Wiadomości policyjne

Policyjne działania „SMOG”
28 sierpnia 2019 roku w całym kraju policjanci ruchu drogowego będą prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem działań jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Funkcjonariusze ruchu drogowego, wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy (dymomierze, analizatory spalin), będą dokonywali badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

Działania mają także charakter informacyjno-edukacyjny. Policjanci będą przypominali kierującym, że smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.
W związku z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a przez to negatywnym wpływem wielu substancji na zdrowie oraz życie zarówno człowieka, jak i też środowiska, smog stał się problemem na skalę światową. Dlatego wszyscy powinniśmy przestrzegać przepisów związanych z emisjami szkodliwych substancji.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
W czasie wakacji wieruszowscy policjanci podejmują wiele działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym. Tegoroczne działania profilaktyczne przebiegają w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Od początku tegorocznych wakacji wieruszowscy policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą w miejscach aktywnego wypoczynku. 27 sierpnia 2019 roku mundurowi spotkali się z uczestnikami warsztatów profilaktycznych w Wieruszowskim Domu Kultury.
Policjant prowadzący spotkanie udzielił wiele wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w takcie letniego wypoczynku. Przypomniał wypoczywającym, o bezpiecznych zachowaniach w domu, na ulicy, w trakcie wycieczek górskich, w kontaktach z nieznajomymi a przede wszystkim nad wodą. Nie zabrakło również tematów związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu i telefonów komórkowych. Młodzież chętnie uczestniczyła w spotkaniu i równie chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa.

Stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od środy 28 sierpnia 2019 r. (od godz. 00:01) do wtorku 3 września 2019 r. (do godziny 23:59). Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Ostatni weekend wakacji 2019
Przed nami ostatni wakacyjny weekend, który jak co roku stanie pod znakiem powrotów z wypoczynku. Kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli policyjnych na trasach i w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Apelujemy do wszystkich powracających z wakacji o rozsądek podczas jazdy, bo tylko on jest gwarantem bezpiecznego dotarcia do celu.

W ubiegłym roku, w dniach od 31 sierpnia do 2 września  2018 roku na terenie województwa łódzkiego doszło do 37 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 43 zostały ranne. Funkcjonariusze interweniowali przy 170 kolizjach. W trakcie licznych kontroli zatrzymali 68 nietrzeźwych kierujących.

Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. To szczególny czas dla policjantów, których jak co roku w tym okresie będzie więcej na polskich drogach. Funkcjonariusze będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe nie tylko na głównych trasach wyjazdowych z miejscowości turystycznych, ale także w tych miejscach, które są wyjątkowo niebezpieczne. Ze szczególną uwagą będą sprawdzać między innymi czy kierowcy stosują się do znaków drogowych oraz ograniczeń prędkości, czy podróżujący będą zapięci w pasy bezpieczeństwa i oczywiście, czy osoba za kółkiem jest trzeźwa. Jak bowiem wskazują statystyki nie wszyscy kierujący biorą sobie do serca policyjne apele o trzeźwej jeździe i wsiadają do samochodu „wczorajsi” lub po kilku głębszych.

Nie zapominajmy również o tym, że przed wyruszeniem w drogę należy zadbać o stan techniczny naszego samochodu. A zatem, przed jazdą należy upewnić się, czy wszystkie płyny w aucie są uzupełnione do odpowiedniego poziomu, czy wszystkie światła są sprawne, a koła odpowiednio napompowane. Nie zapominajmy także o tym, że dłuższą jazdę należy odpowiednio zaplanować. Złym pomysłem jest pokonywanie kilkuset kilometrowego dystansu naraz. Lepiej podzielić go na etapy z krótkimi postojami. Długa jazda męczy kierowcę, sprawia, że jego koncentracja spada. Postój na kilka minut co godzinę, półtorej dla rozprostowania nóg, wypicia kawy i odetchnięcia świeżym powietrzem sprawi, że nie będzie się tak bardzo męczył, a co za tym idzie będzie bardziej skoncentrowany.

Pamiętajmy także, że na trasach z miejscowości wypoczynkowych będzie większy ruch. Odpowiedzialny przewiduje pewne sytuacje na drodze i podczas jazdy kieruje się rozsądkiem. Lepiej więc wyjechać trochę wcześniej i dojechać spokojnie, niż wybierać się w podróż na ostatni gwizdek, łamać przepisy i wykazywać się brakiem kultury na drodze. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy ruszą w drogę w ten ostatni wakacyjny weekend dojadą do celu bezpiecznie i zachowując rozsądek uniknie niepotrzebnych zdarzeń !

Wypadek drogowy na „starej ósemce” w Nowym Ochędzynie
Wieruszowscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w Nowym Ochędzynie w gminie Sokolniki. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do wypadku drogowego doszło 30 sierpnia 2019 roku tuż przed godziną 17:00 na drodze wojewódzkiej 482 w Nowym Ochędzynie w gminie Sokolniki. Według wstępnych ustaleń, kierujący fordem cougar, 34 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, prawdopodobnie w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych, na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i uderzył w ogrodzenie przydrożnej posesji i betonowy przepust. W wyniku wypadku, 34 – latek z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Znacznie uszkodzony został pojazd uczestniczący w tym zdarzeniu i ogrodzenie posesji. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że kierujący fordem był trzeźwy. Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje:
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju szczególnie kiedy zapada zmrok. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

Bezpieczna droga do szkoły
Dziś rozpoczęły się ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne wspierane akcją informacjo-edukacyjną pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki.
Do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego przygotowywali się nie tylko uczniowie, ale również policjanci. W ostatnich tygodniach wakacji policjanci ruchu drogowego sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.

Od 2 września br. policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać i uświadamiać kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych (przejścia dla pieszych). Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Stałym elementem działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” są spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci będą zwracać uwagę na zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze, w tym przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz wskazywać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Będą także przypominać o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.

Wraz z początkiem roku szkolnego droga do/ze szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka, zatem, MY DOROŚLI, zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments