Lututów uroczyście świętował przywrócenie praw miejskich

Data 13 stycznia 2020 r. z pewnością wpisze się w historię Lututowa, jako wydarzenie niezwykłe, bo uroczystości związane z przywróceniem praw miejskich stały się niusem dnia w wielu przekazach medialnych w kraju.

 

Uroczystości rozpoczęły się od korowodu gości i mieszkańców Lututowa, który wyruszył  spod Miejskiego Ośrodka Kultury do lututowskiego kościoła. W  kościele Apostołów Piotra i Pawła odbyła się msza św., której przewodniczył biskup kaliski ks. Edward Janiak. Homilia ks. biskupa Edwarda Janiaka w materiale filmowym.

Po uroczystej mszy świętej wszyscy udali się na Rynek,  gdzie nastąpiło odsłonięcie symbolicznego pamiątkowego monumentu. Odsłonięcia dokonał  burmistrz Lututowa Marek Pikuła wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Lututowie  Markiem Zgadzajem a poświęcenia obelisku dokonał  biskup  ks. Edward Janiak.

Odsłonięcie i poświęcenie monumentu upamietniającego nadanie praw miejskich dla Lututowa 13. 01.2020

Opublikowany przez Ilustrowany Tygodnik Powiatowy Poniedziałek, 13 stycznia 2020

 

Następnie zebrani udali się do hali przy szkole podstawowej na dalszą część zaplanowanych uroczystości. Występy dzieci i młodzieży z terenu gminy Lututów oraz Orkiestry Dętej KWB Bełchatów umiliły czas oczekiwania na szczególnego, honorowego gościa uroczystości, jakim był Prezydent RP Andrzej Duda.  Po przywitaniu pana prezydenta przez burmistrza i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała prezydent Andrzej Duda. Wystąpienie prezydenta w materiale filmowym.

Prezydent RP Andrzej Duda w Lututowie 13.01.2020

Opublikowany przez Ilustrowany Tygodnik Powiatowy Poniedziałek, 13 stycznia 2020

 

Prezydent uczestniczył także w osobistym spotkaniu ze zgromadzonymi w hali  a także z bardzo licznie zgromadzonymi mieszkańcami Lututowa obserwującymi uroczystości na zamontowanym telebimie przed budynkiem szkoły.

Pan prezydent spotkał się także z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich i skosztował przygotowane na tę okazję smaczne przekąski. Po wizycie pana prezydenta, który udał się na kolejne spotkanie  do Drożek w gminie Rychtal  odbyła się część artystyczna oraz wręczenie okolicznościowych medali przez burmistrza Lututowa.

Uroczystości zakończyły się degustacją smakołyków przegotowanych przez KGW z gminy Lututów.

Szerszy materiał filmowy w przygotowaniu.

Film /Foto E.T. i  Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Lututów uroczyście świętował przywrócenie praw miejskich

  1. Zygmunt pisze:

    Mnóstwo zdjęć i jakie ładne. Uroczystość wspaniała. Brawa dla Rady i Burmistrza.