Pomagamy po raz szósty

Ponad 200 pracowników Grupy Kapitałowej PGE zaangażuje się w tym roku w działania wolontariackie. W całej Polsce realizowanych jest w tym roku blisko 50 prospołecznych projektów na rzecz lokalnych społeczności.

W lipcu 2019 r. wolontariusze PGE rozpoczęli działania w ramach VI edycji programu wolontariatu pracowniczego PGE „Pomagamy”. Aby zrealizować swój projekt wolontariusze uczestniczyli w konkursie, w ramach którego realizowanych jest 47 aktywności.

Nowoczesne oświetlenie
W tym roku program wolontariatu pracowniczego PGE zawitał również w rejon sieradzki. Realizowane są tu 2 projekty skierowane do najmłodszych. Pierwszy z nich „Przedszkolak z energią” realizowany w Publicznym Przedszkolu w Złoczewie, którego zakończenia będzie miało miejsce 22 listopada o godz. 10. w Miejskim Ośrodku Kultury w Złoczewie. Drugi – „Rozświetlona Szkoła” wykonany na rzecz Szkoły Podstawowej Lututów Oddział Przedszkolny oraz Filia Szkoły w Swobodzie. W obydwu projektach wolontariusze PGE na co dzień pracujący w Rejonie Energetyczny Sieradz PGE Dystrybucja Oddział Łódź) kilkudziesięcioletnie oświetlenie sufitowe na energooszczędne nowoczesne oświetlenie LED oraz w szkole zamontowali ledowe oświetlenie zewnętrzne z „czujką ruchu”. W przedszkolu było to 320 szt. świetlówek w prawie wszystkich pomieszczeniach. Wszystkie te działania wolontariusze przeprowadzili jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby dzieci rozpoczęły naukę już w komfortowych warunkach.

Edukacja energetyczna
Dodatkowo wolontariusze PGE zorganizowali w obydwu projektach pogadanki o bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej, pracy elektryka i energetyka oraz różnych źródłach energii elektrycznej. Wolontariusze opowiadali o swojej pracy oraz udzielali odpowiedzi na niekiedy zaskakujące pytania zadawane przez dzieci. Na początku września w Szkole Podstawowej w Swobodzie ogłoszony został konkurs plastyczny „Bezpiecznie z prądem”. Każde dziecko przygotowało na konkurs pracę. Wiele z nich wymagało naprawdę sporo zaangażowania. 22 października zapełniony dziećmi autokar wyruszył na edukacyjną wycieczkę do Muzeum Interaktywnego PGE Giganci Mocy w Bełchatowie oraz Kina Kultura, gdzie najmłodsi wraz z opiekunami i wolontariuszami obejrzeli bajkę pt.: „Basia 2”. W muzeum wszyscy uczestniczyli w warsztatach przedszkolnych „Z pamiętnika Pana Dzika”, a także w towarzystwie przewodnika poznali historię węgla, proces jego wydobycia oraz przekształcenia w energię elektryczną. Dzięki wizycie w PGE Gigantach Mocy i zajęciach prowadzonych w formie zabawy dzieci poznały i zapamiętały zagadnienia z zakresu nauk ścisłych, w tym geografii i geologii, biologii, paleontologii, chemii oraz fizyki. Wyprawa była możliwa dzięki współpracy wolontariuszy z wójtem gminy Lututów. Po wycieczce i uzupełnieniu wiedzy, rozstrzygnięty został konkurs plastyczny i rozdane nagrody oraz dyplomy. Dzieci bardzo ucieszyły się z otrzymanych upominków od Fundacji PGE. Podczas tego spotkania podsumowany został cały projekt, dzięki któremu znacznie wzrósł komfort pracy i nauki, a także bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy PGE skierowała dyrektor szkoły – Renata Pagacz.

Energetyczny Dzień Pluszowego Misia
Z kolei dla przedszkolaków ze Złoczewa wolontariusze PGE, przygotowali 22 listopada radosne obchody Dnia Pluszowego Misia. Wszystkie dzieci z Publicznego Przedszkola ze Złoczewa spotykają się w tutejszym ośrodku kultury i wspólnie bawią się podczas zakończenia projektu „Przedszkolak z energią”. Wolontariusze przygotowali dla nich oczywiście pogadanki o bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej, ale też całe mnóstwo dodatkowych energetycznych atrakcji. Planowana jest prezentacja zasad funkcjonowania zabawek działających „na prąd”; poznawanie różnych źródeł energii elektrycznej, budowanie z klocków miniatury wybranego urządzenia elektrycznego znajdującego się w przedszkolu, „zawody ruchowe” przedszkolaków; zajęcia kuchenne – przygotowanie sałatki  energetycznej z owoców; konkurs na temat energii elektrycznej i ekologii i i wiele innych.

Program wolontariatu pracowniczego PGE „Pomagamy” organizowany jest przez Grupę Kapitałową PGE oraz Fundację PGE, a jego głównymi celami są aktywizacja i integracja pracowników z lokalnymi społecznościami oraz rozwój postaw prospołecznych wśród pracowników PGE. Przez 5 lat trwania programu 740 wolontariuszy zrealizowało 220 autorskich projektów w całej Polsce i poświęciło ponad 57 000 godzin wolontariackich, co jest równe pracy jednego pracownika przez ponad 28 lat. Wolontariusze PGE zmobilizowali również współpracowników i rodziny, aby stworzyć coś dobrego i wprowadzić trwałe pozytywne zmiany w najbliższym otoczeniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.