Sztafeta Pokoju 2019 już za nami

1. września, w dzień upamiętnienia 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, odbyła się „Sztafeta Pokoju”. Inicjatywa miała charakter symboliczny a jej celem było upamiętnienie tego strasznego okresu, jaki dotknął Polskę i Polaków.

Celebrowanie rozpoczęło się na cmentarzu komunalnym w Byczynie. Przy asyście harcerzy złożono pamiątkowe wiązanki i znicze na grobach mieszkańców Byczyny, którzy polegli podczas pierwszych działań wojennych. Po tych uroczystościach oficjalnie wystartowała „Sztafeta Pokoju”. Na starcie pojawili się włodarze gmin, którzy stojąc na czele biegu symbolicznie go rozpoczęli.

W gminie Byczyna biegacze mieli do „zaliczenia” dwa punkty. Jeden z nich to miejsce prowokacji niemieckiej przy granicy polsko-niemieckiej z 1939 r., a drugi to granica z Gminą Bolesławiec w miejscowości Gola.

Właśnie w Goli, na dawnym przejściu granicznym polsko-niemieckim z 1939 r. krótki rys historyczny przedstawił lokalny historyk. W pobliżu mostu na rzece Prośnie znajdują się ruiny urzędu celnego. Sztafeta wkroczyła na teren gminy Bolesławiec.

Kolejnym punktem był rynek w Bolesławcu i pomnik pamięci narodowej. Następnie w miejscowości Piaski uczczono miejsce zwycięskiej potyczki z kolumną niemieckich pojazdów pancernych we wrześniu 1939 r. Po tych wydarzeniach sztafeta udała się w kierunku granicy z gminą Łęka Opatowska, by tam przekazać symboliczną pochodnię.

Trasa w gminie Łęka Opatowska to najdłuższy odcinek z całej sztafety. Składał się z czterech punktów i liczył 22 km. Biegacze odwiedzili wszystkie te punkty i uhonorowali miejsca pamięci ofiar i walczących o wolność.

W gminie Wieruszów miejscem, gdzie biegacze oddali hołd poległym był Cmentarz parafialny św. Rocha. Tam złożono pamiątkowe wiązanki i znicze na Grobach Nieznanego Żołnierza oraz rodziny Hofmanów zamordowanych  1. września 1939 r. Kolejny punkt to Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Wieruszowie (skrzyżowanie ulic Kępińskiej i Kolejowej).

Dalej biegacze udali się do Wyszanowa pod pomnik ku czci zamordowanych mieszkańców Wyszanowa a także na miejscowy cmentarz, który jest miejscem pochówku zamordowanych mieszkańców Wyszanowa i Torzeńca.

Metą sztafety był Torzeniec. Tam pod pomnikiem mordu mieszkańców Torzeńca wszyscy uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Zawyła także syrena strażacka.

Sztafeta Pokoju oprócz aspektu sportowego była potężną dawką historii. W biegu wzięli udział wójt Gminy Łęka Opatowska – Adam Kopis, sekretarz gminy Bolesławiec – Agata Maślanka. 

Odnotować trzeba fakt, że mieszkaniec gminy Łęka Opatowska – Tomasz Jerczyński, pokonał cały dystans – 62 km. Wielki szacunek i uznanie!

Wydarzenie zorganizowali wspólnie Gmina Wieruszów, Gmina Bolesławiec, Gmina Byczyna, Gmina Łęka Opatowska, Gmina Doruchów, Towarzystwo Historyczno- Kulturalne Arsonium oraz Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie.

Sztafecie Pokoju, od samego początku w Byczynie aż do mety w Torzeńcu towarzyszyli na bieżąco dziennikarze Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński, Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafal Przybył
4 lat temu

I tak sobie piszą redaktorzy Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego o mnie. I tak sobie milczą w tym temacie moi wielcy przyjaciele, urzędnicy, mieszkańcy. Łukasz Wilk, Patryk Hodera, Tomasz Cieśla i inni. Te komentarze o brudasie Rafale Przybyle autorstwa Anny Świegot i tego obrzydliwego pisma podniecają Tych którym w jakiś tam sposób pomogłem. Nie protestują. Niech żyje Wieruszów. Mam nadzieję że tego komentarza ten podły portal nie skasuje.

Xxx
4 lat temu

O i nasz brudasek też był!