Rajd rowerowy Szlakiem Bursztynowym

5 października 2019 r. uczniowie ze Żdżar rozpoczęli kolejny rajd rowerowy. Tym razem motywem przewodnim był Szlak Bursztynowy na terenie Gminy Bolesławiec.

 

Przed wiekami kupcy wędrowali wzdłuż rzeki Prosny, która wtedy była głównym drogowskazem i my również postanowiliśmy pojechać szlakiem dawnych podróżników. Odwiedzaliśmy ciekawsze miejsca i obiekty. Atrakcją były ruiny średniowiecznego zamku w Bolesławcu, a widok z wieży zachwycał.

Jadąc nadprośniańskimi łąkami podziwialiśmy przebarwiające się zioła, trzcinowiska i okoliczne zarośla. Napotykaliśmy łabędzie, dostojnie płynące nurtem Prosny. W Chróścinie wzdłuż Pradoliny Prosny jechaliśmy bardzo starą drogą, zwaną ,,Droga Kozacka’’, którą w okresie zaborów wędrowali Kozacy, pilnujący granicy rosyjsko-pruskiej, a może to jest jeszcze pozostałość drogi bursztynowej? Tuż przed gospodarstwem agroturystycznym, w lesie sosnowym obserwowaliśmy czapliniec, z kilkudziesięcioma gniazdami czapli siwej. Również w Chróścinie, w pobliżu dawnej granicy państwowej zaborca rosyjski wybudował sobie siedzibę ,,Pałac Łopuchina’’. Miejsce jest szczególne nie tylko ze względu na obiekt zabytkowy, ale na charakterystykę rzeki – za pałacem płynie Prosna w kierunku zachodnim, ale nieco dalej, na wysokości stawów rybnych w Kostowie rzeka zmienia swój bieg na północny. Pradawni podróżnicy wykorzystywali ten fakt do nawigacji w terenie, gdyż idąc dalej na północ wzdłuż rzeki musieli dojść do grodu Arsonium (dziś Kuźnica Skakawska, Wieruszów) i dalej do Kalisza.

Kilkaset metrów od Pałacu Łopuchina jest wspaniale odnowiona cerkiew prawosławna p.w. św. Jerzego Zwycięzcy, a na terenie okalającym, na dawnym cmentarzu usytuowano muzeum plenerowe, poświęcone zrywom narodowym w XVIII i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem naszych ziemi i rodu Łopuchinów oraz życia ludności w okolicznych miejscowościach na początku XX wieku.

Ostatnim elementem rajdu był bieg orienteeringowy na trasie ,,Gola’’. Oprócz odszukiwania i zbierania kolejnych punktów, oznaczonych na słupkach, podnosiliśmy, niby od niechcenia napotykane grzyby. Cała trasa jest wytyczona w pięknych lasach sosnowych, wzdłuż dawnego fragmentu szlaku bursztynowego.

Rajd zorganizowano w ramach grantu: ,,Zajęcia edukacyjno-historyczne dla dzieci z terenu Gminy Bolesławiec’’, finansowanego przez Między Prosną a Wartą Lokalna Grupa Działania, a realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żdżary i Wiewiórka.

Piotr Zawada
Ten wpis został opublikowany w kategorii Żdżary. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.