Urząd Gminy w Lututowie – atak hakerski

– Podjęliśmy czynności związane z zainfekowaniem plików serwera urzędu w Lututowie, jest to przestępstwo z art. 269 kodeksu Karnego. Zmierzamy do ustalenia okoliczności tej sytuacji, jak i osób podejrzewanych o to przestępstwo. Do zaszyfrowania/zainfekowania serwera urzędu w Lututowie miało dojść 14 grudnia w sobotę w godzinach dopołudniowych. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Z informacji przekazanych od przedstawiciela urzędu wynika, że  domniemany sprawca żąda jakieś określonej  kwoty pieniędzy za odblokowanie tego systemu. Ja się nie chcę wypowiadać co do konkretnej kwoty. Poradziłbym, aby skontaktować się z panem wójtem, ponieważ to dotyczy bezpośrednio urzędu. Po naszych czynnościach, jeżeli będzie śledztwo gospodarzem będzie  Prokuratura Rejonowa w Wieluniu – informacji dla ITP i powiatowy.pl udzielił  oficer prasowy KPP w Wieruszowie asp. sztab. Damian Pawlak

Wójt Gminy Lututów Marek Pikuła nie chce poruszać sprawy  domniemanego okupu. Nasza Redakcja to uszanowała.

Art. 269. § 1. Kto niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia dane informatyczne o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju, bezpieczeństwa w komunikacji, funkcjonowania administracji rządowej, innego organu państwowego lub instytucji państwowej albo samorządu terytorialnego albo zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto dopuszcza się czynu określonego w § 1, niszcząc albo wymieniając informatyczny nośnik danych lub niszcząc albo uszkadzając urządzenie służące do automatycznego przetwarzania, gromadzenia lub przekazywania danych informatycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments