Odpowiedź Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Szanowny Panie Redaktorze, w odpowiedzi na Pana e-mail uprzejmie informuję, że jednoznaczne stanowisko w konkretnej sprawie UODO może zająć jedynie po przeprowadzeniu postępowania i wydaniu decyzji w danej sprawie.

Organizacja tzw. „prawyborów” nie wynika z przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684, z późn. zm.), dalej: Kodeks wyborczy, a co za tym idzie w trakcie organizacji tego wydarzenia nie ma podstawy prawnej do przetwarzania danych osobowych wyborców przetwarzanych na podstawie ww. aktu prawnego. W szczególności zarówno na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego, jak i przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, czyli RODO, nie można w celu organizacji „prawyborów” udostępnić danych osobowych znajdujących się w spisie wyborców.

Przetwarzanie danych osobowych w ramach organizacji tzw. „prawyborów” może odbywać się jednak na zasadach ogólnych, na podstawie zgody osoby chcącej uczestniczyć w prawyborach przy zachowaniu wszystkich wynikających z RODO zasad. Należy podkreślić, że w przypadku jeżeli przetwarzane w trakcie „prawyborów” dane osobowe będą ujawniały poglądy polityczne osób biorących udział w wydarzeniu, to będą one stanowiły szczególną kategorie danych osobowych wskazaną w art. 9 RODO.

W przypadku naruszenia przepisów RODO w trakcie organizacji „prawyborów” osoby, których dane osobowe były niezgodnie z prawem przetwarzane mogą wystąpić ze skargą do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Biorąc pod uwagę Pana zainteresowanie tematem przetwarzania danych osobowych w kontekście wyborów, zachęcam też do zapoznania się z przygotowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych poradnikiem „Ochrona danych osobowych w kampanii wyborczej”, który jest dostępny na naszej stronie internetowej pod linkiem: https://uodo.gov.pl/pl/138/497.

Kompleksowo omawia on wiele różnych zagadnień dotyczących przetwarzania danych osobowych w związku z wyborami. Jest on adresowany nie tylko do administratorów, ale również do osób, których dane są przetwarzane w związku z wyborami.

Zachęcam również do zapoznania się z materiałem na naszej stronie internetowej, który informuje o tym jak komitety wyborcze powinny postępować z danymi osobowymi po zakończonej kampanii wyborczej, który dostępny jest pod linkiem: https://uodo.gov.pl/pl/138/610.

Rzecznik prasowy Urządu Ochrony
Danych Osobowych
foto. prawybory.wieruszow.pl/
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Odpowiedź Urzędu Ochrony Danych Osobowych

1. Leon Żużel pisze:

ha, dla tych co potrafią czytać ze zrozumieniem. Zrozumiałem to tak, iż utworzenie list wyborczych to już chyba niezgodne z RODO. Poza tym czy pod patronatem urzędu może odbywać się jak dla mnie kampania wyborcza bo ja to inaczej można zinterpretować. Pismo przeczytałem i wiem, iż za łamanie przepisów wyborczych można beknąć. Politycy chyba moim zdaniem nie przyjadą. Trwa kampania, każdy kandydat chce zgodnie z prawem prowadzić kampanie wyborczą i nie szkodzić sobie.

• Greg pisze:

Elektroniczne głosowanie, jeżeli podam jako identyfikację że ja to ja IP to całe osiedle zablokowane 🙂 🙂 jeżeli podam pocztę mailową mogę ich podać dziesięć albo i więcej, chyba że podam pesel i swoje dane tylko po co? Jak ktoś zauważa zabawa za 60 tysięcy z naszej puli. Może inne tańsze pomysły ma pan np pchanie balotu słomy od mostu do mostu 🙂 🙂

2. hejt pisze:

Niezłe jajeczka za 60 kafli wyrzuconych w błoto. Miało być tak fajnie a wychodzi na to. że będzie jak zwykle. Źle wydana kasa albo stracone dotacje. Chyba jakaś klątwa działa na tym miastem.

3. Leon pisze:

13 mln długu i dumni uśmiechnięci radni, oddana Promesa 150 tyś, zakupiony budynek ruina za blisko mln. Nic dodać nic ująć, i forma zabawy jak zauważa Pani burmistrz za 60 tyś. Brak słów

4. Irmina pisze:

To nie klątwa, to specjalne umiejętności naszego Nikodema Dyzmy

5. zawsze na PiS pisze:

Zrobię sobie tak. Pójdę się zabawić zagłosuje w jednym lokalu potem pójdę do drugiego podam jakie lewe nazwisko bo wylegitymować mnie nie mogą, pójdę do trzeciego i jeszcze sobie zagłosuje ze trzy razy przez internet, No i zawsze na PiS.Jak zabaw to zabawa a co!

• Anonim pisze:

i pewnie wielu tak zrobi, ludzie ogarnijcie się zabawa za 60 tys naszych pieniędzy, ja tez chce wiedzieć co sprzedano jakie nieruchomości wchodzące w skład majątku gminy za kadencji obecnego burmistrza.

• znawca pisze:

Ten pan się tutaj marnuje, w dużym mieście zrobiłby karierę. Trzeba przyznać, że zdolny jest, jednak w małych miejscowościach niektórych spraw się nie da zrealizować.

6. Xxx pisze:

Marnuje to się w Wieruszowie pieniądze

• Bogusław pisze:

Widzę to tak, chciałoby się zaistnieć tylko że te czasy już minęły. Prawo i sprawiedliwość mamy, kto zechce podłożyć się w mętnych sprawach. I co jeśli to niezgodne z prawem wszyscy będą jeździć do prokuratur? To trzeba dobrze przemyśleć.

7. mieszkaniec pisze:

/Zaprezentuj się wyborcom
    Przedstaw program swojej partii
    Sprawdź się w Prawyborach
    Wygraj Wybory/ – to hasła zamieszczone na stronie urzędu. Dla mnie to jest nic innego tylko kampania wyborcza. Czy mam racje? Czy urząd działa zgodnie z prawem organizując tego typu wydarzenie? Czekam na odpowiedź.

• mieszkaniec pisze:

Jeszcze jeden cymes /po co Prawybory
      Prawybory posłużą do zbadania opinii publicznej i poparcia kandydatów startujących w późniejszych wyborach parlamentarnych. Organizowane są jako sondaż przedwyborczy na terenie miasta i gminy Wieruszów./
      Proszę zwrócić uwagę na zdanie / i poparcia kandydatów startujących w późniejszych wyborach parlamentarnych/
      I to organizuje urząd? Nie wierzę?