Kronika Policyjna

 

 

 

1. Kolizja drogowa na skrzyżowaniu dróg w Wieruszowie
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej, do której doszło na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 482 i ulicy Polnej w Wieruszowie. Przyczyną tego zdarzenia było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 3 lutego 2020 roku około godziny 6:45 na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 482 i ulicy Polnej w Wieruszowie. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący citroenem, 41 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, jadąc drogą wojewódzką 482, podczas manewru skrętu w lewo w ulicę Polną, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z prawidłowo jadącym na wprost w kierunku Wielunia oplem astra. Pojazdem w chwili zdarzenia kierował 35 – letni mężczyzna., który został przewieziony do szpitala na badania. W wyniku tej kolizji uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu. Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci ukarali kierowcę citroena mandatem karnym. Droga wojewódzka 482 do godziny 10:30 była nie przejezdna. Policjanci kierowali podróżujących na wyznaczony objazd ulicą Polną, Witosa i Bolesławiecką.
Apelujemy do kierowców o dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych oraz udzielanie przestępstwa przejazdu, są to najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych.

2. „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”
Wieruszowscy policjanci spotkali się z rodzicami w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie. Głównym tematem spotkania były substancje psychoaktywne i środki odurzające. Spotkanie przebiegło pod hasłem kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają, szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.
31 stycznia 2020 roku wieruszowscy policjanci spotkali się z rodzicami uczniów w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie. Podczas policyjnej prelekcji, przy użyciu prezentacji multimedialnej omówiono zagadnienia związane z środkami odurzającymi i substancjami psychoaktywnymi. W trakcie dyskusji, policjant wyjaśnił zagadnienia związane z zagrożeniami, objawami, odpowiedzialnością prawną a przede wszystkim z rozpoznawaniem osób będących pod wpływem narkotyków i dopalaczy. Rozpoznawanie osób pod wpływem substancji odurzających jest szczególnie ważne w sytuacjach zarówno pobytu młodzieży w placówkach oświatowych, ale również podczas powrotów młodzieży do miejsc zamieszkania. W trakcie spotkania rodzice oraz nauczyciele mogli obejrzeć „atrapy” niektórych środków odurzających będących na wyposażeniu tzw. walizki edukacyjnej. Obecni na spotkaniu wyrazili aprobatę dla takiej formy spotkania oraz wymiany cennych informacji i doświadczeń związanych z przedmiotową problematyką.

3. Ruszamy z kolejną edycją Planu Gliniarz!
Tym razem z treningów ze sztuk walki może skorzystać każdy Pasjonat, który wypełni formularz i dostarczy go do nas przed zajęciami. Treningi są darmowe i odbywają się na terenach szkół średnich województwa łódzkiego. Sprawdźcie, gdzie dokładnie będziemy i dołączcie do nas!!!
Nasz projekt skierowany jest przede wszystkim do pasjonatów sztuk walki, albo tych którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Zachęcamy przede wszystkim  młodych ludzi ze szkół średnich i studentów. Zajęcia będą prowadzone przez sierż. szt. Marte Mysur, która jest policyjnym instruktorem, a także Mistrzynią Polski Służb Mundurowych w Kickboxingu, a prywatnie Mistrzynią Świata w Taekwon-do. W zakresie prowadzących przewidujemy wiele niespodzianek, prace w formule stójkowej i parterowej, oraz umiejętności samoobrony i zachowania w sytuacjach zagrożenia. Projekt przewiduje 13 spotkań, jego finał to wielka niespodzianka, więc warto uczestniczyć we wszystkich treningach. Jedyne co musimy posiadać to ochraniacze rąk, czyli rękawice (mogą być bokserskie czy do kickboxingu lub pointfightingu).
Oferujemy świetną zabawę, dużo praktycznej nauki, wymiany doświadczeń, poszerzenie grona swoich przyjaciół, a także zapoznanie się z pracą łódzkich funkcjonariuszy Policji.

4. Policyjne działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”
6 lutego br. w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Celem policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.
Warto zaznaczyć, że aura sprzyja używaniu pojazdów jednośladowych, co w połączeniu z przeświadczeniem kierowców samochodów, że sezon na te pojazdy jeszcze się nie rozpoczął, prowadzi do większej niż w roku ubiegłym liczby zdarzeń drogowych z tą grupą niechronionych uczestników ruchu drogowego.
W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Nadzorem zostaną objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych oraz rowerzystów w tym takie, na których często dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Przypominamy!
Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
• wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
• omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Kierujący ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.
Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą, opadami atmosferycznymi.
Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

5. Podsumowanie 2019 roku w wieruszowskiej Komendzie Policji
7 lutego 2020 roku podczas odprawy rocznej w Komendzie Powiatowej Policji w Wieruszowie podsumowano 2019 rok. W odprawie udział wzięli policjanci oraz zaproszeni przedstawiciele Samorządów.
Podczas odprawy w obecności kierownictwa wieruszowskiej Komendy Policji oraz zaproszonych gości podsumowano 2019 rok. W minionym roku w powiecie wieruszowskim stwierdzono ogółem 541 przestępstw i było to o 90 więcej niż w 2018 roku. Wykrywalność ogólna kształtowała się na poziomie 87,4 % a wskaźnik wojewódzki wynosił 69,9 %. Do 7 podstawowych kategorii przestępstw zaliczono kradzież, kradzież z włamaniem, uszkodzenie mienia, bójkę – pobicie, rozbój – wymuszenie rozbójnicze, uszczerbek na zdrowiu i kradzież z włamaniem do samochodu.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości przez Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie, insp. Grzegorza Dzierzkowskiego. Wśród zaproszonych Samorządowców w uroczystej odprawie uczestniczyli, Starosta Powiatu Wieruszowskiego – Andrzej Szymanek, Burmistrz Wieruszowa – Rafał Przybył, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieruszowie – Adam Śpigiel, Zastępca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie bryg. Grzegorz Misiek, Burmistrz Lututowa – Marek Pikuła, Wójtowie poszczególnych Gmin, Dorota Makówka, Michał Pazek, Dariusz Rejman, Sylwester Skrzypek, Piotr Kołodziej oraz policjanci wieruszowskiej Komendy Policji.
Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie podinsp. Adam Stochniałek, podsumował między innymi wykrywalność i dynamikę poszczególnych kategorii przestępstw, wskaźnik ujawnionych osób zaginionych i poszukiwanych, liczbę zdarzeń drogowych i zatrzymanych nietrzeźwych użytkowników dróg. Omówił również służbę dzielnicowych, działania profilaktyczne oraz funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Komendant Powiatowy Policji w Wieruszowie insp. Grzegorz Dzierzkowski, do działań priorytetowych na 2020 rok zaliczył działania mające na celu odtworzenie posterunku Policji w Lututowie, rolę dzielnicowych w wyznaczonych dla nich rejonach oraz promowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zadaniem priorytetowym dla wieruszowskich policjantów w bieżącym roku jest również utrzymanie wysokiego wskaźnika wykrywalności na co najmniej dotychczasowym poziomie. Inspektor Dzierzkowski podziękował również przedstawicielom Samorządów za dobrą współpracę na rzecz realizacji różnego rodzaju zadań. Szef wieruszowskich stróżów prawa zachęcił obecnych na odprawie, do promowania służby w Policji, jako atrakcyjnej oferty na rynku pracy.
Podczas swobodnej dyskusji nie zabrakło podziękowań i konstruktywnych wniosków z strony zaproszonych gości na temat owocnej współpracy z policjantami z wieruszowskiej komendy Policji. Spotkanie zaowocowało również wymianą poglądów, spostrzeżeń i doświadczeń w kontekście dalszej współpracy z Samorządami na rzecz zapewnienia ładu i porządku publicznego w powiecie wieruszowskim.

Opracował:
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments