Zabłyśnij bezpieczeństwem w Nowym Roku

Krótkie dni, uciążliwa aura, zimowe zmęczenie czy noworoczne roztargnienie. Takie okoliczności nie sprzyjają naszej koncentracji. Za kierownicą samochodu, na ścieżce rowerowej czy przejściu dla pieszych, brak należytej uwagi może skończyć się tragicznie.

Warto zatem być czujnym. W okresie noworocznym wiele spraw może zaprzątać naszą głowę, ale bezpieczeństwo zawsze powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu.

W powiecie wieruszowskim na wielu przejściach dla pieszych ruch osób nie jest regulowany sygnalizacją świetlną. Dlatego też apelujemy do osób pieszych o zachowywanie szczególnej ostrożności na drogach. Pamiętajmy, że pojazd który porusza się z prędkością 50 km/h, tylko w ciągu jednej sekundy przejedzie około 14 metrów. Zatem przed wejściem na przejście dla pieszych warto upewnić się, że pojazd który znajduję się najbliżej tego przejścia, jest w dostatecznej odległości abyśmy mogli swobodnie przejść przez jezdnię.

Swoją rozwagą na drodze, dajmy szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie pojazdu.

Pamiętajmy również, że w warunkach zimowych droga hamowania pojazdu może się wydłużyć. Używajmy elementów odblaskowych, w ten sposób często chronimy życie swoje i innych. Bądźmy widoczni, bądźmy bezpieczni.

Apelujemy również do kierowców o przestrzeganie przepisów, głównie dotyczących stosowania się do ograniczeń prędkości. Pamiętajmy, że prędkość dozwolona na danym odcinku drogi w określonych warunkach np. atmosferycznych nie zawsze oznacza, że jest to prędkość bezpieczna.

Przypominamy, że pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości około 20 metrów. Jeżeli pieszy używa odblasków, wówczas jest zauważalny już z odległości około150 metrów.

Obowiązek noszenia odblasków przez pieszych wszedł w życie 31 sierpnia 2014 roku.

Przypominamy podstawowe prawa i obowiązki pieszych : Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Zabrania się :

 • wchodzenia na jezdnię:
 • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
 • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
 • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
 • przebiegania przez jezdnię;
 • chodzenia po torowisku;
 • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
 • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Pamiętajmy, że wiele spraw może zaprzątać naszą głowę, ale bezpieczeństwo zawsze powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu.

asp.sztab. Damian Pawlak
fot. KPP Kępno
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zabłyśnij bezpieczeństwem w Nowym Roku

 1. Pieszy pisze:

  Nalezy pochwalić komendę powiatową za to że rzecznik prasowy sporządza komunikaty i ostrzega. Jest w tym duzo racji. Piesi niejednokrotnie wchodzą na pasy prosto z chodnika no bo jak słusznie zauważają oni mają pierwszeństwo. Dobrze jak jest droga sucha, w przypadku mokrej lub śliskiej nawierzchni kierowca nie zdąży wyhamować. Może tak wprowadźmy taki nawy że im wejdziemy na pasy rozejrzymy się i uruchomimy wyobraźnię.