Kronika Policyjna

1. Wypadek drogowy w Kuźnicy Skakawskiej
Wieruszowscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w Kuźnicy Skakawskiej w gminie Wieruszów. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do wypadku drogowego doszło 26 grudnia 2019 roku tuż przed godziną 16:00 na drodze wojewódzkiej 482 na ulicy Kępińskiej w Kuźnicy Skakawskiej. Według wstępnych ustaleń, kierujący mercedesem, 35 – letni obywatel Holandii, prawdopodobnie w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych, na prostym odcinku drogi, stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w ogrodzenie przydrożnej posesji. W wyniku wypadku, 35 – latek wraz z trojgiem dorosłych pasażerów z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala. Uszkodzony został pojazd uczestniczący w tym zdarzeniu i ogrodzenie posesji. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że kierujący mercedesem był trzeźwy. Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Okres świąteczny, to czas wzmożonego ruchu na drogach. Przypominamy, że w dniach od 24 do 29 grudnia 2019 roku policjanci prowadzą działania pod nazwą „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”. Podstawowym celem tej akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na drogach wszystkim uczestnikom ruchu. Dlatego policjanci podczas prowadzonych działań zwracają szczególną uwagę na poruszanie się pojazdów z dozwoloną prędkością, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, sposób przewożenia dzieci, stan techniczny pojazdów oraz stan trzeźwości kierujących. Oczywiście funkcjonariusze reagują również na każde inne zachowania niezgodne z prawem. Dlatego tez apelujemy abyśmy wspólnie zadbali, aby ten czas świąteczno – noworoczny upłynął spokojnie i bezpiecznie.

2. Trwają działania Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie
W okresie Świąt Bożego Narodzenia, w dniach 24-29 grudnia 2019r, w całym kraju policjanci ruchu drogowego podjęli działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa podróżujących. Również na drogach województwa łódzkiego należy liczyć się z większą liczbą funkcjonariuszy oraz obecnością radiowozów grupy SPEED.
Podczas trzech dni działań (24 – 26 grudnia) w województwie łódzkim odnotowano 22 wypadki drogowe, w których zginęły 2 osoby, a 23 zostały ranne. Policjanci zatrzymali 44 nietrzeźwych kierujących.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, przestrzeganie ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdów, jak też sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Mimo świątecznej atmosfery nie będzie „taryfy ulgowej” wobec osób, które w sposób rażący naruszą przepisy ruchu drogowego i tym samym narażą innych na ryzyko utraty życia czy zdrowia. Oprócz zwykłych patroli na drogach można spotkać radiowozy grupy „SPEED” wyposażone w videorejestratory.

Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze bezpieczeństwo będzie zależało również od nas samych. Przed podróżą pamiętajmy o przygotowaniu samochodu do drogi. Należy między innymi zadbać o przejrzystość szyb, sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne oraz stan opon. Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Zaplanujmy trasę i odpoczynki. Spokojna jazda, stosowanie się do obowiązujących przepisów, korzystanie ze swoich praw oraz wywiązywanie się z obowiązków, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego – to recepta na bezpieczne korzystanie z drogi. Uważajmy także na pieszych. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet w ciągu dnia. Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę zwrócili uwagę na słabo widocznych pieszych. Z kolei do niechronionych uczestników ruchu drogowego apelujemy o używanie odblasków nie tylko tam, gdzie wymagają tego przepisy, lecz wszędzie po zmroku.

3. Wieruszowscy policjanci podsumowali działania Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie
W okresie Świąt Bożego Narodzenia, w dniach 24-29 grudnia 2019r, w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa podróżujących. Również na drogach województwa łódzkiego można było zauważyć większą liczbą funkcjonariuszy monitorujących trasy wylotowe z miejscowości wypoczynkowych i miast.
Okres Świąt Bożego Narodzenia na drogach powiatu wieruszowskiego upłynął spokojnie i bezpiecznie. Podczas działań „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie” policjanci zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, przestrzeganie ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. W tym czasie na drogach w powiecie wieruszowskim doszło do jednego wypadku drogowego i pięciu kolizji drogowych, w których nikt nie zginął i jedna osoba została ranna. Podczas prowadzonych działań wieruszowscy policjanci zatrzymali czterech kierujących pojazdami pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze ujawnili również 69 wykroczeń popełnionych przez kierujących.
Podczas sześciu dni działań (24 – 29 grudnia) w całym województwie łódzkim odnotowano 32 wypadki drogowe, w których zginęły 3 osoby, a 37 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 70 nietrzeźwych kierujących.
Analogicznie podczas 6 dniowej akcji w 2018 roku odnotowaliśmy, aż o 24 wypadki więcej. W tym roku zmniejszyła się też liczba rannych, których liczba w tym roku spadła aż o 34 osoby. Niestety liczba ofiar śmiertelnych oraz nietrzeźwych kierujących kształtuje się na tym samym poziomie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Dlatego apelujemy do kierowców o rozsądek i rozwagę na drogach. Do niechronionych uczestników ruchu drogowego apelujemy o używanie odblasków nie tylko tam, gdzie wymagają tego przepisy, lecz wszędzie po zmroku.

4. Fajerwerki a bezpieczeństwo
Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc – Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.
W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.
Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.
Pamiętajmy:
• Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego;
• Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;
• Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków;
• Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, które muszą być pod stałą opieką osób dorosłych;
• Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.
Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:
• Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń;
• Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się;
• Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi;
• Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania;
• Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!);
• Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.
Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:
• Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych;
• Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
• Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;
• Zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem – stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce;
• W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard;
• Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;
• Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów;
• Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.
Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Pamiętajmy aby kupować je w sposób przemyślany, zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku! ZADBAJMY WSPÓLNIE O TO, ABY KONIEC STAREGO ROKU I POCZĄTEK NOWEGO ROKU BYŁ DLA NAS WSZYSTKICH MIŁY I BEZPIECZNY.

Opracował:
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments