Kronika Policyjna

 

 

 

 

1. Policjanci zatrzymali poszukiwanego listem gończym
Wieruszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, poszukiwanego listem gończym przez Sąd Rejonowy w Wieluniu. Poszukiwany odbywa już karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym.
7 lutego 2020 roku wieruszowscy kryminalni sprawdzając posiadane informacje, zatrzymali 34 – letniego mężczyznę, poszukiwanego listem gończym przez Sąd Rejonowy w Wieluniu. Poszukiwany od kilku miesięcy ukrywał się w różnych miejscach. Sprawne działania policjantów sprawiły, że 34 – latek został namierzony i zatrzymany w Brzózkach, w powiecie wieruszowskim. Policjanci doprowadzili zatrzymanego do zakładu karnego, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece.

2. Dzień Bezpiecznego Internetu
11 lutego 2020 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i opiekunów z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Internet otwiera przed młodym pokoleniem wiele możliwości, ale jednocześnie niesie ze sobą nowe wyzwania. Jego dynamiczny rozwój fascynuje i wciąga, zwłaszcza nastolatków. Dla młodych ludzi sieć nierzadko staje się pozornie prostym narzędziem do kształtowania swojego wizerunku, miejscem złudnie bezpiecznym, gwarantem anonimowości czy panaceum na ich problemy. Internet to kopalnia możliwości i okno na świat, w którym obok wartościowych treści i odpowiedzialnych internautów, spotykamy drastyczne obrazy i agresywnych użytkowników.
Na destrukcyjny wpływ internetowych treści szczególnie narażeni są młodzi ludzie. Są oni narażeni na utratę kontroli nad korzystaniem z internetu, co może prowadzić do izolacji, zaniedbywania nauki, zdrowia czy kontaktów z rówieśnikami w realnym świecie.

3. Działania Truck & Bus
Dziś policjanci ruchu drogowego prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TRUCK & BUS”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
W ramach działań będą sprawdzać w szczególności:
– stan techniczny i wyposażenie pojazdów oraz sposób mocowania ładunków,
– czas pracy kierowców,
– sposób przewożenia osób i rzeczy.
Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL (European Traffic Police Network) – międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje ruchu drogowego.
Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

4. Groźny pożar w Wieruszowie
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności pożaru, do którego doszło w jednym z bloków mieszkalnych w Wieruszowie. W wyniku tego zdarzenia poparzeniu uległy trzy osoby. Apelujemy o zachowywanie ostrożności przy obchodzeniu się z ogniem, oraz o dbałość w przedmiocie drożności przewodów i kominów wentylacyjnych.
Do tego zdarzenia doszło 11 lutego 2020 roku około godziny 17:30 na osiedlu Fabryczna w Wieruszowie. Na drugim piętrze bloku mieszkalnego, z nieustalonej do chwili obecnej przyczyny ogień zajął infrastrukturę korytarza. W wyniku pożaru rozległych poparzeń ciała doznały trzy osoby, kobieta i mężczyzna w wieku 31 lat oraz 11 – letnie dziecko. Osoby te zostały przetransportowane do szpitala. Całe drugie piętro tego bloku, decyzję funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie  zostało wyłączone z użytkowania i zabezpieczone przez wieruszowskich policjantów. Funkcjonariusze w ramach prowadzonego śledztwa, przy współpracy z specjalistą z dziedziny pożarnictwa ustalają przyczynę i okoliczności tego zdarzenia. Apelujemy do mieszkańców o zachowywanie ostrożności przy obchodzeniu się z ogniem, oraz o dbałość w przedmiocie drożności przewodów i kominów wentylacyjnych !

5. Narkotyki i dopalacze zabijają
Wieruszowscy policjanci zorganizowali kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają, szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Tym razem mundurowi spotkali się z młodzieżą w Zespole Szkół w Niwiskach.
12 stycznia 2020 roku wieruszowscy policjanci spotkali się z młodzieżą w Szkole Podstawowej w Niwiskach. Podczas policyjnej prelekcji, przy użyciu prezentacji multimedialnej i poradnika profilaktycznego opracowanego w Komedzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, omówiono zagrożenia i odpowiedzialność prawną związaną z środkami odurzającymi i substancjami psychoaktywnymi. W trakcie dyskusji, policjant wyjaśnił również zagadnienia związane z rozpoznawaniem osób będących pod wpływem narkotyków i dopalaczy oraz sposób postępowania w określonych sytuacjach. Podczas spotkania nie zabrakło również tematów, związanych odpowiedzialnością prawną nieletnich za czyny karalne, zachowań świadczących o demoralizacji małoletnich oraz konsekwencji związanych z takimi zachowaniami. Mundurowy omówił również wybrane zagadnienia dotyczące przepisów Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi oraz zaapelował o zachowywanie szczególnej ostrożności na drogach.

6. Seniorze nie daj się oszukać – spotkanie policjantów w Urzędzie Pocztowym w Wieruszowie
Wieruszowscy policjanci spotkali się z pracownikami Urzędu Pocztowego w Wieruszowie, gdzie wspólnie rozmawiali o oszustwach i wyłudzeniach popełnianych na szkodę seniorów. Mundurowi omówili możliwości zachowania się „pocztowców” w sytuacjach zagrożenia, z którymi między innymi mogą spotkać się klienci urzędów, osoby starsze oraz pracownicy Poczty Polskiej.
Pomimo prowadzonych działań profilaktyczno – edukacyjnych przez policjantów, niestety jeszcze na terenie całego Kraju, zdarzają się sytuacje oszustw i wyłudzeń, popełnianych na szkodę osób starszych, którzy często w takich sytuacjach tracą oszczędności całego życia.
Dlatego 13 lutego 2020 roku w siedzibie Urzędu Pocztowego przy ulicy Piskorskiej w Wieruszowie, odbyło się spotkanie Rzecznika Prasowego wieruszowskiej Komendy Policji z pracownikami Poczty. Głównym tematem policyjnej prelekcji, były przestępstwa popełniane na szkodę seniorów, którzy często podejmują pieniądze w urzędach pocztowych.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania obecnych, przez Naczelnika Urzędu Pocztowego, Panią Barbarę Babczyńską. Podczas spotkania asp. sztab. Damian Pawlak wyjaśnił, jak najczęściej działają przestępcy na tzw. wnuczka, policjanta czy pracownika np. zakładu energetyki. Zaapelował do pracowników Poczty, o reagowanie w sytuacjach podejrzenia, że nagle podejmowane, zwłaszcza duże środki finansowe, głównie przez osoby starsze, mogą być efektem przestępczej działalności oszustów i naciągaczy.
W dalszej części spotkania policjant omówił zagrożenia, z którymi mogą spotkać się pracownicy Poczty, listonosze podczas swojej codziennej pracy. Podkreślił, w jaki sposób postępować w sytuacjach ewentualnych zagrożeń, omówił specyfikę służby dzielnicowych a także przekazał dane kontaktowe do policjantów „pierwszego kontaktu”, którzy pełnią służbę w poszczególnych rejonach powiatu wieruszowskiego. Omówił działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mieszkańcy mogą anonimowo zgłaszać problemy występujące w miejscu ich zamieszkania lub pracy.
W spotkaniu uczestniczyli również pracownicy Biura Kontroli i Zarządzania Bezpieczeństwem Poczty Polskiej w Łodzi, Pan Ireneusz Hennig i Krzysztof Pawłowski, którzy przybliżyli specyfikę pracy „pocztowców” oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa klientów i pracowników Poczty Polskiej.

7. Kierowco ale także pieszy „Zwolnij – Jak kocha to poczeka”
14 lutego to „Dzień Zakochanych” popularnie zwany Walentynkami. To czas, który chcemy spędzić z bliskimi nam osobami. Policjanci z garnizonu łódzkiego właśnie w tym wyjątkowym dniu, już od kilku lat, prowadzą działania mające na celu zwrócenie uwagi na sprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem adresatem akcji są nie tylko kierujący ale i piesi, którzy również często przechodząc w miejscach niedozwolonych tłumaczą się pośpiechem. Policjanci wręczając zapachowe serduszka z wymowną treścią: „Zwolnij! Jak kocha, to poczeka” wskazywali wyczulają użytkowników dróg na to, że lepiej się spóźnić niż nie dotrzeć w ogóle do celu.
Walentynki to idealny dzień, aby uświadamiać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, którzy jednocześnie mogą być mężami, żonami, narzeczonymi czy rodzicami, że uczucie to nie tylko stan ducha ale również odpowiedzialność.
Analiza zdarzeń drogowych z winy kierujących zaistniałych na terenie województwa łódzkiego w 2020 roku wskazuje, ze przyczyną 27%  wypadków drogowych była nadmierna prędkość. W dalszym ciągu niepokojąca jest również liczba ofiar, które ucierpiały w wypadkach z powodu niedostosowania prędkości do warunków  panujących na drodze. W 2020 roku w wypadkach z winy kierujących  w wyniku niedostosowania prędkości śmierć poniosło 6 osób, a rannych zostało 90.
W 2020 roku na drogach województwa łódzkiego zginęło 14 pieszych.
Pamiętajmy, że to także my kreujemy rzeczywistość i mamy wpływ na bezpieczeństwo. Dbajmy zarówno o siebie jak i o innych użytkowników dróg. Przypominajmy innym i sami używajmy elementów poprawiających naszą widoczność na drodze. Warunki atmosferyczne bardzo często przyczyniają się do zdarzeń drogowych z udziałem osób niechronionych. Nawet kierowcy są, w pewnych sytuacjach takimi uczestnikiem ruchu drogowego, bo muszą często przebyć pieszo drogę do lub z pojazdu, niejednokrotnie przejść na drugą stronę jezdni np. na parking. Nasze odpowiedzialne zachowanie i prawidłowe decyzje mają niebagatelny wpływ na to czy bezpiecznie dotrzemy do zamierzonego celu. Każdy dobrze wie, że jest obowiązek noszenia w sposób widoczny elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. W trosce o bezpieczeństwo apelujemy, aby ten prawidłowy nawyk, ratujący nas został rozszerzony i wcielony w życie także na drogi, którymi się poruszamy na co dzień. Pamiętajmy o tym, że każdy założony element odblaskowy ratuje życie.

8. Policjanci odzyskali luksusowe audi
Wieruszowscy policjanci zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o udział w kradzieży luksusowego audi. Do tego przestępstwa doszło w nocy z 8 na 9 lutego 2020 roku w Bolesławcu, w powiecie wieruszowskim. Funkcjonariusze odzyskali utracony pojazd, którego wartość oszacowano na ponad 330 tysięcy złotych. Podejrzani już usłyszeli zarzuty w tej sprawie. Za przestępstwo kradzieży, oszustwa i paserstwa w tym przypadku, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.
9 lutego 2020 roku wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni o kradzieży audi RS 5 w Bolesławcu, w powiecie wieruszowskim. Na miejscu kryminalni ustalili, że 8 lutego br. 36 – letni mieszkaniec Łodzi, wypożyczył pojazd w Warszawie. Policjanci ustali również, że łodzianin podróżując tym samochodem zatrzymał się w Bolesławcu,  gdzie w nocy doszło do kradzieży luksusowego audi. Wieruszowscy śledczy pracując na tą sprawą ustalili, że 36 – letni użytkownik audi, może mieć związek z tym przestępstwem. W tej sytuacji policjanci zatrzymali podejrzewanego. Mężczyzna usłyszał już zarzut oszustwa . Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
10 lutego br. wieruszowscy śledczy, przy współpracy z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Miliczu oraz właścicielem skradzionego audi, namierzyli ukryty w okolicach Milicza pojazd. Funkcjonariusze odzyskali skradzione audi oraz zatrzymali do dyspozycji prokuratora 29 – letniego najemcę złodziejskiej „dziupli”. Za przestępstwo paserstwa umyślnego, grozi kara do 10 lat więzienia.
Dalsze działania wieruszowskich mundurowych w tej sprawie, pozwoliły również na ustalenie trzeciego z podejrzewanych o udział w tym przestępczym procederze. 48 – letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego został zatrzymany 12 lutego. Podejrzany również usłyszał zarzut paserstwa umyślnego w tej sprawie.
Jeszcze tego samego dnia, wieruszowscy stróże prawa, przy ścisłej współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi, zatrzymali kolejnego amatora cudzej własności, mogącego mieć związek z tą sprawą.  38 – letni mieszkaniec Łodzi usłyszał zarzut paserstwa. Wartość rocznego audi, wstępnie oszacowano na ponad 330 tysięcy złotych.
Decyzją sądu wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani. Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie i sprawdzają, czy podejrzani byli już wcześniej notowani za podobne przestępstwa.

9. Policjanci zabezpieczyli niewybuch
Wieruszowscy policjanci zabezpieczyli odnaleziony w Koziołku w gminie Bolesławiec niewybuch. Znalezisko prawdopodobnie pochodzi z czasów II Wojny Światowej.
13 lutego 2020 roku dyżurny wieruszowskiej komendy Policji został powiadomiony, że tego dnia około południa, w kompleksie leśnym w miejscowości Koziołek w gminie Bolesławiec, został odnaleziony niewybuch. Na miejscu policjant z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego wieruszowskiej komendy Policji wstępnie potwierdził, że znalezisko może pochodzić z czasów II Wojny Światowej i prawdopodobnie jest to pocisk altyreryjski. Policjanci zabezpieczyli to miejsce, do czasu przybycia patrolu saperskiego z Brzegu, który przetransportował pocisk na poligon, gdzie bezpiecznie zostanie zdetonowany.
Apelujemy do mieszkańców o niezwłoczne powiadamianie Policji w przypadku odnalezienia podobnych militariów.

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments