Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2016–2018

 

Metoda rankingu jest niemal identyczna, jak w ubiegłym roku i dwa lata te-mu. Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2016–2018).

W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu.

Wiemy skądinąd, że skala działalności inwestycyjnej spółek komunalnych w mniejszych miastach jest znacznie mniejsza niż w miastach na prawach powiatu. Niestety oznacza to, że wyniki rankingu nie w pełni oddają sytuację w średnich i małych miastach, w których spółki stanowią istotny element realizacji strategii inwestycyjnych.

Powiaty

314 powiatów ujętych w zestawieniu

Gminy miejsko – wiejskie

267 gmin  ujętych w zestawieniu

Gminy wiejskie

1547 gmin ujętych w zestawieniu

Spory wzrost inwestycji w powiecie wieruszowskim z pewnością cieszy  a powiat kępiński cechuje systematyczny wzrost inwestycji od wielu lat.

Nie będzie miał okazji do pochwalenia się tym rankingiem burmistrz Wieruszowa ponieważ spadek inwestycji już od początku poprzedniej kadencji jest  niepokojący. Zamiast się rozwijać wpadamy w zastój a Kępno rozwija inwestycje w dużym tempie. Gdybyśmy tu jeszcze uwzględnili inwestycje prowadzone przez spółki Gminy Kępno to w stosunku do sąsiada jesteśmy kilka lat do tyłu i nic nie wskazuje na to, aby było lepiej.

Gminy wiejskie to oddzielna kategoria na dodatek podzielone na te bardzo bogate i te rolnicze z niskimi budżetami.  Nie dziwi więc pozycja Perzowa i Baranowa, ale rosnącą ranga małej przecież gminy Trzcinica może dać włodarzom  dużo do myślenia. Zaskakuje spadek inwestycji w gminie Galewice, ale cieszy stopniowy ich wzrost w gminie Lututów, która już w przeszłym roku będzie w innej kategorii gmin.

E.T.

Pełny ranking – TUTAJ

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński, Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2016–2018

 1. Irmina pisze:

  Porównanie Burmistrza Kępna do Burmistrza Wieruszowa, to to samo porównanie jak konia do osła. Efekty widać gołym okiem.

 2. Lena pisze:

  To prawda że chwalić się nie ma czym, smutna rzeczywistość w gminie

 3. Marzanna pisze:

  Mamy stadion, mamy nowe ulice, budowane są kamienice. Dziękujemy burmistrzowi i Radzie Miejskiej. A co niektórym żal du…!

  • mom pisze:

   Mamy także olbrzymi deficyt i dług stadionowy, ulice mieliśmy i mamy, ale w stanie fatalnym a kamienice to się ponuć budują, ale w gminie obok.

  • beka pisze:

   Panie Marzanna, przechwalanie się samemu……, itp. itd. Chyba pora to odczarować. Jak pan uważa ?