Uczniowie ze Żdżar w teatrze i muzeum

12 i 13 listopada 2019 r. wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i zerówki ze Żdżar udali się do Wielunia. Klasy młodsze obejrzały sztukę teatralną ,,Najpiękniejsze baśnie Dalekiego Wschodu’’, a klasy starsze – ,,Szatana z siódmej klasy’’.

 

Aktorzy z Teatru Współczesnego z Krakowa przedstawili nową interpretacje znanych baśni opowiadanych przez Szecherezadę oraz klasyczną lekturę dla uczniów szkół podstawowych, napisaną wiele lat temu przez Kornela Makuszyńskiego.

Po przedstawieniu każda grupa odwiedziła Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W nawiązaniu do Dalekiego Wschodu oglądali wystawę ,,Świat Ajnów z Hokkaido. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano. Przewodnik zaprezentował lud dawnych Ajnów, ich życie codzienne, tradycje, kulturę. Zgromadzone eksponaty uzupełniały wyobrażenia o tym ludzie. A jako ciekawostkę, poznaliśmy losy zawiłego życia Bronisława Piłsudskiego – brata naszego twórcy odrodzonego państwa polskiego Józefa Piłsudskiego. Bronisław Piłsudski, jako zesłaniec władz carskich badał losy Ajnów i dzięki jego nagraniom zachował się oryginalny język tego ludu.

Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach malowania na płótnie tradycyjnych ajmskich wzorów.

Ostatnim punktem pobytu w muzeum było zwiedzanie wystawy ,,Świadkowie mówią…Wieluń 1 września 1939 r.’’ i poznanie tragedii miasta i ludności spowodowane bombardowaniem Luftwaffe. Dramat wydarzeń podkreślają zachowane fotografie z czasów II wojny, wspomnienia świadków tych dramatycznych czasów oraz eksponaty ukazujące grupy wyznaniowe w okresie międzywojennym, mieszkające w mieście: chrześcijanie, żydzi, ewangelicy, prawosławni.

Wyjazdy zorganizowano w ramach dotacji ,,Upowszechnianie działań z zakresu kultury i edukacji w Gminie Bolesławiec w 2019 roku’’, realizowanej przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żdżary i Wiewiórka, a dofinansowanej przez Gminę Bolesławiec.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Żdżary. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.