Węza pszczela o wartości 2 mln zł trafi do Wielkopolskich pasiek

Organizowane po raz 3 wsparcie dla sektora pszczelarskiego zostało zatwierdzone przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

Wsparcie w wysokości 2 mln zł umożliwi zakup kolejnych ton węzy pszczelej, która poprawi warunki fitosanitarne pszczół. Węza w czasie trwania dwóch wcześniejszych edycji trafiła do ponad  242 tys. pni pszczelich.

 SamorządowyProgram poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”, zostanie po raz kolejny zrealizowany na terenie Województwa Wielkopolskiego. Umożliwia pszczelarzom prowadzącym pasieki na terenie wielkopolski  pozyskanie nowej spełniającej parametry węzy. Węza to używany w pszczelarstwie szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego umieszczany w ramce, którą umieszcza się wewnątrz ula. Na nim pszczoły budują swój plaster miodu. Zastosowanie węzy umożliwia pszczołom tworzenie plastrów o regularnym kształcie i określonej wielkości komórek, ponadto plaster miodu budowany jest szybciej. Wytwarzanie węzy może odbywać się na skalę przemysłową lub samodzielne przez pszczelarzy. W produkcji miodu węza jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego ula, dlatego tak ważne jest by spełniała ona wysokie normy jakości oraz umożliwiała pszczołom pozyskiwanie wysokiej jakości miodu.

Program poprawy warunków bytowania pszczół, który był realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w dwóch ubiegłych latach trafia do coraz większej ilości pszczelarzy i uli. Obserwujemy rosnące zainteresowanie programem przez  producentów miodu. Dlatego po raz kolejny postanowiliśmy dać możliwość pozyskania nowej węzy pszczelej. Corocznie na ten cel Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył 2 mln zł i ta kwota została w pełni wykorzystana. Ogromny wpływ pszczół na sektor rolniczy oraz pozostałe gałęzie gospodarki wymaga dostrzeżenia ciężkiej pracy owadów oraz stworzenia im warunków do rozwoju. – powiedział Krzysztof Grabowski – wicemarszałek województwa wielkopolskiego

Programy wsparcia Wielkopolskich pszczelarzy każdego roku cieszą się rosnącym zainteresowaniem. W ciągu dwóch lat realizacji programu przekazano blisko 94 tony nowej węzy. Trafiła ona do blisko 9,5 tyś pszczelarzy, którzy wymienili ją w 242 tys. pniach pszczelich. Ponadto samorządy z terenu wielkopolski mogą pozyskać dofinansowanie na zakup sadzonek drzew miododajnych, który również jest organizowany po raz trzeci. Łączna kwota przeznaczona na zakup sadzonek  drzew miododajnych to 1,1 mln zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii województwo wielkopolskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.