Czas oczekiwania

Rozpoczął się Adwent czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa i trwa przez cztery niedziele, a kończy wigilię święta Bożego Narodzenia.

 

Tegoroczny adwent jest szczególny. Od pierwszej niedzieli adwentowej rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny oraz duszpasterski 2019-2022 r. pod hasłem: „Eucharystia daje życie”

Msza św. roratnia poświęcona jest Najświętszej Maryi Pannie, a jej nazwa pochodzi od łacińskiego sformułowania „Rorate caeli desuper”, czyli: „Spuśćcie rosę niebiosa”. Stanowi to nawiązanie do oczekiwania na przyjście zbawiciela, którym jest Jezus Chrystus.Roraty są odprawiane o wschodzie lub zachodzie Słońca. Dzieci przychodzą z lampionami i w uroczystej procesji idą przez ciemny zgaszony kościół.
W centrum ołtarza umieszczona jest biała duża świeca symbolizująca Najświętszą Maryję Pannę oraz wieniec adwentowy z czterema świecami symbolizując cztery niedziele.

W czasie oczekiwania, przy ołtarzach w kościołach, zapalane są kolejno cztery świece, które symbolizują cztery niedziele tego okresu. Wieniec adwentowy, w formie okręgu, składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. I świeca jest świecą pokoju, II wiary, III miłości, IV nadziei. Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie poszczególnych elementów jest następująca: zielone gałązki – życie, nadzieja; świece – światło, nadchodzącą Światłość; forma wieńca: krąg – powracający cykl życia.

„Księża biskupi zapraszają do duchowego przeżycia Adwentu, a tym samym do dobrego przygotowania się do Bożego Narodzenia. Podkreślają, że pomoże w tym m.in. uczestnictwo w Roratach, rekolekcjach adwentowych i przedświąteczna spowiedź. Ważne, żeby w tym czasie, pamiętać o osobach ubogich, samotnych i wszystkich potrzebujących. To jest istotą Bożego Narodzenia” – wskazał ks. Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy KEP.

W programie duszpasterskim dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 towarzyszyć nam będą hasła z którymi będziemy rozważać i rozmyślać: „Eucharystia daje życie” (do tej pory posługiwano się roboczym hasłem: „Eucharystia – źródło, szczyt i misja Kościoła”). W pierwszym roku będzie obowiązywał temat: „Wielka tajemnica wiary” z mottem biblijnym: „[…] abyście uwierzyli w Tego, którego Bóg posłał” (J 6,29). W drugim roku programu tematem będą słowa: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” z mottem biblijnym: „[…] Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J 6,32). Tematem trzeciego roku programu będą słowa: „Posłani w pokoju Chrystusa” z mottem: „ten, kto mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57).

Życzę Wam drodzy moi czytelnicy abyście dali znak swojej wiary i to może być czas na okazanie….

Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Religia, Wieruszów, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.