Mail do Redakcji – „Czy otrzymałam zabójczą kopertę”?!

Dzisiaj tj. 29 kwietnia 2020 roku z Gminy Wieruszów otrzymałam pismo wysłane listem poleconym dot. zmiany wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Myślę, że takie pismo przekazane Poczcie Polskiej z Gminy Wieruszów otrzymało wielu, jak nie wszyscy mieszkańcy posesji.

Na myśl przyszły mi słowa Tomasza Grodzkiego marszałka Senatu X kadencji, który w swoim „orędziu” nazwał koperty wyborcze – „zabójczymi kopertami”. Czym zatem różni się pismo podpisane Burmistrz Rafał Przybył dostarczone przez Pocztę Polską z Urzędu Miejskiego w Wieruszowie od pakietu wyborczego?! Na tym przykładzie mogę się odnieść również do produkcji filmowych na kanale YouTube tugazeta, gdzie w jednym z nich Przybył wciela się w listonosza/kamikaze, który dostarcza pakiety wyborcze.
W pierwszej bodajże produkcji z tego cyklu burmistrz do wyborców i polityków przemówił z trumny.

Czy to mnie śmieszy? Nie. Czuję zażenowanie, bo to zdaje się jedyny taki przykład w regionie „aktorskich poczynań” osoby piastującej tak ważny i poważny urząd.
Pomijając jego kontrowersyjne zachowanie czytałam w mediach jego wypowiedź a nawet pismo do jednego z lokalnych tytułów, że nie udostępni rejestru wyborców Poczcie Polskiej.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wysłał list do samorządów, że przekazanie rejestru wyborców Poczcie Polskiej to obowiązek.

Zatem w mojej opinii posypią się zawiadomienia do prokuratury o ograniczenie prawa do wyborów i przekroczenie swoich kompetencji. Osobiście złożę takie zawiadomienie, jeśli moje dane nie zostaną udostępnione Poczcie Polskiej, tym samym zostanie ograniczony mój udział w wyborach. Na portalach społecznościowych pojawiają się propozycje aby takich włodarzy zastąpić komisarzami i wyciągnąć konsekwencje prawne. Chciałabym, aby rząd i partia rządząca wprowadziła ten na razie pomysł w życie. Ludzie oczekują konkretnych działań, bo niektórzy naprawdę czują się bezkarni. To nie jest koncert życzeń, że pewne osoby nie życzą sobie udostępnienia swoich danych w rejestrze wyborców. Nie ma takiego prawa przez osobę prywatną aby wpływała na to czy urząd ma nie udostępniać, bo oni sobie nie życzą. Ja sobie życzę wygrania w totolotka. Czy obywatel ma prawo nie być wpisany do rejestru? To jest obowiązek gminy wpisać każdego obywatela do rejestru. W tej sytuacji jest to tylko podpinanie się pod sytuację. To jest obowiązek urzędu stworzyć rejestr na aktualny stan osób zameldowanych. Życzenia osób, które sobie nie życzą moim zdaniem są bezpodstawne, urząd nie może takich życzeń spełniać. Tworzenie rejestrów wyborczych jest obligatoryjne, tutaj życzenia obywateli nie mają nic do rzeczy, jest zameldowany i ma prawo do prawa wyborczego. To regulują przepisy wyborcze.
Nie wyobrażam sobie aby ograniczono mi prawo wyborcze.

Dane do wiadomości redakcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

24 odpowiedzi na „Mail do Redakcji – „Czy otrzymałam zabójczą kopertę”?!

 1. Maciej Dębski pisze:

  Gmina ma obowiązek prawny umożliwić obywatelowi oddanie głosu w wyborach. Jeżeli nie w lokalu , to w sposób korespondencyjny. Zwał jak zwał . Jeżeli można iść na zakupy do sklepu, czy bazar itp. to równie dobrze można iść na wybory do lokalu, lub jak kto woli zagłosować korespondecyjnie. Dla chcącego nic trudnego. Rozumiem, iż jeżeli Pan Przybył uniemożliwi przeprowadzenie oddania głosu korespondecyjnego, to każdy kto będzie się czuł w obowiązku będzie miał możliwośc oddania głosu w lokalu wyborczym, które Gmina musi zorganizować. W innym przypadku zgadzam się , iż będzie to przestępstwo. To nie jest widzimi się Burmistrza, tylko obowiązek , który nakłada na niego prawo i konstytucja. Jeżeli mozna dostarczyć korespondencję urzędową Gminy do obywatela, to również można w sposób bezpieczny przeprowadzic wybory. Ale Pan Przybył , co innego w mediach, a co innego poza mediami.Zamiast zajmować się kręceniem filmów, to trzeba było się zająć organizacją umożliwienia oddania głosu przez obywatela, a nie szukać prymitywnych usprawiedliwień . Obywatel musi spełniac wszystkie nakładane obowiązki przez prawo, które realizowane są przez Gminę i nikogo nie obchodzi jak czegoś nie dopełni, wiec niech Pan Burmistrz się weźmie do roboty może jeszcze zdąży.

  • wyborca73 pisze:

   oczywiście, ja również jezeli nie będzie mi umozliwione głosowanie w wyborach czy to korespondencyjnie czy w lokalu wyborczym złoże zawiadomienie do prokuratury .

  • Gosc pisze:

   Rozumiem ze prezydent Warszawy Wrocławia czy Gdańska nie ma takiego obowiązku? Myśli pan ze włodarze miast zrzeszeni w uni miast polskich podjęli decyzje o nie przekazywaniu danych osobowych poczcie polskiej na podstawie własnego widzimisie bez podstawy prawnej? Proszę niech mi pan poda nr dziennika ustaw w którym opublikowano ustawę o wyborach korespondencyjnych. Nie ma takiej? To czyje działania nie maja podstaw prawnych

   • Maciej Dębski pisze:

    Zgadzam się należy przestrzegać prawa . Na dzień dzisiejszy być może nie ma podstawy prawnej, aby przekazać poczcie dane osobowe, ale to nie zwalnia jakiegokolwiek włodarza małego, czy dużego miasta z ustawowego obowiązku zorganizowania i umozliwienia na swoim terenie głosowania, oczywiście w sposób bezpieczny. Takiej podstawy też nie ma, chyba , iż widzi się tylko te przepisy, z którymi takiej osobie po drodze.Nie ma oczywiście jeszcze ustawy, o wyborach korespondencyjnych, zatem rozumiem, iż jako obywatel będę miał mozliwość zagłosowania w lokalu, bo nie ma też ustawy, która by zwalniała niektórych włodarzy miast, w tym naszego Burmistrza od tego obowiązku, aby to umożliwić obywatelom naszej Gminy, chyba, iz wcale nie chodzi o wybory, tylko aby za wszelką cenę utrudniać przeprowadzenie ich, a to jest też przestępstwo, tym bardziej jezeli to celowe działanie. Nie można powoływać się na brak jednego przepisu usprawiedliwiając się, jednocześnie ignorując drugi. Silne państwo musi z takimi sytuacjami sobie poradzić, i włodarze miast również, w innym przypadku taki Burmistrz, czy Prezydent nie jest godzien sprawować urzędu. Nie można przestrzegać tylko tego prawa z którym mi po drodze.

    • Gosc pisze:

     Oczywiście ze zaistniał spór prawny czy można wydać dane osobowe poczcie czy nie. Zapewne będzie musiał rozstrzygnąć sąd czy jeszcze wolny czy już wolny czy już całkiem zniewolony każdy z nas oceni sam. Pisze pan ze burmistrz powinien sobie z tym poradzić Umm a dlaczego nie premier wszakże wybory prezydenckie to nie sprawa lokalna. Napisze tak patetycznie ze dzień wyborów to święto demokracji a dziś co by to miało być ? I drugorzędną sprawa dla mnie jest czy wygra duda Jakubiak czy kosiniak. Ps pismo wojewody nie stanowi prawa w zasadzie ono musi mieć umocowanie w aktach wyzszych

     • Jkl pisze:

      Każde wybory to sprawa nie lokalna nawet te lokalne.To zadanie zlecone gmine i nic więcej, za co dostaje kasę od państwa więc łaski nie robi.

      • Gosc pisze:

       Rozumiem że będziesz członkiem komisji wyborczej, nie pozwolisz by ktoś się narażał bo ty nie jesteś przecież bohaterem wyłącznie przestrzeni wirtualnej? Nie, nie będzie cię w komisji, wybory potrzebują normalnych warunków i czasów, dziś nikt nie może ich zapewnić.

     • Maciej Dębski pisze:

      A co ma do wyborów prezydenckich jakies pismo wojewody?
      Może konkretnie, a nie jakieś ps.
      Burmistrz, wojt,czy prezydent jest od tego aby zorganizować na ”swoim ” terenie możliwość bezpiecznego oddania głosu przez obywatela i tyle mu do tego

      • Jolka pisze:

       no nie wiem, wojewoda wysłał pisma do samorządów, że przekazanie Poczcie Polskiej żądanych danych jest obowiązkiem prawnym samorządów.

 2. Jkl pisze:

  PO już tonie więc zrobią wszystko aby przeszkodzić w wyborach. Ustawa covidowa wprowadziła głosowanie korespondencyjne dla osób 60+, niepełnosprawnych i będących w kwarantannie a poczta dostała uprawnienia. Cieszę się że POmogłm

 3. Jkl pisze:

  Do goscia się odnoszę. Warunki są jakie są, jednakowe dla wszystkich. Jak podają media do pracy w komisjach zgłosiło się prawie 120 tyś osób choć nie wszędzie są wymagane składy. A co do ryzyka głosowania w lokalu to uważam że jest bezpieczniej w lokalu wyborczym gdzie będę 1 – 2 min. niż na przykład w w którymś markecie gdzie jednocześnie jest wiele osób i pobyt trwa średnio z 15 min. Pismo wojewody nie ma mocy prawnej ale w jego treści podane są podstawy prawne i jak to stwierdził wojewoda samorządowcy maja prawny obowiązek przekazania danych PP. Mam nadzieje że redakcja je opublikuje. W minioną niedziele odbyło się w 24 gminach wybory uzupełniające i 2 referenda za odwołaniem burmistrza w sposób tradycyjny. No co o tym myśleć .

  • wyborca73 pisze:

   Jkl ma rację ja tez uważam że wybory powinny być w lokalach wyborczych ale w części i tak muszą być korespondencyjne np dla osób na kwarantannie czy seniorów. co do udostępniania rejestrów wyborczych to dziwie się samorządowcom ale zobaczymy kto ma rację.

 4. Maciej Dębski pisze:

  Szanowny Gościu
  Ja nie będę żadnym czlonkiem komisji. Ja się nie pchałem na stanowisko wójta, czy burmistrza, i nie jestem zadnym bohaterem. W przeciwieństwie do ciebie jednak podpisuję się imieniem i nazwiskiem, czego ty chyba się boisz, czy wstydzisz. łatwiej pisać pod pseudonimem nim pod imieniem i nazwiskiem, no chyba iż się go wstydzi.Stanowisko Burmistrza, Prezydenta, czy Wójta, to nie tylko spijanie śmietanki i zaszczyty, tylko rozwiązywanie różnych spraw w tym takich, o czym w kampani wyborczej zapewniali. Piszesz o jakimś narażaniu. Idąc do sklepu na targ itp załatwiając różne sprawy osobiście ,do pracy, w pracy wtedy się nie narażasz, tylko jak będą wybory to wtedy się boisz , iż się narazisz, lub inni. Jesteś usprawiedliwiony, i nie musisz głosować. Ja chcę mieć prawo oddania głosu i Gmina musi mi to zapewnić. Jeżeli nie w korespondencyjny sposób, to bezpośrednio. Burmistrz ma obowiązek umożliwić oddanie głosu obywatelowi, a nie chować głowę w piasek i szukać prymitywnych usprawiedliwień. Zamiast spotykać się rozmawiając czy jest podstawa, czy nie , aby przekazać PP dane, czy nagrywać prymitywne filmy jak w przypadku naszego Burmistrza, to może powinni porozmawiać o tym co zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo tym, którzy będą chcieli oddać głos. Jak się spotkali, to według ciebie nie narażali się nawzajem, , czy innych, tylko o wybory się boją. Fipokryzja, obłuda i tyle. Miliony ludzi codziennie wykonując swoją pracę w bezpośednim kontakcie z klientem się naraża, i to ok, bo mają taką pracę, inaczej wszystko byłoby zamknięte, ale wyborów ma nie być bo to zbyt wysokie ryzyko, lub brak podstawy. Dla mnie to kiepskie usprawiedliwienie. Myślę, iż niektórym chodzi o coś więcej, aby w tych wyborach za wszelką cenę przeszkodzić, a nie o bezpieczeństwo, bo wielu z nich codziennie naraża obywateli umywając ręce od kwestii zapewnienia bezpieczeństwa np. na drogach itp tłumacząc iż nie ma pieniędzy. Chyba po to jest władza, aby robić wszystko,żeby zagrożenie minimalizować, a postawa niektórych temu przeczy, jak i ich postępowanie. Jedno do kamery, a drugie rzeczywistość. Życie się toczy dalej, i jakoś trzeba żyć. ktoś chce to musi mieć prawo do bezpiecznego oddania głosu. Jeżeli w sklepie można zrobić w sposób bezpieczny zrobić zakupy i kolejki stoją, czy na targu, to również można oddać bezpiecznie głos.

  • Gosc pisze:

   Panie Macieju zaczyna pan pisać do mnie jak burmistrz Przybyl😀 brak swych argumentów chce pan zasłonić tym, pisze pod nickiem ( redakcja ITP dysponuje moimi danymi jakby co) Ja owszem boje się wirusa, bo tylko głupek nie odczuwa strachu. Oczywiście jak miliony Polaków chodzę do pracy chodzę do sklepu. Muszę utrzymać i nakarmić swoją rodzine. Wezmę również udział w wyborach jak się odbędą w maju. Ale jestem przeciwny organizowaniu ich w tym terminie. Uważam ze ich przesunięcie byłoby korzystne dla wszystkich, a zwłaszcza dla prezydenta elekta. Moje 10-cio letnie dzieci zadają mi pytanie: Dlaczego Wy musicie iść głosować gdy My nie możemy chodzić normalnie do szkoły? Ja nie umiem znaleźć sensownej odpowiedzi która by zadowoliła dziesięciolatka. Może pan ja zna?

   • mieszkaniec pisze:

    6 maja samorządy mają pozwolenie na otwarcie przedszkoli i żłobków. Uczniowie w czerwcu powrócą do szkół.
    Co przeszkadza w wyborach korespondencyjnych skoro dziennie pracują poczty, listonosze, kurierzy. Pod paczkomatem większa kolejka niż w markecie. Burmistrz otworzył giełdę i targ ale ja tego człowieka nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem. Nawet nie będę się starać.

   • Maciej Dębski pisze:

    Ja nie piszę jak Przybył, i nigdy nie zejdę do jego poziomu, i prosze mnie do tego człowieka nie przyrównywać. Pokazuję tylko argumenty i obłudę niektórych ludzi, którzy do kamery mówią co innego niz pokazują w rzeczywistosci, chowając się za bezpieczeństwem. Sam dziwię i śmieję się z niektorych medialnych pokazówek. Myślę również iz rozsądek , rozsądek i rozsądek , to jest klucz do tego aby nie wylac dziecka z kąpielą w każdej sytuacji. Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy tylko medialnie obłudnie używają argumentu bezpieczeństwa, a poza kamerami mają je w nosie , lub tłumaczą brakiem pieniędzy Wybory są za trochę ponad tydzień i każdy kto będzie chciał powinien móc zagłosować w sposób bezpieczny czy to w lokalu, czy korespondencyjnie. Tyle w kwestii wyborów. A co kwestii dzieci teraz myślę iż w maju mogłyby wrócić do szkoły zachowując oczywiście pewne zasady. Wcześniej nie odważyłbym się na to, gdyby to ode mnie zależało, ale teraz myślę, iż trzeba wracać do normalnosci przy zachowaniu ostrożności. Można by podzielić klasy na grupy, które tydzień miałyby zajęcia w szkole i tydzień pod okiem rodziców w domu, ale zawsze tydzień pod okiem nauczyciela w szkole. To jest napewno lepsze niż to co teraz, ale to nie moja decyzja.

 5. KIBIC pisze:

  Panie D. proszę startować na radnego. Patrzyłby Pan władzy na ręce!

  • Maciej Dębski pisze:

   Nie wiem, czy to ironiczna zachęta, czy nie , ale nie dziękuję. Mam inne zajęcia

   • KIBIC pisze:

    Nie. Wierzę, że Pan mógłby dbać o interes wszystkich wieruszowian. Jest Pan super człowiekiem!

   • komisarz alex pisze:

    Pytanie do Pana Dębskiego, co Pan zrobił na boisku obok korczaka o które tak Pan walczył? (Dodawanie pytania jest nagrywane więc proszę aby redakcja nie usuwała 🙂 )

    • urzyndnik pisze:

     ja ciebie odpowiem pseudokomisarzu alex ty pewnie bys nie wiedział jak do psa wołać pewnie bys cip cip cip cip wolał otoż p. Debski jesli miał wtym udział i inni zablokowali i nie pozwolili wyrwac kawałka zielni kolo szkoly masz aleje solidarnosci tam buduj market i kino

    • Redakcja pisze:

     Szanowny internauto, Redakcja jest ciekawa, w jaki sposób szanowny pan „nagrał dodawanie pytania”? 🙂 Jeśli szanowny internauta byłby łaskaw Nas oświecić 🙂 Wszelkie sposoby deprecjonowania Redakcji będą skutkować zawiadomieniami do Prokuratury. Pozdrawiamy Redakcja

    • Maciej Dębski pisze:

     Panie komisarzu alex widzę iż odwaga u Pana tylko pod pseudonimem, no chyba iż wstydzi się Pan swojego imienia i nazwiska. Ale odpowiem Panu:
     Po pierwsze nie ja, tylko my ( liczba mnoga) , bo było nas kilkanaście osób. Po drugie gdyby Pan Przybył traktował poważnie pisma kierowane do niego jako Burmistrza i odpowiadał na nie , to zapewne byłyby bramki, odnowiona murawa, ławki itp. Niestety fakt nie wydania zgody wejścia na to boisko przez Burmistrza miał finał jaki widać. Po wytknięciu Gminie, iż nie raczy odpowiadać na pisma , pan Burmistrz raczył odpowiedzieć , iż nie widzi potrzeby, aby na tym boisku robić cokolwiek. Nasze pisma były opublikowane na TP, oraz TU gazeta, wraz z odpowiedzią Burmistrza Przybyła. Jeżeli Pan przeoczył to cóż ,można odszukać, lub zwrócić się do Gminy z zapytaniem o udostępnienie tych pism i odpowiedzi uzyskanej po długim czasie ponad dwóch miesiącach. Tylko i wyłącznie przez postawę Gminy Wieruszów uczniowie mają to co mają , czyli nic, a mogli mieć boisko na którym można by pograć w piłkę, bo byli chętni aby to sfinansować. Widocznie mieliśmy za chudy portfel, aby Przybył nas poważnie potraktował. Jak widać Gmina traktuje tylko poważnie tych co dużo obiecują, a potem nic nie robią, ale z grubym portfelem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.