Obelisk na lututowskim rynku ukończony

W dniu dzisiejszym 29.11.2019 r. została ukończona instalacja obelisku dla upamiętnienia historycznego wydarzenia, które nastąpi  1 stycznia 2020 r., gdy Lututów stanie się ponownie  miastem.

Dla tej  okoliczności został zaprojektowany i wybudowany obelisk będący monumentem składającym się z trzech strzelistych elementów marmurowych ustawionych na płycie cokołowej, połączonych dwoma przewiązkami – jako dar Mieszkańców Gminy Lututów.

Z relacji pana Marka  Zgadzaja, w artykule opublikowanym  na naszym portalu w dniu 25 listopada 2019 r. poznajemy intencję jego powstania.

– Myślą przewodnią inspirującą w trakcie powstawania projektu monumentu była ponad 600 letnia historia dziejów Ziemi Lututowskiej, jak również pamięć o odwadze, poczuciu godności, chęci tworzenia wspólnoty terytorialnej oraz silnej wartości patriotycznej ludzi zamieszkujących te tereny.

Każdy z trzech poszczególnych elementów symbolizuje ważną datę w dziejach tej Ziemi z jednoczesnym nawiązaniem do formy architektonicznej obiektu zabytkowego, jakim jest kościół Parafii pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie, a ich zróżnicowana wysokość podkreśla upływu czasu, jaki nastąpił w tym okresie.

Trzy elementy monumentu to daty trzykrotnego nadania praw miejskich dla miejscowości Lututów.
• Rok 1406 Lututów uzyskuje lokacje praw miejskich na skutek działań Lutolda z rodu Wieruszów nadaną przez króla Władysława Jagiełłę.
• Rok 1843 Lututów drugi raz uzyskuje prawa miejskie na skutek działań dziedzica Stanisława Biernackiego
• Rok 2020 Lututów staje się ponownie miastem na podstawie pozytywnego rozpatrzenia uchwały Rady Gminy w Lututowie (podjętej na podstawie wyniku szerokich konsultacji społecznych wśród mieszkańców gminy Lututów) przez MSWiA i podpisanego rozporządzenia Rady Ministrów przez Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego.

Pierwszy raz Lututów uzyskuje prawa miejski w czasach panowania Zakonu Krzyżackiego na cztery lata przed zwycięską bitwą wojsk unii dowodzonej przez króla Władysława Jagiełłę pod Grunwaldem w 1410 roku.

Drugi raz Lututów uzyskał prawa miejskie w okresie trwających trzech rozbiorów, zniewolonego państwa polskiego przez trzech zaborców.

Czasy te symbolizowane są przez dwa niższe elementy o wysokości 2.00 m i 2.50 m.
Trzeci element najwyższy środkowy o wysokości 3.00 m symbolizuje czas obecny, czas wolnej niepodległej Ojczyzny. Jest również nadzieją, że ani wolność ani niepodległość ani prawa miejskie nigdy nie będą utracone.

Monument składający się z trzech elementów nawiązuje również do formy architektonicznej zabytkowego kościoła w Lututowie.

Trzy elementy to trzy nawy kościelne podkreślone w fasadzie frontowej kościoła w postaci dwóch bocznych wież i strzelistej ściany środkowej o zróżnicowanej wysokości tych elementów.

Strzelistość zaprojektowanego monumentu symbolizuje pamięć o odwadze, poczuciu godności, chęci tworzenia wspólnoty terytorialnej oraz silnej wartości patriotycznej ludzi zamieszkujących te tereny, a przewiązki pomiędzy trzema elementami kontynuację poczucia wspólnej wartości tych czasów.

Na obelisku zostaną umieszczone daty nadania praw miejskich wraz z tablicą „W 600-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH PRZEZ KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁĘ 1406-2006 SPOŁECZEŃSTWO GMINY LUTUTÓW”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments