Cztery strony historii Lututowa spisane ręką zapewne naszego mieszkańca

Podwójna kartka papieru w kratkę zeszytu formatu A-5, złożona w cztery, pismo odręczne, nośnik wyrażenia myśli ludzkiej nieznanego autora. Opis 35-cio letniej historii Lututowa, okresu lat powojennych ubiegłego stulecia. Tak pokrótce można zdefiniować przekaz nieznanego autora historii naszej miejscowości, kartką otrzymaną od mieszkańca Lututowa.

Użyty zwrot „na ukończeniu jest” w opisie obiektu wybudowanego w naszej miejscowości wskazuje, że kartka pochodzi z początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.
Cztery strony opisu rozwoju naszej miejscowości z dziedziny kulturalno-oświatowej oraz gospodarczej sektora uspołecznionego minionych lat.

Opis tak nieodległych, jednak historycznych lat, został zapoczątkowany słowami: „Lututów – siedziba urzędu gminy ma swoje tradycje miejskie, chociaż od 1864 r. jest wsią. W okresie międzywojennym był osadą rolniczo-handlową. Po wyzwoleniu został miejscowością o nastawieniu wyłącznie rolniczym.

Szanse jakie stworzył nowy ustrój społeczno-gospodarczy po II wojnie światowej, mieszkańcy Lututowa i całej gminy wykorzystali przez zorganizowanie w 1946 roku szkoły średniej, która w historii swojego istnienia zmieniała kilkakrotnie profil, kształcąc kolejno:
• pracowników dla administracji
• energetyki
• przemysłu metalowego
• weterynarii
• rachunkowości
Aktualnie jest ona Zespołem Szkół Rolniczych”.

W tym miejscu należy podkreślić ambitne działanie społeczeństwa okresu powojennego w tworzeniu placówek oświatowych ponadpodstawowych o różnym profilu zawodowym, okresu państwa komunistycznego, zależnego od ZSRR.

W dalszej części przekazu, autor opisuje okres aktywności całej gminy Lututów w budowie szkół 1000-lecia. Rok 1966, to okres budowy symbolicznych pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego w postaci 1000-ca szkół na 1000-lecie Państwa Polskiego, upamiętnienia 966 roku, roku zwanym „Chrzest Polski” okresu panowania Mieszka I, podkreślając w tym miejscu: „Pierwsza 1000-latka w byłym powiecie wieluńskim powstała właśnie w naszej gminie w miejscowości Huta”. Dalej autor podkreśla aktywność społeczeństwa w budowie dróg stwierdzając: „W tym okresie wybudowano również w czynie społecznym kilkanaście km dróg o nawierzchni twardej, które w latach siedemdziesiątych zostały pokryte asfaltem”. Z tego fragmentu przekazu dowiadujemy się w jakim okresie zapoczątkowano budowę dróg utwardzonych na naszym terenie, z jednoczesnym doprecyzowaniem okresu budowy dróg o nawierzchni bitumicznej.

Następnie przechodzimy w sprawy życia kulturalnego oraz osiągnięć społecznych na tej płaszczyźnie, czytając: „Duże osiągnięcia kulturalne zdobyła gmina w latach 1965-1975 w związku z działalnością Klubów Rolnika. Klub Rolnika w Łękach kilkakrotnie zdobywał czołowe miejsce w byłym woj. Łódzkim. Również obecnie starsi i młodsi członkowie tego i innych klubów z gminy uczestniczą w konkursach związanych z twórczością ludową.”

Dalej autor przechodzi do opisu głównego zajęcia w dziedzinie gospodarczej mieszkańców gminy Lututów, pisząc: „Gmina nasza jest typowo rolnicza, chociaż pod względem klasyfikacji gleb zajmuje 32 miejsce w woj. sieradzkim, to jednak w produkcji rolniczej osiąga dobre wyniki.”

W 1975 roku została przeprowadzona reforma administracyjna. Zlikwidowano 17 województw istniejącego podziału administracyjnego Państwa Polskiego od 1957 roku. Utworzono 49 województw. Wynikiem reformy ulega zmianie podział administracyjny Polski. Trójstopniowy podział administracji kraju (województwo – powiat – gmina), zastąpiono dwustopniowym (województwo – gmina) obowiązującego od 1 czerwca 1975 roku do 31 grudnia 1998 roku.
W 1973 roku, uchwałą nr 248 Rady Ministrów z dnia 31 października 1973 roku, w Polsce został ogłoszony konkursu dla gmin pod nazwą „Gmina – Mistrz Gospodarności”.

Autor pisze: „Po reformie administracyjnej naszego kraju sprzyjający rozwojowi mniejszych środowisk, gmina nasza jako pierwsza w Polsce przystąpiła do konkursu pod nazwą „Gmina mistrz gospodarności” wzywając wszystkie gminy do współzawodnictwa. Zdumiony ilością przekazu słowem pisanym, przesuwając wzrok po kartce papieru przechodzę do opisu obiektów wzniesionych w ramach tego konkursu na terenie gminy Lututów.

Napotykam zwroty mające na celu pobudzenie czytelnika, jego wyobraźnię i poczucie znaczenia faktów minionych lat dla autora tego opisu słowami: „Wyrazem zaangażowania się w tym konkursie jest wiele pięknych obiektów powstałym w tym okresie. I tak, Zbiorcza Szkoła Gminna, nowy Ośrodek Zdrowia i Apteka wybudowane z funduszów społecznych. Wybudowano również pawilon handlowy pierwszy tego typu w województwie.

Rozbudowano bazę handlową Gminnej Spółdzielni, a szczególnie zaplecze socjalno-kulturalne dla pracowników i mieszkańców. Na ukończeniu jest zajazd turystyczny typu „Bartek”. Rozpoczęto budowę stacji obsługi samochodów. Również w czynie społecznym powstał piękny Gminny Ośrodek Kultury z istniejącym przy nim chórem i kapelą ludową, które brały trzykrotnie udział w Festiwalu Folkloru ziemi sieradzkiej, zajmując wyróżnione miejsca.” W dalszej części opisu historii Lututowa i ich mieszkańców czytamy: „Jedną z dziedzin życia kulturalnego młodzieży Gminy, poszerza nasze Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne. Pomimo krótkiego okresu działalności (Koło istnieje dopiero dwa lata) ma ono na swoim kącie takie oto imprezy:
kilkanaście wycieczek krajoznawczych ,”.

Tymi słowami historia ma swoje zakończenie.

Jednak bez krótkiej refleksji zabrakłoby szacunku do tego krótkiego, szczegółowego przekazu minionych lat. Cztery, tylko cztery kartki rękopisu, a tyle wiedzy zatartej upływem dni minionych lat. To co opisałem w parę chwil, bez tej kartki napisanie tego artykułu poprzedzone byłoby tygodniowymi poszukiwaniami danych na półkach archiwalnych, sposobem przekładania papierowej pamięci wydarzeń tego co przeminęło i żadna pewność tej dokładności.

Każda historia powinna podążać szlakiem upływu czasu, znaleźć swój nośnik, być z nami i trwać dla potomnych, jako żywy przekaz okresu minionych lat.

Marek Zgadzaj

Dokumenty źródłowe:
1. Kartka opisu historii minionych lat nieznanego autora
2. Analiza własna
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments