Podsumowanie ferii w Kępnie

We wtorek w kępińskim ratuszu zorganizowano konferencję prasową. Podczas spotkania podsumowano atrakcje, jakie przygotowano dla dzieci w trakcie trwania ferii zimowych.

 

14. dniowa odskocznia od obowiązków szkolnych z pewnością jest czymś, na co uczniowie niecierpliwie czekają. Aby efektywnie zapełnić ten czas instytucje w Kępnie przygotowały szeroką ofertę przygotowaną dla najmłodszych mieszkańców miasta i gminy. Na wtorkowym spotkaniu o tych zajęciach opowiadały: Magdalena Wieczorek – dyrektor Samorządowej Biblioteki Publicznej, Karolina Różewska – dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej, Izabela Sufleta, – dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury oraz Karolina Pilarczyk-Dworaczyńska – Prezes Zarządu Spółki Projekt Kępno sp. z o. o.

Samorządowa Biblioteka Publiczna im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej w Kępnie

Biblioteka rozpoczęła ferie od wizyt w kępińskich przedszkolach, podczas których dzieci nie tylko mogły posłuchać bajek, ale aktywnie włączyły się do zajęć i wspólnie z bajkowymi postaciami uczyły się w czasie dobrej zabawy.

Drugi tydzień minął pod hasłem: Planszomaniacy na start! Zajęcia w Bibliotece w Mikorzynie, zgromadziły tłumy dzieci. Przyszli uczniowie szkoły podstawowej, a nawet dzieci z przedszkola w towarzystwie mam, dziadków i babć. Gry planszowe udostępniła Szkoła Podstawowa w Mikorzynie i Biblioteka w Olszowie. Część gier była dobrze znana uczestnikom, ale pojawiły się też nowości, które przyjemnie zaskoczyły nawet największych graczy.

W Bibliotece w Olszowie, dzieci miały okazję na zabawę ze sztuką sceniczną, plastyczną i pięknymi powieściami w niespotykanej formie, jaką jest teatr ilustracji – kamishibai. Były to dwa dni z wywodzącą się z Japonii sztuką głośnego czytania i opowiadania, która okazała się dla dzieci czymś nowym i odkrywczym. Podczas zajęć uczestnicy tworzyli karty kamishibai do wiersza Juliana Tuwima i minikamishibai z papieru. Swoje prace każdy zabrał do domu na pamiątkę niezwykłych spotkań wokół magicznej skrzynki.

W ostatni dzień ferii Biblioteka zaprosiła na warsztaty – Mały jubiler. Spotkanie otworzyła multimedialna prezentacja, która ukazała historię tworzenia ozdób od najdawniejszych czasów i na wszystkich kontynentach. Dzieci dowiedziały się jak dobierać kolory, materiały i tworzyć kompozycje. Zaprojektowały biżuterię w formie szkiców, a następnie wykonały z przygotowanych elementów kolorowe bransoletki.

Z wydarzeń zorganizowanych w trakcie ferii zimowych przez Bibliotekę skorzystało 201 dzieci.

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T.P. Potworowskiego w Kępnie

W dniach 27 stycznia – 9 lutego Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie zorganizowało zajęcia feryjne przeznaczone dla dzieci i dorosłych. W ofercie Muzeum znalazły się zajęcia o tematyce etnograficznej oraz artystycznej przygotowane dla:
– rodziców z dziećmi (5 – 9 lat),
– grup przedszkolnych i szkolnych (5 – 9 lat),
– młodzieży,
– grup oraz indywidualnie zwiedzających (10-17 lat),
– seniorów,
– indywidualnie zwiedzających.

Feryjną przygodę w Muzeum rozpoczęły rodzinne wtorki, czyli zajęcia dla rodziców z dziećmi pt. „Po nitce do kłębka”. Były to artystyczne warsztaty tworzenia kolażu. Dzieci dowiedziały się jak można stworzyć obraz ze sznurków oraz czym jest kolaż i co ma wspólnego z morskimi podróżami Tadeusza Piotra Potworowskiego. W wyjątkowej artystycznej zabawie uczestnicy tworzyli kolaże z kolorowych sznurków i nici.

29 stycznia w Muzeum gościły grupy przedszkolne i wczesnoszkolne podczas artystycznych warsztatów tworzenia kolażu – „Zaplątani”. Najmłodsi zwiedzający dowiedzieli się, co mają wspólnego spiralnie zawinięte liście z twórczością T. P. Potworowskiego oraz czym jest abstrakcja i w jaki sposób stworzyć pejzaż przy użyciu figur geometrycznych. Za pomocą zmysłu dotyku doświadczali naturalnych materiałów, których artysta używał do tworzenia obrazów, a bawiąc się różnego rodzaju kolorami oraz nićmi i sznurkami stworzyli wyjątkowe kolaże do powstania, których zainspirował ich niezwykły świat natury.
Kolejnymi twórczymi zajęciami, które odbyły się 30 stycznia, były warsztaty pt. „W pracowni artysty… opowieść jamnika Betty”.

Podczas zajęć opowiedziana została historia życia i twórczości T. P. Potworowskiego w technice animacji poklatkowej. Była to wyjątkowa podróż w czasie do grębanińskiej pracowni T. P. Potworowskiego. Uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądało życie Tadeusza Piotra Potworowskiego w Grębaninie, czym zasłynął pracując na terenie naszego miasta oraz kogo zapraszał do swojej pracowni w Czerwonej Willi i jakie obrazy malował w tym okresie. Przewodnikiem po atelier malarza był jego ukochany jamnik – Betty. Podczas zajęć osoby biorące w nich udział poznały historię T. P. Potworowskiego oraz obejrzały obrazy z lat 30-tych. Uczestnicy stworzyli niezwykłą opowieść o artyście w technice animacji poklatkowej.

31 stycznia, odbył się wykład skierowany do seniorów: „Pogadajmy o historii, czyli piątkowe wykłady przy dobrej kawie”. Tematem spotkania było „Słońce i księżyc zamiast zegara, pory roku zamiast kalendarza – czyli o czasie zwykłym i niezwykłym w kulturze ludowej.”

Drugi tydzień ferii zimowych w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego rozpoczęły zajęcia dla rodziców z dziećmi pt. „Motanki, żadanice, otulaczki – etnograficzne warsztaty tworzenia magicznych lalek życzeń”. Podczas zajęć uczestnicy tworzyli słowiańskie lalki życzeń. Jak się okazało większość z uczestników troszczy się o spokojny sen, ponieważ wykonano najwięcej motanek-otulaczek. Nie zabrakło też ziarnuszek, martyniczek czy żadanic. Każdy wkładał w swoją „ochroniarkę” całe swoje siły.

5 lutego 2020 roku był kolejnym dniem motania w Muzeum. Swoje życzenia motankom powierzały dzieci z przedszkola. Wymagało to czasu i trochę pomocy, ale każdy stworzył swoją lalkę. Powstały kolorowe ziarnuszki, malutkie otulaczki a nawet lalka-koń. Dzieci skorzystały z rady, bo prawie każda motanka miała przy sobie koralik, guzik lub kokardkę.
Walkę z feryjną nudą pokonały zajęcia pt. „Od zaświatów do zaświatów” – lekcja o życiu, trzech rytuałach, które przechodzimy”.

O życiu można powiedzieć wiele, ale jak je zobrazować? Uczestnicy warsztatów w dniu 6 lutego przedstawiali swoje życie i samego siebie na kartkach papieru. Zaczynając od koła – całego świata do środka, gdzie centrum stanowimy my. Najważniejsze są jednak kolory. Każdy ma inne znaczenie, przedstawia inną cechę. Jak się okazuje część barw wybieramy świadomie a inne są odległe od świadomości.

Feryjną przygodę w Muzeum zakończyło wspólne spotkanie przy pysznej kawie i wielu ciekawych opowieściach o pracy archeologa. Wykład na temat „Odkrywając przeszłość” przygotowała doktorantka Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego Evelina Kachynska.

Po dwóch tygodniach twórczych warsztatów, w których brali udział rodzice z dziećmi, grupy przedszkolne i wczesnoszkolne, młodzież oraz seniorzy przyszedł czas na podsumowanie i podziękowanie wszystkim uczestnikom za te wspaniałe, wspólnie spędzone chwile. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

Podczas ferii w dniach 2 i 9 lutego zwiedzający mieli okazję obejrzeć indywidualnie wystawy i zagrać w grę muzealną oraz odebrać drobny upominek. Z Muzealnej oferty feryjnej przygotowanej na rok 2020 skorzystało w sumie 189 osób.

Kępiński Ośrodek Kultury

3 lutego ruszyła Zimowa Akademia Kępińskiego Ośrodka Kultury. Na uczestników czekało wiele atrakcyjnych zajęć prowadzonych przez doświadczonych „profesorów Akademii”. Były warsztaty ceramiczne, na których każdy uczestnik wykonał swój własny gliniany przedmiot, poznając wszystkie etapy tworzenia – od ugniatania masy, przez malowanie, dekorowanie aż do wypalania i gotowego produktu. Zajęcia taneczno-ruchowe jak zwykle cieszyły się wielkim powodzeniem, a wokalne i plastyczne pozwoliły uczestnikom sprawdzić swoje umiejętności.

W dniu 5 lutego 45-osobowa grupa wyjechała na wycieczkę do Centrum Nauki w Łodzi, gdzie uczestniczyła w specjalnie przygotowanych warsztatach. W ramach Akademii odbyło się również kilka projekcji w Kinie za Rogiem. Akademicy uczestniczyli też w spotkaniu z psychologiem, na którym dyskutowali o bardzo ważkim temacie zagrożeń w sieci internetowej.

W dniu 7 lutego Zimową Akademię KOK ukończyło 50 „Akademików”.

W kinie „Sokolnia” w czasie ferii odbywały się popołudniowe seanse dla najmłodszych. Mali widzowie mogli obejrzeć premierowy film „Śnieżka i fantastyczna siódemka” oraz „Tajni i Fajni”. Seanse cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Projekt Kępno spółka z o. o.

Już po raz kolejny swój wolny czas dzieci spędziły na półkoloniach organizowanych przez Spółkę Projekt Kępno. Pierwszy tydzień ferii zimowych dla grupy prawie 30 dzieci upłynął pod znakiem wielu atrakcji.

Podczas tygodnia wypełnionego dobrą zabawą i dozą edukacji, dzieci z pewnością się nie nudziły. Na uczestników czekały zabawy w bajkolandzie, wizyta „u pana Strażaka”, zajęcia ruchowe w formie zabaw czy budowanie karmnika dla ptaszków. Nie zabrakło również nauki szycia wymarzonego misia, pluskania się w QARIUM Kępno i zwiedzania jego „podziemia”, wyjścia do kina Sokolnia wraz z poznaniem tajników projekcji filmu, funkcjonowaniem obiektu i oczywiście seansem filmowym, a także wizyty Panów policjantów, nauki przygotowania pysznego deseru z szefem kuchni Pawłem Powroźnikiem oraz gray w kręgle.

O tym, że program półkolonii był ciekawy świadczyły roześmiane twarze uczestników. Kiedy jest miło, to i czas szybko płynie. Dlatego w mgnieniu oka minęły zimowe ferie. Uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas, a rodzicom za zaufanie i miłe słowa!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.