Są środki na nową karetkę dla Szpitala Kępińskiego

Są środki na nową karetkę. Zgodnie z Zarządzeniem nr 243 Prezesa Rady Ministrów z ogólnej rezerwy budżetowej dofinansowany zostanie zakup ambulansu sanitarnego typu P dla potrzeb usług medycznych świadczonych przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie.

 

W poniedziałek 18 listopada stosowne zarządzenie w tej sprawie władzom Powiatu Kępińskiego i dyrekcji SPZOZ w Kępnie przekazała poseł do Parlamentu Europejskiego – Andżelika Możdzanowska.
Jak zaznaczyła poseł Możdzanowska – Zapowiedz o tym, że nowa karetka trafi do kępińskiego szpitala padła z moich ust już w trakcie dożynek powiatowo – gminnych w Donaborowie. Teraz finalizujemy zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów tę zapowiedź z września. Mam nadzieję, ze nowa karetka jeszcze bardziej usprawni pracę kępińskiego szpitala, którego rozwój jest mi szczególnie bliski – kontynuowała dalej poseł Możdżanowska
Łączna kwota udzielonego wsparcia to 520 000 złotych co stanowić będzie 80% zakupu ambulansu, pozostałych 20% kosztów tj. 130 000 złotych wyłoży Powiat Kępiński w ramach własnego budżetu.
Wraz z informacją o pozyskanym dofinansowaniu niezwłocznie ogłoszony zostanie przetarg nieograniczony tak by jak najszybciej nowa karetka mogła zasilić tabor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie – powiedział Starosta Kępiński Robert Kieruzal.
Zakup nowego ambulansu to obecnie strategiczna i niezbędna dla mieszkańców naszego regionu inwestycja, biorąc pod uwagę stan techniczny i wysoki stopień zużycia taboru samochodowego będącego w posiadaniu kępińskiego szpitala. Wnioskowany ambulans sanitarny typu P będzie funkcjonował w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne wzmacniając tym samym potencjał medyczny SPZOZ w Kępnie.
Inwestycja jest priorytetowa również z uwagi na obszar jaki obsługuje SPZOZ w Kępnie. Pomoc medyczna świadczona jest w szczególności na rzecz mieszkańców Powiatu Kępińskiego oraz ze względu na brak oddziału chirurgicznego mieszkańców Powiatu Wieruszowskiego, a zatem około 98,7 tys. osób. Dodatkowo w przypadkach dużych zdarzeń masowych, ze względu na brak Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w powiatach ościennych, Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kępnie obsługuje też powiaty: ostrzeszowski, oleśnicki, kluczborski oraz namysłowski, co daje ponad 370 tysięcy mieszkańców. Do tego wliczyć należy turystów przebywających na terenie Powiatu Kępińskiego czasowo lub długoterminowo oraz osoby przejeżdżające przez region tranzytem. Na terenie powiatu kępińskiego przecinają się dwa ważne szlaki komunikacyjne tj. droga ekspresowa nr 8 łącząca Warszawę i Wrocław oraz droga krajowa nr 11 Poznań – Katowice, co niesie za sobą konieczność właściwego zabezpieczenia ratunkowego.
Średnia roczna liczba pacjentów hospitalizowanych w latach 2015 – 2018 w Szpitalu w Kępnie wyniosła 17 891 pacjentów, w tym średnia roczna pacjentów przyjętych w SOR w latach 2015-2018 wyniosła 9568 pacjentów. W 2018 r. w Szpitalu w Kępnie łącznie było leczonych 17 933 pacjentów, w tym w SOR – 10 193 pacjentów.
W ostatnich latach w naszym szpitalu udało się wybudować, wyposażyć i finalnie uruchomić nowoczesny blok operacyjny. W 2017 roku dzięki pozyskanej dotacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na dachu szpitala wybudowane zostało nowoczesne lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Dopełnieniem tej infrastruktury jest właśnie zakup nowego ambulansu sanitarnego typu P, który zapewni kompleksowość obsługi pacjentów a przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pacjentów – mieszkańców powiatu kępińskiego i powiatów sąsiadujących – powiedziała Dyrektor SPZOZ w Kępnie Beata Andrzejewska.
W tym miejscu warto zadać sobie pytanie jak funkcjonuje Baza Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) w Kępnie. Są to dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM) i cztery Ambulansy Transportowe (w tym jeden transport między szpitalny). Do realizacji w/w zadań SPZOZ w Kępnie wykorzystuje sześć ambulansów sanitarnych.
Specyficzne położenie geograficzne powiatu kępińskiego powoduje, że SPZOZ w Kępnie współpracuje z jednostkami PRM z sąsiadujących województw: łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego. Dyspozytornie Medyczne w/w województw chętnie korzystają z zasobów ratowniczych zlokalizowanych w Kępnie w stanach nagłego zagrożenia. Warto dodać że od 1 kwietnia 2019 roku odnotowano 52 tego typu interwencje.
W newralgicznych sytuacjach pomocą służy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ale zasadnym jest zapewnienie właściwego zabezpieczenia ze strony naszego szpitala i korzystanie z śmigłowca tylko w koniecznych i uzasadnionych medycznie przypadkach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments