Ferii zimowe w Miejskim Ośrodeku Kultury w Lututowie

Podczas tegorocznych ferii zimowych Miejski Ośrodek Kultury w Lututowie przygotował dla dzieci ogrom atrakcji. Były różnorodne zajęcia plastyczne, wycieczki, warsztaty cukiernicze, spektakl teatralny oraz wspaniały bal karnawałowy.

 

Pierwszego dnia zajęć ( wtorek 14.01.2020 ) uczestnicy zajęć tworzyli prace plastyczne przedstawiające lututowskie krajobrazy oraz widoki zza okna . Techniką przewodnią było wyklejanie rysunku plasteliną . Na zakończenie poszliśmy na salę widowiskową gdzie dzieci obejrzały film o Lututowie ” Lututów – Małe Miasto- Wielcy Ludzie ”.
Kolejny dzień to wycieczka do Izby Regionalnej w pobliskiej Klonowej, gdzie zwiedziliśmy Izbę Regionalną oraz wzięliśmy udział w niezwykłych warsztatach pieczenia chleba tradycyjnymi metodami. Dzieci własnoręcznie zagniatały ciasto na chleb, robiły swojskie masło oraz biały ser. Dowiedzieliśmy się, co to jest zakwas i jak on powstaje, gotowaliśmy polewkę na serwatce, degustowaliśmy potrawy, jakie jadano dawno na polskiej wsi – mianowicie polewkę i dłubanki (ziemniaki w łupinach).
Podczas zwiedzania Izby Regionalnej Pani Przewodnik pokazała nam różne przedmioty i omawiała, do czego dawniej służyły. Dzieci miały okazję zobaczyć zabytkowe łóżko, kołyski i wózki dla niemowląt, stare skrzynie na ubrania, rzeźbioną szafę, zabytkowy kredens, żelazka na duszę, warsztat tkacki, przedmioty użytku codziennego pomocne zarówno w domu, jak i w gospodarstwie. Wiele emocji wzbudziły zabytkowe ławki szkolne, pierwotne telewizory i radioodbiorniki oraz XIX-wieczne księgi spisu ludności z czasów zaborów(zatem wypełniane w języku rosyjskim).
Na zakończenie zabraliśmy ze sobą jeszcze ciepłe, pachnące bochny chleba, masełko i ser wyprodukowane podczas zajęć Izbie Regionalnej w Klonowej. Każdy z uczestników wycieczki dostał porcję tych smakołyków do domu.
W czwartek 16.01 odbyły się kreatywne warsztaty z wykorzystaniem pustych kartonów. Podstawowym materiałem były różne kartonowe pudła, które w rękach małych artystów zamieniły się w tęczową makietę miasta. Każde dziecko stworzyło własny „budynek” z wykorzystaniem różnych technik plastycznych (najwięcej frajdy sprawiło oczywiście malowanie farbami plakatowymi gołą ręką), a na koniec ustawiliśmy wszystkie prace w rzędach, tworząc „kartonowe miasto”. Obok kolorowych domów i sklepów pojawiły się także bardzo kreatywne prace, np. centrum handlowe Gucci. Niektóre budynki były inspirowane architekturą Lututowa; bez trudu można było rozpoznać miniaturę marketu Dino, lututowskie kamieniczki i sklepy usytuowane w naszym mieście.
Piątek 17.01 to zajęcia warsztatowe zatytułowane „Moje Miasto” i bezpośrednio nawiązujące do odzyskania przez Lututów praw miejskich. Grupka ochotników zmierzyła się z trudną sztuką poetycką; efektem zajęć są wiersze o Lututowie, o wizycie Pana Prezydenta oraz o miejscach będących wizytówką naszego miasteczka. Pozostałe dzieci wykonywały „pocztówki” z Lututowa; najładniejsze prace zostaną wykorzystane jako ilustracje do książki z poezją dziecięco-młodzieżową, która zostanie wydana w ramach projektu „SERCEM PISANE” realizowanego w ramach programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi” finansowanego przez Fundację Orlen.
W przededniu Dnia Babci nasi podopieczni przygotowywali upominki dla swoich babć i dziadków. Podczas warsztatów dzieci poznały technikę decoupage i tą metodą ozdabiały drewniane sówki, serduszka oraz podkładki pod kubeczek. Mamy nadzieję, że upominki powstałe na poniedziałkowych zajęciach spodobają się naszym ukochanym Babciom i Dziadkom.
Wtorkowe warsztaty to przygotowywanie fantazyjnych tęczowych lizaków. Zajęcia poprowadzili Panowie z firmy „Manufaktura Smaku”. Panowie przygotowywali masę cukierkową (gotowali karmel, dodawali naturalne barwniki – z jagód, buraczków i kurkumy). Następnie każde dziecko podchodziło do cukierników, którzy pomagali w stworzeniu niepowtarzalnych lizaków. Zajęcia cieszyły się ogromną popularnością. W warsztatach wzięło udział kilkadziesiąt dzieci; każdy uczestnik został obdarowany własnoręcznie przygotowanym lizakiem.
22.01 pojechaliśmy do wieluńskiego Kina „Syrena” na film animowany „Kraina Lodu 2”. „Kraina Lodu 2” to piękna bajka o siostrzanej miłości i poświęceniu. Sielankę mieszkańców Arendelle przerywają tajemnicze głosy, które Elsie nie dają spokoju. Wraz z przyjaciółmi królowa Elza wyrusza do Zaklętej Puszczy, by odkryć sekrety przeszłości, poznać rodzinne tajemnice i uratować podwładnych. Film mimo wielu chwil grozy kończy się happy endem, ku uciesze małych widzów. Seans dostarczył nam wszystkim ogromną dawkę emocji, wiele dzieci nie kryło wzruszenia. Film bardzo się nam wszystkim podobał, choć momentami w oczach małych widzów pojawiały się łzy.
Przedostatni dzień ferii zimowych to PORTRET NA WESOŁO. Była profesjonalna pracowania malarska, gdzie na sztalugach powstały portrety uczestników zajęć. Na koniec każde dziecko zabrało ze sobą swoją podobiznę narysowaną przez kolegów. Nasi mali Artyści-Malarze sportretowali nawet Panią Dyrektor naszej instytucji . Warsztaty były świetną okazją do wspaniałej zabawy.
Zakończenie ferii zimowych odbyło się z wielkim przytupem. W piątek 24.01 od 16.00 był spektakl teatralny. Gościliśmy u siebie aktorów ze Studia Teatralnego „KRAK-ART” z Krakowa. Artyści przygotowali dla dzieci spektakl pt. „Lodowa kraina”. Podczas przedstawienia na scenie pojawiły się postaci z kultowej bajki „Kraina Lodu 2”.
Po spektaklu nadszedł czas na szampańską zabawę podczas karnawałowego balu przebierańców. Małych gości zabawiały siostry z Arendelle (księżniczki Elsa i Anna, w których postacie wcieliły się pracownice MOK i MGBP w Lututowie). Na sali pojawiło się tego wieczoru mnóstwo bajkowych postaci. Pod koniec imprezy wybraliśmy Króla i Królową parkietu – czyli dwoje dzieci, które najlepiej tańczyły.
Ogromną atrakcją była fotobudka drukująca pamiątkowe zdjęcia. Nie mogło zabraknąć również poczęstunku; było swojskie ciasto przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dobrosławia, kanapeczki przygotowane dzięki wsparciu naszych stałych Darczyńców (Pana Radosława Świerczyńskiego – właściciela Masarni Brzozowiec oraz Państwa Katarzyny i Jacka Baków – właścicieli Piekarni Bakona), oraz chrupki, napoje, słodycze i różne przysmaki przyniesione przez uczestników imprezy.

Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Lututowa, Markowi Pikule za ufundowanie warsztatów z Manufaktury Słodyczy oraz za zapewnienie bezpłatnego transportu do kina oraz na warsztaty w Izbie Regionalnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.