Historyczne dzieje Lututowa

Rok 2020 dla Miasta i Gminy Lututów jest rokiem szczególnych rocznic związanych z wydarzeniami w dziejach historii tej ziemi.

 

To rok 157 rocznicy Powstania Styczniowego i bitwy w letni czerwcowy dzień 1863 roku oddziału kosynierów w liczbie około 250 powstańców dowodzonych przez płk. Antoniego Korotyńskiego.

Odział powstańców został zaatakowany przez wojska rosyjskie w przeważającej liczbie z dwóch kierunków, od północy przez garnizon kaliski i od południa przez garnizon wieluński. Bitwa trwała około trzech godzin zakończona rozbiciem oddziału Powstańców i jego wymordowaniu.

Późnym popołudniem na polach na skraju lasu, zwanych Koziołkiem nastała cisza, cisza pokryta łzami i niesamowitym bólem cierpienia świadków tamtych wydarzeń. Dzisiaj słychać głośno pamięć o bohaterach tej chwili.

Ich nieprzeciętna odwaga, siła ducha walki, niesamowita wiara w sens tego bohaterskiego zrywu, poczucie silnego patriotyzmu do ukochanej Ojczyzny do dziś utkwiło w pamięci społeczeństwa Naszej małej Ojczyzny zwaną, Gmina Lututów i niesiona będzie po wieczne czasy.

Bohaterom tamtych czasów brakowało najbardziej wolnej, niepodległej Ojczyzny. Jednak nie zdołano w nich zabić przekonania o dumnej, wolnej i niepodległej Ojczyźnie. To dzięki Ich bohaterskim czynom i przelanej krwi mamy wolną, niepodległą Ojczyznę.
Tamte czasy to okres rozbioru Polski. Polska znajdowała się pod panowaniem trzech mocarstw a ziemia lututowska znajdowała się w granicach Królestwa Polskiego będącego pod panowaniem Cesarstwa Rosyjskiego.

Za udział w Powstaniu Styczniowym społeczeństwo Lututowa ukarane zostało przez cesarza Wszechrusi, króla Polski od 1855 r. Aleksandra II Romanow pozbawieniem Lututowa praw miejskich w 1870 roku.
Zatem rok 2020 to również 150 rocznica utraty praw miejskich i zarazem rok odzyskania praw miejskich.

Lututów z dniem 1 stycznia 2020 roku staje się ponownie po raz trzeci miastem na podstawie pozytywnego rozpatrzenia uchwały Rady Gminy w Lututowie (podjętej na podstawie wyniku szerokich konsultacji społecznych wśród mieszkańców gminy Lututów) przez MSWiA i podpisanego rozporządzenia Rady Ministrów przez Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego.

W uroczystości związanej z obchodami ponownego nadania praw miejskich dla Lututowa w dniu 13 stycznia 2020 roku udział wziął Prezydent RP Pan Andrzej Duda.
Obecność Pana Prezydenta w naszej małej Ojczyźnie podczas uroczystości związanych z nadaniem prawa miejskich dla Lututowa jest symbolicznym gwarantem i nadzieją mieszkańców Gminy Lututów że dwukrotna utrata praw miejskich kolejno w roku 1714 i w 1870 nigdy więcej nie nastąpi.

Pan Prezydent podkreślił duży patriotyzm mieszkańców tej ziemi umiejących czcić pamięć ludzi którzy za wolność Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. Ceną tą było życie bohaterów minionych lat, poległych i zamordowanych w powstaniu styczniowy i tych których zamordowano w Katyniu.

Podkreślił siłę i wartość mieszkańców Gminy Lututów, oceniając nie przez pryzmat nazwy miejscowości czy nadania praw miejskich dla Lututowa, lecz przez życie codzienne ludzi zamieszkujących tą ziemie, dążących do większego rozwoju naszej Gminy.
Dzień ten z okazji goszczenia Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy zostanie zapisany na kartach historii Naszej małej Ojczyzny na wieki dużymi literami.

Marek Zgadzaj
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
10 miesięcy temu

Ciekawa publikacja.