Apel burmistrza Miasta i Gminy Kępno do mieszkańców

 

 

 

 

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Kępno!

Z początkiem marca tego roku rozpoczął się bardzo trudny okres dla nas wszystkich. Nie ma w Polsce przedsiębiorstwa, organizacji, grupy, ani nawet osoby, która w jakimś stopniu nie odczuwa negatywnych skutków bieżącej sytuacji. Epidemia powoduje nie tylko paraliż naszego doczesnego funkcjonowania, ale generuje również tragiczne skutki z którymi przyjdzie nam się zmierzyć  w najbliższej przyszłości.

Obecna sytuacja wymaga od nas nadzwyczajnych kroków. Pandemia koronawirusa spowoduje jak informują nas ogólnopolskie media spowolnienie gospodarcze, a więc również spadną dochody jednostek samorządu terytorialnego.

Nie wiemy, jaki będzie koszt pomocy dla setek tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw, które już cierpią z powodu pandemii.

Dla jednostki samorządu terytorialnego jaką jest Gmina Kępno obecny stan będzie miał swoje przełożenie na budżet jeszcze w tym roku, podstawowe wpływy zostały zachwiane. Jeżeli zostaniemy obciążeni ulgami z tytułu pobieranego przez nas podatku od nieruchomości, co może zostać zepchnięte na samorządy wraz z innymi działaniami pomocowymi – nie będziemy w stanie zrealizować większości swoich zadań.

W celu zabezpieczenia sprawnego działania wszystkich podległych jednostek Gminy Kępno wprowadzam daleko idące oszczędności. Tylko ograniczenie do niezbędnego minimum bieżących wydatków pozwoli naszej wspólnocie samorządowej przetrwać nadchodzący kryzys.

Zdecydowałem o nie zaciąganiu żadnych nowych zobowiązań finansowych, chyba, że są w danej chwili konieczne. Odwołałem  wszystkie wydarzenia kulturalne, sportowe, rocznicowe, okolicznościowe które miały odbyć się do końca czerwca,

– Zwiesiłem wydatki na  promocję gminy – pozostaje jedynie działalność informacyjna

– Wstrzymałem  realizację nowych zadań inwestycyjnych za wyjątkiem zadań na które udało nam się pozyskać zewnętrzne źródła finansowania,

– Wstrzymałem  realizację funduszy sołeckich  i funduszu obywatelskiego

– Zrezygnowałem z ogłoszenia konkursów na realizację zadań zleconych w dziedzinie kultury i wakacyjnego wypoczynku

– Nie podpisałem  umów z organizacjami sportowymi

– Nie będę  przyznawał  pracownikom nagród za wykonywanie dodatkowych obowiązków

Za restrykcjami finansowymi idą organizacyjne – dotyczą placów zabaw, wszystkich miejsc gdzie gromadzą się mieszkańcy i wielu innych miejsc  o których informowaliśmy wcześniej.

Są to kroki konieczne dla zabezpieczenia ochrony naszego zdrowia i prawidłowego  funkcjonowania samorządu. Może się okazać, że nie są one wystarczające. Jesteśmy pełni nadziei na powrót normalnego trybu życia ludzi w naszym kraju. Życie społeczne zamarło, mam nadzieje za kilka tygodni  wróci do normy. Podobnie jak państwo mamy wiele planów. Nasze dotyczą poprawy jakości życia w Gminie, prowadzenia inwestycji drogowych, sportowych, oświatowych i innych. Kwestią uczciwości jest powiadomienie o fakcie z którym przyszło nam się mierzyć. Dołożymy wszelkich starań, by mieszkańcy odczuli skutki epidemii w jak najmniejszym stopniu. Dzisiaj jednak musimy działać zdecydowanie, bo nie wiemy co przyniesie najbliższy czas.

W tym trudnym dla Nas czasie samorząd stara się pracować przygotowując m.in., szereg uchwał na sesję Rady Miejskiej już nie w marcu lecz 30 kwietnia br.

Prosimy o wyrozumiałość i poważne traktowanie wszelkiego typu komunikatów. Odpowiedzialność i świadomość to jedyna droga dla nas wszystkich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Apel burmistrza Miasta i Gminy Kępno do mieszkańców

  1. Anonim pisze:

    Kiepsko to wygląda.Samorządy tylko administrują i wydawają kasę na urzędników. Nie potrafią wykrzesać z siebie nic co pomogło by ludziom w trudnej sytuacji.Wszystko musi załatwić rząd. Po co tylu radnych burmistrzów itd jak nie potrafią nic kompletne nic zrobić. Wprowadzić stan nadzwyczajny zawiesić rady , burmistrzów i wójtów powołać komisarzy przynajmniej polecenia z góry będą realizowane. Apelami to se pan burmistrz może rynek wyścielić tyle to pomoże co umarłemu kadzidło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.