Seniorze nie daj się oszukać

Wieruszowscy policjanci spotkali się z pracownikami Urzędu Pocztowego w Wieruszowie, gdzie wspólnie rozmawiali o oszustwach i wyłudzeniach popełnianych na szkodę seniorów.

Mundurowi omówili możliwości zachowania się „pocztowców” w sytuacjach zagrożenia, z którymi między innymi mogą spotkać się klienci urzędów, osoby starsze oraz pracownicy Poczty Polskiej.

Pomimo prowadzonych działań profilaktyczno – edukacyjnych przez policjantów, niestety jeszcze na terenie całego Kraju, zdarzają się sytuacje oszustw i wyłudzeń, popełnianych na szkodę osób starszych, którzy często w takich sytuacjach tracą oszczędności całego życia.

Dlatego 13 lutego 2020 roku w siedzibie Urzędu Pocztowego przy ulicy Piskorskiej w Wieruszowie, odbyło się spotkanie Rzecznika Prasowego wieruszowskiej Komendy Policji z pracownikami Poczty. Głównym tematem policyjnej prelekcji, były przestępstwa popełniane na szkodę seniorów, którzy często podejmują pieniądze w urzędach pocztowych.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania obecnych, przez Naczelnika Urzędu Pocztowego, Panią Barbarę Babczyńską. Podczas spotkania asp. sztab. Damian Pawlak wyjaśnił, jak najczęściej działają przestępcy na tzw. wnuczka, policjanta czy pracownika np. zakładu energetyki. Zaapelował do pracowników Poczty, o reagowanie w sytuacjach podejrzenia, że nagle podejmowane, zwłaszcza duże środki finansowe, głównie przez osoby starsze, mogą być efektem przestępczej działalności oszustów i naciągaczy.

W dalszej części spotkania policjant omówił zagrożenia, z którymi mogą spotkać się pracownicy Poczty, listonosze podczas swojej codziennej pracy. Podkreślił, w jaki sposób postępować w sytuacjach ewentualnych zagrożeń, omówił specyfikę służby dzielnicowych a także przekazał dane kontaktowe do policjantów „pierwszego kontaktu”, którzy pełnią służbę w poszczególnych rejonach powiatu wieruszowskiego. Omówił działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mieszkańcy mogą anonimowo zgłaszać problemy występujące w miejscu ich zamieszkania lub pracy.

W spotkaniu uczestniczyli również pracownicy Biura Kontroli i Zarządzania Bezpieczeństwem Poczty Polskiej w Łodzi, Pan Ireneusz Hennig i Krzysztof Pawłowski, którzy przybliżyli specyfikę pracy „pocztowców” oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa klientów i pracowników Poczty Polskiej.

Asp. sztab. Damian Pawlak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.