Informacje  KPP w Wieruszowie

                            KPP w Wieruszowie – 23.12.2019r.

 

 

 

1. Przedświąteczny okres to czas zakupów – nie dajmy się oszukać !
Zbliżające się święta powodują zwiększenie liczby osób robiących zakupy przez Internet. Bez ruszania się z domu możemy zamówić niemal każdy produkt. Zwolennicy takiej formy zakupów twierdzą, że nie tracą czasu na stanie w kolejkach czy przepychanki między klientami. Niestety, doświadczenie pokazuje, że i w wirtualnym świecie możemy stać się ofiarami przestępstw. Policjanci podpowiadają jakich zasad przestrzegać, aby zakupy w sieci były bezpieczne.

1.  Podczas zakupów w Internecie zawsze trzeba kierować się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego.
2.    Nie rób zakupów w sieci przy użyciu komputera dostępnego w kafejce internetowej. W takim miejscu Twoje poufne dane mogą dostać się w tzw. niepowołane ręce. Przechowuj korespondencję ze sprzedawcą.
3.    Korzystaj ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych – takich, które zapewniają ubezpieczenie od przeprowadzanych tam transakcji, czy proponują zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących.
4.    Sprawdź rzetelność sprzedawcy (np. sprawdź czy podany numer telefonu jest aktywny, sprawdź autentyczność adresu, zapytaj znajomych o daną firmę).
5.    Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, warto z takiej możliwości korzystać.
6.    Kiedy otrzymasz ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Możesz uniknąć w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
7.    Kupując sprzęt AGD czy RTV poprośmy o dołączenie do przesyłki dowodu zakupu, ładowarki czy innego osprzętu.
8.    Nie daj się ponieść emocjom związanym z tzw. wyjątkową okazją cenową. Często niska, atrakcyjna cena jest chwytem wykorzystywanym przez oszustów.
Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek, który należy zachować również podczas zakupów w sieci.

               2. Zimą panują zmienne warunki na drogach – nie zapominajmy o tym!
Aktualnie szybko zmieniają się warunki pogodowe i drogowe. Pojawiają się ujemne temperatury , w części kraju opady śniegu, a to powoduje, że na drogach jest bardzo ślisko. Dlatego łódzcy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie zimy na drodze. Łódzka policja apeluje o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy.

Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni , wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad ich zmianą. Po pierwsze, opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa  poniżej pewnych temperatur nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. Spowodowane jest to wysoką zawartością krzemionki. „Zimówki” są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Pamiętajmy, iż opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję. Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu. Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Objawia się to zwłaszcza w skróconej drodze hamowania, ale pamiętajmy, że jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem.

Przygotowanie samochodu to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na ujemne temperatury oraz sprawdzenie czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Przy opadach i ochlapywaniu przez inne pojazdy szyby naszego samochodu ważne jest, by szyba była dobrze oczyszczana.

Inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących.

Kilka rad w związku z zimą:

– pamiętać, że jezdnie mogą być przymrożone, śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne, dlatego po jezdni należy poruszać się z włączonymi światłami i stosować się do ograniczeń prędkości.
– uważać na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.
– zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.
– przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu  jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować.
– zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze – rowerzysta bądź pieszy powinien posiadać kamizelkę odblaskową, breloczek, opaskę, bądź latarkę, które pozwolą im być widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego.
– pamiętać, że dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.
– pamiętać, że również zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację.

              3.Punkt kontroli autobusów
Przed nami ferie zimowe, które w województwie łódzkim rozpoczną się już 13 stycznia 2020 r. Ferie to czas gdy najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu korzystać będą z zimowego wypoczynku. Zanim jednak wyruszą w drogę warto sprawdzić trzeźwość kierowcy i stan techniczny autokaru.

Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie informuje, że od 10 stycznia 2020 roku, na parkingu dworca PKS znajdującym się przy ulicy Wrocławskiej w Wieruszowie” zacznie funkcjonować  „punkt kontroli autobusów”.

Policjanci przypominają !

Zlecenie kontroli autokaru może uchronić nasze dzieci przed wypadkiem. Aby zgłosić autokar do kontroli, wystarczy kilka dni wcześniej zadzwonić pod numer 62 78 32 411 lub 62 78 32 429. Osoby zainteresowane, np. rodzice lub organizator mogą zgłosić,  że w danym dniu, o podanej godzinie, będzie wyjeżdżał autobus i proszą o jego kontrolę. Wówczas policjanci przyjadą w miejsce punktu kontroli, tj. Wieruszów ul. Wrocławska 22 – teren dworca PKS i skontrolują m.in.stan techniczny autokaru, trzeźwość kierowcy, jego uprawnienia. Kontrola trwa przeważnie około kilkunastu minut. Prośbę o sprawdzenie autobusu powinniśmy zgłosić nie tylko dla spokoju własnego sumienia ale także upewnienia się, że nasze dziecko będzie bezpiecznie podróżować.

                4. Fajerwerki a bezpieczeństwo
Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc – Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.
W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Pamiętajmy:

  • Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego;
  • Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;
  • Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków;
  • Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, które muszą być pod stałą opieką osób dorosłych;
  • Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:

  • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń;
  • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się;
  • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi;
  • Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania;
  • Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!);
  • Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

  • Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych;
  • Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
  • Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;
  • Zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem – stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce;
  • W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard;
  • Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;
  • Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów;
  • Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Pamiętajmy aby kupować je w sposób przemyślany, zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku! ZADBAJMY WSPÓLNIE O TO, ABY KONIEC STAREGO ROKU I POCZĄTEK NOWEGO ROKU BYŁ DLA NAS WSZYSTKICH MIŁY I BEZPIECZNY

             5. Pędził z nadmierną prędkością i stracił prawo jazdy

Policjanci wieruszowskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej pojazd, którego kierujący przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 55 km/h,. Za popełnione wykroczenie policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy.

Jedną z podstawowych przyczyn wypadków drogowych jest nadmierna prędkość i brawura kierowców, którzy nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze i nie stosują się do znaków drogowych obowiązujących w danym miejscu. Ograniczenie tego zjawiska jest jednym z priorytetowych zadań Policji, które mają doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków i ich ofiar.

19 grudnia 2019 roku po godzinie 8:30 policjanci z wieruszowskiej „drogówki””w miejscowości Kowalówka w gminie Wieruszów, zatrzymali do kontroli drogowej osobową toyotę, którą kierował 39 – letni mieszkaniec Sieradza. Mężczyzna w miejscu obowiązywania dopuszczalnej prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym, jechał z prędkością 105 km/h. W myśl obowiązujących przepisów, wynikających z Ustawy Prawo o ruchu drogowym, policjanci zatrzymali 39 – latkowi prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Na kierowcę funkcjonariusze nałożyli również mandat karny.

Przypominamy, że od 2015 roku na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy prawo o ruchu drogowym Policjant ma prawo do zatrzymania prawa jazdy za pokwitowaniem na trzy miesiące w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Pokwitowanie takie uprawnia kierującego do kierowania pojazdem w okresie 24 godzin od chwili zatrzymania dokumentu. Jeśli w tym czasie kierowca zostanie zatrzymany na prowadzeniu auta, termin wydłuża się o kolejne trzy miesiące. Jeżeli i w tym czasie kierowca będzie prowadził pojazd, to musi liczyć się z decyzją o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami i powtórnym egzaminem na prawo jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy odbywa się w formie decyzji administracyjnej właściwego starosty.

             6. Jak spokojnie spędzić zbliżające się święta poza domem ?
Święta Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas spędzany z rodziną i najbliższymi. Bardzo często wiąże się on z wyjazdami wszystkich domowników i pozostawieniem pustego domu lub mieszkania na kilka dni. Co zrobić, aby po powrocie dobrze wspominać świąteczną podróż i cieszyć się z prezentów?

Włamanie do domu / mieszkania pociąga za sobą nie tylko straty materialne. Bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa i nietykalności osobistej. Zdaniem psychologów ofiary tego rodzaju przestępstw doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utracone kosztowności.

Nie daj szansy włamywaczom i właściwie zabezpiecz swój dom!
Złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome.

Pamiętaj!

  • Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Tam będą bezpiecznie czekały na twój powrót.
  • Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu.
  • Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/ mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy kwiatkiem.
  • Za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykaj drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włącz alarm. Warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
  • Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu zamieszczaj dopiero po powrocie.

Nie ma zabezpieczeń nie do pokonania.
Warto jednak zniechęcić przestępców do wyboru twojego domu.

Przypominamy, że kraje europejskie, zjednoczone w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z EUROPOLEM, połączyły siły propagując kampanię „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie obywatelom ważnych zasad bezpieczeństwa i zachęcenie ich do właściwego zabezpieczenia własnego dobytku, mieszkania czy domu. Więcej informacji na temat kampanii w języku angielskim: www.eucpn.org – @eucpn – EUCPN – EUCPN.

Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom i mieszkanie przed każdym wyjazdem !

Opracował  :
Oficer prasowy KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments