Dbaj o zdrowie!!! Nie toń w nikotynie!!!

Nadal nie w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn nowotworów płuc, chorób serca i udaru mózgu w Polsce!

 

Przewlekłe choroby niezakaźne, w tym te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów.

Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to wg badań Kantar Polska 2019:
• w dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy,
• tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących; 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy,
• 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie ostrzega, że nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Bierne wdychanie dymu tytoniowego jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów. Na całym świecie około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 r. z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci (Tobacco Atlas 2012). Tym bardziej alarmujące jest, że w blisko 34% domów Polaków pali się tytoń.

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego wydają się szczególnie atrakcyjne. Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

Palacze e-papierosów nie zdają sobie sprawy, że tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne. Uszkadzają one układ oddechowy, krwionośny, immunologiczny, ośrodkowy układ nerwowy oraz inne. Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych. Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie w Światowym Dniu Rzucanaia Palenia zachęca wszystkie osoby palące zarówno tradycyjne papierosy jak i e-papierosy do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie!!!

Zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe bez względu na to, jak długo dana osoba paliła.
Korzyści wynikające z zaniechania palenia widoczne są niemal natychmiast:
• W ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi;
• W ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu;
• W ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc;
• Rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących;
• W okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących;
• 15 lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie zachęca do zadbania o zdrowie swoje jak i najbliższych!
Rzuć palenie już dziś!!!

PSSE w Wieruszowie

Obraz PublicDomainPictures z Pixabay
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments