Podsumowanie projektu w GOKSiT w Sokolnikach

W piątek 13 grudnia, w 38 rocznicę wybuchu stanu wojennego uroczyście podsumowaliśmy projekt historyczny „Anna Walentynowicz – słowami mieszkańców Sokolnik”.

 

W sali GOKSiT w Sokolnikach gościliśmy młodzież ze wszystkich szkół podstawowych (klasy 6-8) znajdujących się na terenie gminy Sokolniki oraz mieszkańców gminy Sokolniki.

W tym dniu wysłuchaliśmy reportażu radiowego nagranego przez uczestników projektu podczas warsztatów, które odbywały się w każdej ze szkół o patronce roku – Annie Walentynowicz.

Obejrzeliśmy pół godzinny film na temat powstania Solidarności. Można było również obejrzeć wystawę na którą składały się oryginalne artefakty związane z Solidarnością, w tym: pierwsze wydanie tygodnika „Solidarność” z 3 IV 1981 r, ulotki, kartki żywnościowe, umundurowanie i wyposażeniem MO, ORMO, LWP.

Każdy w tym dniu miał wpięty rezystor, czyli niewielki element elektroniczny, powszechnie nazywany opornikiem, który w stanie wojennym zrobił niezwykłą karierę. Noszenie na widocznym miejscu opornika było manifestacją niezgody na stan wojenny, potwierdzeniem uczestnictwa w nowym ruchu oporu.

Przypinano je do koszul, swetrów, kurtek, wpinano w klapy marynarek, a nawet przyczepiano do garsonek i sukni. Jeśli rezystor miał długie „wąsy” z drutu, zaplatano je wokół palca jak pierścionek.

Na zakończenie wszystkich uczestników zaprosiliśmy na poczęstunek.
Projekt był realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Sokolnikach, a współfinansowany przez Fundację Lotto im. Haliny Konopackiej.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w projekcie.

Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć zakładane rezultaty projektu – przybliżyć postać Anny Walentynowicz oraz opowiedzieć o czasach okresu Solidarności pokoleniu, które w zasięgu ręki ma hipermarkety uginające się od wszelkich towarów i któremu zupełnie niewyobrażalne wydają się opowieści o reglamentowaniu podstawowych artykułów, o czołgach na ulicach, zamieszkach, godzinie policyjnej, „rozmowach kontrolowanych” i życiu bez dostępu do telefonu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sokolniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments