Starosta kępiński Robert Kieruzal w wywiadzie dla ITP

Starosta kępiński Robert Kieruzal w wywiadzie dla ITP

 

 

Panie starosto, bardzo mi miło z Panem ponownie rozmawiać. Zbliża się koniec roku, niedługo Boże Narodzenie, zamyka się budżet roku 2019 r.,  jakie priorytety ma Starostwo na rok 2020?

Cieszę się, że będzie okazja porozmawiać o ważnych dla powiatu sprawach, bo jest ich sporo. Przede wszystkim nasz inwestycyjny budżet, który w tym roku sięgnie ponad 20 milionów złotych.

W historii powiatu to chyba rekord?

Nie jestem pewien na sto procent, ale myślę, że ma Pan rację.

Co za te pieniądze powstanie?

Największą inwestycją będzie budowa drogi na trasie Laski – Trzcinica. Dzięki staraniom Zarządu Powiatu pozyskaliśmy na ten cel rekordowe dofinansowanie ponad 10 milionów złotych. Takiej dotacji nasz powiat nie wywalczył nigdy dotąd.

Gratulacje!

Faktycznie jest czego gratulować, bo dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się komfort i bezpieczeństwo podróżnych, a na tym szczególnie nam zależy. Zarząd Powiatu zdaje sobie sprawę, że infrastruktura drogowa ma też szczególne znaczenie w kontekście naszego dalszego rozwoju stąd olbrzymi nacisk właśnie na drogi. Tu dodam tylko o wsparciu reprezentującej naszą ziemię, europoseł Andżeliki Możdżanowskiej. Drugą tak spektakularną inwestycją będzie budowa nowoczesnej sali gimnastycznej przy Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Kępnie.

Młodzież z liceum od lat czekała na ten obiekt

Już niedługo sportowe talenty rozwijać będą w nowoczesnym obiekcie. Bardzo mnie to cieszy.

Co jeszcze?

Planujemy szereg mniejszych działań, między innymi chcemy pozyskać nowy ciężki wóz bojowy dla KP PSP w Kępnie. Doskonale wiemy, że strażacy aby skutecznie zabezpieczać powiat przed pożarami przy tak dużym nagromadzeniu zakładów stolarskich muszą dysponować najlepszym sprzętem.

Panie starosto wracając do dróg, czy inne gminy też mogą liczyć na pomoc starostwa?

Na ten moment zaangażowani jesteśmy kwotą prawie 1 miliona złotych na tworzenie dokumentacji związanych z innymi drogami na terenie powiatu. Mam na myśli odcinek między Bralinem a Nosalami, Grębaninem a Mroczeniem oraz drogi w Perzowie i Osinach. Po zakończeniu prac dokumentacyjnych złożymy wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych. Szykujemy się też do remontu ulicy Dworcowej w Kępnie. Liczę, że konkurs rozstrzygniemy do końca roku. Mam deklarację burmistrza Kępna co do partycypowania w kosztach remontu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w przyszłym roku ulica będzie jak nowa.

Zapina się budżet na nowy rok. Rząd poczynił pewne ulgi w podatkach dla obywateli. Czy ma to negatywny skutek na wpływ środków dla starostwa?

Przygotowywaliśmy się do tego rozwiązania już od dawna. Poprosiliśmy Urząd Skarbowy o prognozę wpływu z podatku PIT, aby oszacować wpływ na budżet. Okazuje się, że nie ma spadku, a jest niewielki wzrost. Na pewno wpływ jest wyższy od wcześniej zakładanego. To najpewniej efekt bardzo niskiego bezrobocia w naszym powiecie. Przypomnę, że od dłuższego czasu utrzymujemy jeden z najniższych poziomów w Polsce.

A jak wygląda sytuacja z subwencją oświatową?

Subwencja oświatowa również jest wyższa od zakładanej. Musimy pamiętać , że może nastąpić korekta. Na dziś mamy ustalony budżet, a w nim wszystko co planowaliśmy. Projekt budżetu został przedstawiony RIO, teraz czas na decyzję Rady. Jeśli zostanie przyjęty od 1 stycznia wdrożymy go w życie.

Ostatnimi czasy na sesjach dominuje temat kępińskiego szpitala. Może kilka słów na ten temat?

Dziękuję za pytanie o szpital. Od kilku miesięcy mamy nową dyrekcję, która wdraża program naprawczy. To niezwykle trudny proces wymagający spokoju. Tragiczne zdarzenia na pewno nie ułatwiają nam tego zadania. Ale musimy się z nimi zmierzyć. Wyciągnąć z nich wnioski i wdrożyć system naprawczy. Śmierć dziecka jest olbrzymią tragedią dla rodziców. Wiem o tym doskonale, bo przeżyłem tę traumę w przeszłości. Mam w sobie wystarczająco dużo empatii, aby czuć dramat tych ludzi. Z drugiej strony wiem też, że personel medyczny za każdym razem robi wszystko co możliwe, aby ratować każde życie. Dajmy organom śledczym czas i spokój na dogłębne wyjaśnienie obu przypadków. My jako Zarząd zwróciliśmy się do dyrekcji z prośbą o przedstawienie informacji związanych z funkcjonowaniem szpitala. Chcemy poszukać słabych punktów w systemie, aby móc je naprawić.

Zostawmy aspekt ludzki szpitala i rzeczy z nim związane. Może kilka słów o sytuacji ekonomicznej szpitala. Wprowadzony został program naprawczy. Jest nowy dyrektor i minęło już trochę czasu. Jaka jest sytuacja na dzień dzisiejszy?

Wiemy, że finansowo szpital nie stoi stabilnie na dwóch nogach. Ale idziemy w dobrym kierunku. Potrzebujemy jednak czasu i mniej złych emocji. To nie oznacza ucięcia rozmowy. Wręcz przeciwnie, dyskutujmy, ale merytorycznie. Szpital mimo, że z zewnątrz prezentuje się masywnie w środku jest bardzo delikatny. Tam pracuje kilkaset osób, rocznie leczonych, ratowanych jest kilkanaście tysięcy mieszkanek i mieszkańców regionu. Lecznica cierpi nie tylko na deficyt finansowy, ale też braki personelu. Niezwykle trudno znaleźć doświadczonych lekarzy i pielęgniarki. Ci, zatrudnieni w Kępnie, są naprawdę dobrymi specjalistami. Wprowadzany jest program naprawczy . To efekt krytykowanego przez niektórych radnych audytu. Jak się dziś okazuje, niezbędnego audytu. Ta głęboka analiza pomogła nam zrozumieć wiele przyczyn obecnej sytuacji. Dlatego krok po kroku naprawiamy szpital. Wstępnie szacowaliśmy stratę na 6 milionów złotych. Dziś wiemy, że będzie ona mniejsza o około 1,5 miliona złotych. To bardzo dobra wiadomość. Budżet powiatu ma zapewnione kolejne środki na dofinansowanie szpitala. Bardzo ważnego szpitala dla tego regionu. Wiemy, że należy przebudować i przeorganizować oddziały położniczo-ginekologiczny i OIOM’em. Dodatkowo rozbudować oddział szpitala w Grebaninie, który potrzebuje nowego pawilonu. W kontekście szpitala mamy więc dobre wiadomości. Mamy już oficjalne potwierdzenie Wojewody o zwiększeniu planu z rezerwy budżetu państwa. Już za chwilę nasi ratownicy dysponować będą nowoczesną karetką pogotowia. To realizacja zapowiedzi ówczesnej wiceminister, a dzisiejszej europosłanki Andżeliki Możdżanowskiej.

Nie chciałbym robić na Pana nagonki medialnej, ale prosiłbym o komentarz dotyczący sytuacji z policjantami i odwołaniem komendanta.

Panie redaktorze, gdyby człowiek wiedział, że się przewróci to by nie wstawał. Geneza tej sprawy jest prosta. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zwrócił się do Starostwa Powiatowego z prośbą o pomoc przy przeniesieniu dość pokaźnego archiwum. Ponieważ w Inspektoracie pracuje tylko jeden mężczyzna, a starosta nie dysponuje żadną kadrą techniczną, skierowałem pytanie do pana komendanta. Ten przyznał, że jest możliwa pomoc, którą w szczegółach uzgodnił już z przedstawicielami powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Dziś wiem, że chęć pomocy wywołuje u niektórych bardzo złe emocje. Gdyby inspektorat zatrudnił prywatną firmę, to pojawiłyby się zarzuty o niegospodarność. Pomoc współpracujących służb również nie została dobrze przyjęta. Ja powtórzę tylko to co powiedziałem wcześniej. Gdybym przewidział taki scenariusz to sam pomógłbym przenosić te dokumenty, które warto tu dodać nie powinny trafiać w niepowołane ręce.

Pewnie pojawiłby się zarzut, że starosta nie jest od tego?

Jestem pewien, że taki zarzut też by padł. Dlatego wiem, że każde rozwiązanie dla niektórych osób byłoby złe.

Jak długo trwała ta akcja?

Kilkadziesiąt minut.

Czyli można  stwierdzić , że nie miało to uszczerbku na pełnieniu służby przez policjantów?

Na pewno nie miało to wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców. Nie był wycofany żaden patrol, drogówka funkcjonowała normalnie i wszystkie posterunki miały obsadę. Nie mam takich informacji, które potwierdzałyby nadużycia w sferach bezpieczeństwa. Pan komendant wykazał się daleko idącą dobrą wolą, która zakończyła się niefortunnie.

Rozmawiał Pan z komendantem po decyzji jego zwierzchnika?

Jaka była geneza tego wszystkiego? Wiecie doskonale, że samorządy partycypują w różnych zakupach samochodów policyjnych czy strażackich. Przekazujemy materiały typu narkotestery. Wydawało mi się, że jest to zwyczajna współpraca. Nie było to obarczone złą wolą. Po tym wszystkim oczywiście rozmawiałem z panem komendantem i powiedział, że niezależnie od wszystkiego podjąłby dokładnie taką samą decyzję.

Proszę teraz o kilka ciepłych słów skierowanych do mieszkańców powiatu przed nadchodzącym okresem świątecznym i zbliżającym się nowym rokiem.

3 grudnia wraz z Panią wicestarostą uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Obejrzeliśmy wspaniały film z niesamowitym przesłaniem – możesz więcej. Przebywanie z ludźmi obarczonych niepełnosprawnościami uświadamia mi, że odwagą i wolą walki wygrywają z nami o mile. Choć robią to z większym wysiłkiem niż my. A naszym zdaniem jest wspieranie ich starań.

Wiem, że z okazji świąt zbliżymy się do siebie, spędzimy wspólnie więcej czasu. Dobrze gdyby ta atmosfera trwała dłużej. Z okazji świąt wszystkim mieszkankom i mieszkańcom powiatu kępińskiego życzę poczucia spełnienia. Czasu do realizowania się w swoich życiowych rolach. W 2020 roku miejmy jeszcze więcej chęci do spełniania swoich planów i pasji.
Dziękując za rozmowę życzę Wesołych Świąt.

Rozmowę przeprowadził Eugeniusz Tomaszek z ITP i powiatowy.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments