Trzeba Panu Bogu dziękować

8 września w Donaborowie w powiecie kępińskim odbyły się Dożynki Powiatowo – Gminno- Parafialne.

 

 

Święto Plonów rozpoczęło się przejazdem korowodu dożynkowego, w którym brali udział przedstawiciele gmin i sołectw w powiecie. Bryczkami jechali włodarze powiatu, gmin i starostowie dożynek oraz zaproszeni goście. Gospodarze zaprezentowali swój sprzęt rolniczy, ten najnowszy i nieco starszy, natomiast sołectwa i gminy przygotowały scenki dożynkowe. Mieszkańcy Donaborowa, gminy Baranów i powiatu witali barwny korowód i podziwiali zamysł, koncepcje i pomysłowość.

Dożynki powiatowo gminne Powiat Kępno Gmina Baranów

Opublikowany przez Ilustrowany Tygodnik Powiatowy Niedziela, 8 września 2019

 

Na placu dożynkowym, przy parku w Donaborowie odbyła się Msza Święta dziękczynna w intencji rolników. W homilii proboszcz parafii ks. Tomasz Szymczak powiedział: Trzeba Panu Bogu dziękować, aby Pan Bóg błogosławił z wysokiego Nieba. Trzeba dziękować za zebrane plony, bo to dożynki. Praca na roli nie była łatwa, rejon naznaczony był suszą.

Dożynki powiatu kępińskiego odbywały się w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przez lud święto to zwane Matki Bożej Siewnej. Proboszcz poświęcił chleb i wieńce ofiarowane przez gminy powiatu kępińskiego oraz  przygotowane w woreczkach ziarno siewne dla rolników.

Starostami dożynek byli: Pani Karolina Kokot i Pan Paweł Wróbel.
Gospodarze dożynek; starosta kępiński Robert KieruzaL i wójt gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek powitali wszystkich uczestników uroczystości dziękczynienia za tegoroczne plony, przede wszystkim rolników, parlamentarzystów, włodarzy gmin wraz z radnymi, zarząd powiatu kępińskiego i radnych powiatowych, sołtysów, mieszkańców, przedstawicieli instytucji i przybyłych gości.
Starosta dziękował rolnikom za ich pracę na roli. Wspomniano również sadowników, ogrodników i pszczelarzy.

Obrzęd wieńca i chleba uświetnił zespół „Słupianie” i miejscowa orkiestra. Gospodarze dożynek poczęstowali zebranych chlebem. Część artystyczną przygotowali i zaprezentowali uczniowie ze szkoły Podstawowej w Donaborowie.
Dla wszystkich zapewniono poczęstunek.

Na scenie wystąpili artyści ze śląskimi szlagierami, Panie z  Opatowa w humorystycznym przedstawieniu oraz zespól Jorrgus.
Pogoda nieco się ustabilizowała, więc zaproszono na zabawę taneczną.
To były już ostatnie dożynki w powiecie kępińskim. Święto rolnicze obsługiwały media kępińskie.
Dziękujemy Pani wójt Baranowa za miłe powitanie mediów lokalnych i uwzględnienie w podziękowaniach  za uczestnictwo, relacje, zdjęcia i materiały prasowe, które odzwierciedlą to wydarzenie.
E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Donaborów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.