międzywojennego. Wspólnym mianownikiem wybranych nowel jest polskość, refleksją nad człowiekiem, społeczeństwem oraz mistrzostwo stylu autorów, które w umysłach czytelników pozostawia niezapomniane wrażenia. Wielu z nas pamięta je, były lekturami w czasach naszej edukacji i na trwałe wpisały się w historię polskiej literatury.
Narodowe Czytanie – akcja została zainicjowana przez Prezydenta RP i ma na celu popularyzację czytelnictwa, a organizują je szkoły, biblioteki i domy kultury. Od pewnego czasu wspólne czytanie utworów należących do kanonu naszej literatury odbywa się w plenerze, a osoby odgrywające bohaterów sztuki występują w strojach z danej epoki. Jest to nie tylko przypomnienie szkolnych lektur ale miła odskocznia od smartfonów i komputerów.

E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.