Akordeoniści z PSM I st. w Kępnie znowu górą!

W dniach 28-29 listopada 2019 r. odbyła się XXV jubileuszowa edycja Słupeckich Spotkań Muzycznych adresowanych do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia z całej Polski w specjalności akordeon i gitara. Impreza ta od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczy liczba zgłoszonych uczestników.

W tegorocznych Spotkaniach udział wzięło 128 solistów podzielonych na V kategorii wiekowych oraz 11 zespołów akordeonowych i gitarowych. Do Słupcy przyjechali uczniowie z 34 miast Polski, w tym z Poznania, Nowego Tomyśla, Torunia, Konina, Sieradza, Gniezna, Kalisza, Górska, Gostynia, Myśliborza, Końskich, Radomia, Goleniowa, Nowogardu, Inowrocławia, Jarocina, Radziejowa, Bydgoszczy, Kozienic, Stargardu, Ostrowa Wkp., Zduńskiej Woli, Szczecina, Wolsztyna, Łodzi, Pleszewa, Środy Wlkp., Zbąszynia, Płocka, Tarnowa Podgórnego, Choszczna, Słupcy i Kępna. Do oceny uczestników powołane zostały dwie komisje jurorskie, odrębnie dla każdej specjalności pod przewodnictwem profesorów akademickich. Przesłuchania odbywały się równolegle w dwóch odrębnych salach. Ideą tych spotkań jest propagowanie muzyki akordeonowej i gitarowej, umożliwienie prezentacji umiejętności młodych, zdolnych instrumentalistów, a także konfrontacja poziomu wykonawczego i wymiana doświadczeń pedagogicznych. Jak co roku impreza odbywa się w miłej i przyjaznej atmosferze.

To niewątpliwie wielkie święto akordeonowe i gitarowe, które integruje środowisko muzyków (tych młodszych i tych starszych) obu specjalności instrumentalnych. Dzieje się tak ze względu na nieco odmienną od konkursu formułę zbliżoną do festiwalu. Uczestnicy ubiegają się o tytuł Laureata w swoich kategoriach oraz zdobycie wyróżnienia. Nie zmienia to faktu, że poziom tych spotkań jest zawsze bardzo wysoki. Słupeckie Spotkania mają swoją ugruntowaną, wysoką pozycję na mapie ogólnopolskich imprez muzycznych i cieszą się dużym prestiżem. Od kilku lat w tym muzycznym wydarzeniu biorą również udział z dużym powodzeniem uczniowie klasy akordeonu p. Sławomira Mocha Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Aleksandra Tansmana w Kępnie. W tym roku w Słupeckich Spotkaniach Muzycznych szkołę reprezentowało czworo uczniów z tej klasy: Wiktoria Habrajska z kl. II cyklu 6-letniego, Florian Taras z kl. IV, Mikołaj Michalczyk z kl. V i Patrycja Rabiega z kl. VI oraz Jakub Gola – uczeń klasy gitary p. Przemysława Kolarskiego. Wszyscy w/w uczniowie godnie reprezentowali szkołę i miasto Kępno. Do ścisłego finału zakwalifikowało się troje akordeonistów: Wiktoria Habrajska i Mikołaj Michalczyk uzyskując tytuł Laureata oraz Patrycja Rabiega, która otrzymała wyróżnienie.

Tegorocznym Spotkaniom towarzyszyły koncerty, warsztaty akordeonowe i gitarowe oraz wystawy instrumentów i akcesoriów muzycznych. Patronat nad tym muzycznym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Słupeckiego, Burmistrz Miasta i Gminy Słupca oraz Wizytator Centrum Edukacji Muzycznej Regionu Wielkopolskiego. Licznej reprezentacji uczniów, ich rodzicom i nauczycielom z kępińskiej Szkoły Muzycznej gratulujemy udanych prezentacji scenicznych oraz odniesionych sukcesów i życzymy radości z obcowania ze sztuką, dalszego rozwoju muzycznego, wytrwałości w doskonaleniu swoich umiejętności wykonawczych i powodzenia na kolejnych konkursach.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.