Kronika policyjna KPP w Wieruszowie

Informacje z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie…

1. Za nami ćwiczenia „Egida 2019”

17 listopada 2019 roku w ośmiu jednostkach Policji garnizonu łódzkiego odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Egida 19”. Celem działań było szkolenie rezerw osobowych Policji poprzez ich powołanie do jednostek przewidzianych do militaryzacji. W ćwiczeniu w wieruszowskiej Komendzie Policji wzięło udział łącznie 20 osób, które przewidziane były do militaryzacji. Powołani rozpoczęli ćwiczenia o godzinie 7:00.

Celem działań było sprawdzenie gotowości do działań jednostek policji przewidzianej do militaryzacji, funkcjonalność procedur i rozwiązań planistycznych przyjętych w zakresie uzupełniania potrzeb osobowych, frekwencji oraz płynności przebiegu procesu przyjęcia osób, które otrzymały przydziały. Dodatkowo celem przedsięwzięcia było zapoznanie osób powołanych do odbycia ćwiczeń z planowanymi obowiązkami służbowymi oraz zadaniami planowanymi do wykonania w warunkach zagrożenia państwa i w czasie wojny a także specyfiką służby w policji. Poza tym „Egida 19” miała na celu sprawdzenie poziomu przygotowania jednostek Policji do przyjęcia rezerw osobowych oraz sprawności funkcjonowania elementów rozwinięcia jednostki w tym punktów kontrolno-informacyjnych i wydawania wyposażenia. Celem ćwiczenia było również zdobycie wiedzy i doskonalenie umiejętności przez uczestników w wykonywaniu zadań na stanowiskach wynikających z nadanych przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych.

W garnizonie łódzkim oprócz wieruszowskiej komendy Policji ćwiczenia odbyły się również w komendach powiatowych w Koluszkach, Łęczycy, Tomaszowie Mazowieckim, Rawie Mazowieckiej, Poddębicach, Pabianicach i Pajęcznie.

2. Kolizyjny weekend na drogach powiatu wieruszowskiego

Tylko w miniony weekend wieruszowscy policjanci odnotowali aż pięć zdarzeń drogowym na drogach powiatu wieruszowskiego. Przyczynami tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do pierwszej kolizji drogowej doszło 16 listopada 2019 roku około godziny 19:10 w miejscowości Klatka, w gminie Wieruszów. Wówczas 21 – letnia kierująca vw passatem nie dostosowała prędkości do panujących warunków ruchu, straciła panowanie nad pojazdem i „dachując” wjechała do przydrożnego rowu. Jak się okazało, kierująca była trzeźwa i została ukarana przez policjantów mandatem karnym.

17 listopada 2019 roku o godzinie 8:15 w Wieruszowie na skrzyżowaniu ulic Warszawska – Kopernika, kierujący fordem mondeo, 24 – letni mieszkaniec powiatu kępińskiego, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu na tym skrzyżowaniu i zderzył się z prawidłowo jadącym oplem vivaro, którym kierował 47 – letni wieruszowianin. W tym przypadku kierowcy również okazali się trzeźwi , natomiast sprawca tej kolizji został ukarany przez policjantów mandatem karnym.

Również 17 listopada 2019 roku przed godziną 17:00 na drodze wojewódzkiej 482 w miejscowości Ryś w gminie Sokolniki doszło do wypadku drogowego. Według wstępnych ustaleń, kierujący vw polo, 18 – letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu audi, którym kierował 34 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. W wyniku wypadku dwie pasażerki audi oraz jedna pasażerka vw zostały przetransportowane do szpitala. Uszkodzone zostały również pojazdy uczestniczące w wypadku. Kierowcy obu pojazdów w chwili tego zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Także 17 listopada 2019 roku po godzinie 17- tej na drodze relacji Galewice – Ostrówek doszło do kolizji drogowej. W tym przypadku policjanci ustalili, że kierujący renault master, 48 – latek w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania zderzył się z pojazdem hyunday tucson, którym kierował 33 – letni mężczyzna. Jak się okazało 33 – latek był trzeźwy, natomiast 48 – latek po podjętej próbie ucieczki z miejsca tego zdarzenia został zatrzymany przez policjantów. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że kierowca mastera miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu. Mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie i usłyszał zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Ponadto mężczyzna odpowie za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.

Do kolejnej kolizji drogowej doszło również 17 listopada br. około godziny 19:00 na 121 km drogi ekspresowej S 8 w Kopaninach, w kierunku Wrocławia. Policjanci ustalili, że w wyniku uszkodzenia opony samochodu ciężarowego volvo, którym kierował 60 – letni mężczyzna doszło do kolizji z siedmioma pojazdami. Samochody te kolejno najeżdżały na znajdującą się na pasie drogowym uszkodzoną oponę. Żadna z osób podróżujących tymi pojazdami nie została poszkodowana. Wszyscy kierujący byli trzeźwi, natomiast ruch pojazdów na S 8 w chwili i po zdarzeniu około jedną godzinę odbywał się jednym pasem.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje:

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

3. Ogólnopolskie działania policyjne „SMOG”

Dziś w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Podczas pełnienia służby funkcjonariusze zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Policjanci ruchu drogowego, wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy (dymomierze, analizatory spalin), będą badali emisję spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska. Działania te pozwolą na wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które nie powinny być dopuszczone do jazdy.

Akcja ma również charakter informacyjno-edukacyjny. Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

4. Wyróżnieni za Noc w Bibliotece

Biblioteczne Biuro Śledcze czyli Kryminalna Noc w Bibliotece Powiatowej w Wieruszowie” została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie Nocy Bibliotek. Tegoroczną edycję Nocy Bibliotek, Powiatowa Biblioteka Publiczna organizowała wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Wieruszowie.

W tegorocznej V ogólnopolskiej edycji Nocy Bibliotek wzięło udział 1761 bibliotek. Spośród setek wyjątkowych Nocy Bibliotek, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie znalazła się w najlepszej piątce wyróżnionych Nocy Bibliotek w Polsce. Jury konkursu w  uzasadnieniu napisało:  „za niekonwencjonalne pomysły na powiązanie nocnej pory wydarzenia z promocją kryminału jako gatunku literackiego oraz twórcze włączenie lokalnej społeczności do przygotowań poprzez konkurs literacki „Zagadka kryminalna z Wieruszowem w tle”. Za to wyróżnienie biblioteka otrzymała nagrodę  w postaci rzutnika. Biblioteka planuje wydać w najbliższym czasie publikacje z pracami uczestników Powiatowego Konkursu Literackiego „Zagadka kryminalna z Wieruszowem w tle”. Tegoroczną edycję Nocy Bibliotek Powiatowa Biblioteka Publiczna organizowała wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Wieruszowie.

5. Policyjna Akademia Bezpieczeństwa – XIV finał wojewódzki już za nami!

22 listopada 2019 roku w godz. 10:00-14:00 w hali sportowej „Zatoka Sportu” Akademickiego Centrum Sportowo – Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej przy al. Politechniki 10 w Łodzi odbył się XIV finał wojewódzki „Konkursu sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie” realizowany w ramach działań profilaktycznych pn. „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”.

Konkurs corocznie organizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi. Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy Wydziału Prewencji KWP w Łodzi, przy wsparciu profilaktyków z komend powiatowych i miejskich województwa łódzkiego oraz uczniów klas o profilu policyjnym XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego w Łodzi wypełniona po brzegi hala sportowa „Zatoka Sportu” tętniła życiem, muzyką i dobrą zabawą.

Turniej adresowany jest do uczniów klas drugich szkół podstawowych z całego województwa łódzkiego. Uczestniczą w nim pary złożone z dziewczynki i chłopca. Konkurs składa się z kilku etapów. Dzieci najpierw podejmują zmagania podczas eliminacji szkolnych, powiatowych a ostatecznie reprezentują swoją szkołę w etapie wojewódzkim. Rywalizacja przebiega w duchu walki fair play.

W trakcie zawodów uczniowie wykazują się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną na torze przeszkód zbliżonym do tego, który pokonują kandydaci do służby w Policji. Przeszkody dostosowane są do wieku i rozwoju fizycznego uczestników. Ponadto uczniowie odpowiadają na 15 pytań z wiedzy o bezpieczeństwie.

W tegorocznym finale najlepsze wyniki uzyskali i stanęli na podium uczniowie reprezentujący:

I miejsce – Szkołę Podstawową nr 1 w Brzezinach,

II miejsce – Szkołę Podstawową nr 2 w Rawie Mazowieckiej,

III miejsce – Szkołę Podstawową nr 9 w Zduńskiej Woli.

Wszystkim obecnym towarzyszyły niesamowite emocje. Na trybunach uczniowie 15 szkół gorąco dopingowali wszystkich zawodników. Równolegle został przeprowadzony konkurs na najlepiej kibicującą drużynę „Super Kibice”. Zgłaszane drużyny mogły liczyć maksymalnie do 30 kibiców. W tej rywalizacji liczyła się kreatywność, zaangażowanie a przede wszystkim dobra zabawa uczestników. Podczas całego wydarzenia zespoły oceniane były przez jurorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Łódzkiego Kuratorium Oświaty.

Zwycięzcami zostali uczniowie i opiekunowie z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mokrsku. Na zaszczytne wyróżnienie zasłużyła również reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach.

Puchary i nagrody wszystkim laureatom wręczyli: Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi  – insp. Jarosław Rybka.

Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy dyplom, medal, maskotkę Komisarza Błyska, hulajnogę i kask ochronny. Nagrodzeni zostali również „Super Kibice”.

W całym wydarzeniu uczestniczyło blisko 500 osób.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!!!

Opracował:

Oficer prasowy KPP w Wieruszowie

asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments