Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Drożkach

13 stycznia 2020 r. to historyczna data dla mieszkańców Ziemi Rychtalskiej. Tereny te, po 100 latach, ponownie gościły prezydenta RP. Wizyta głowy państwa w Drożkach miała związek z upamiętnieniem 100-lecia powrotu Ziemi Rychtalskiej do Macierzy.

19 stycznia 1920 r. ogłoszono powrót Ziemi Rychtalskiej do Macierzy. – od takich słów swoje wystąpienie rozpoczął wójt gminy Rychtal – Adam Staszczyk. Wydarzenie to zostało wówczas ukoronowane wizytą ówczesnego prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. 100 lat po tych wydarzeniach Drożki ponownie gościły prezydenta Polski. – Jesteśmy dumni z tego, że mieszkańcy w tak trudnym momencie historii potrafili przypomnieć wszystkim, że tutaj jest Polska. Meli odwagę by głośno to wołać. Wszyscy jesteśmy dzisiaj dumnie, że to właśnie mieszkaniec Drożek – Seweryn Szulc wraz z polską delegacją powiatu namysłowskiego i sycowskiego udał się do Paryża, aby przed radą ambasadorów zaświadczyć, że ziemie te zamieszkuje ludność etnicznie Polska. Zaświadczyć, że tutaj jest Polska. – kontynuował wójt Staszczyk.

Prezydent Andrzej Duda docenił wyjątkowe okoliczności poniedziałkowego wydarzenia. – To bardzo szczególna uroczystość, w bardzo szczególnym miejscu. 100 lat temu ta ziemia a ściślej mówiąc, ludzie którzy na tej ziemi mieszkalni z dziada pradziada, zmagali się nie tyle o polskość, co zmagali się o Polskę. Chcieli, aby Polska której nie było tutaj przez stulecia a przetrwała w ich rodzinach i sercach wreszcie tutaj wróciła. – powiedział prezydent.Takim człowiekiem był właśnie pan Seweryn Szulc, tacy byli również inni ludzie tej ziemi, którzy tutaj wtedy w dużej części tworzyli miejscowe władze, właśnie z wyboru swoich współmieszkańców. I cóż zrobili? To nie było miejsce, gdzie doszło do wielkiej bitwy. To nie było miejsce, gdzie zmagano się z bronią w ręku. W jakimś sensie można powiedzieć, że postąpili bardzo po wielkopolsku, a mianowicie wzięli swoje dowody, wzięli swoje modlitewniki, wzięli różnego rodzaju wydawnictwa, które pozbierali po rodzinach, po domach, wzięli śpiewniki, gdzie wszystko było po polsku, gdzie modlitwy były po polsku, gdzie pieśni były po polsku – i z tym w ręku pojechali do Paryża po to, by przekonać obradujących tam polityków, że ta ziemia to ziemia na której mieszkają Polacy i że ona powinna przynależeć do Polski.

Podczas uroczystości na placu przed kościołem pw. św. Jana Nepomucena w Drożkach umieszczono Kapsułę Czasu. Znalazło się w niej przesłanie do pokoleń, podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę, zdjęcie z wizyty prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Drożkach oraz pamiątkowy medal z okazji 100-lecia powrotu Ziemi Rychtalskiej do Polski.

Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie na wzór fotografii sprzed 100 lat z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Drożki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.