Co słychać w wieruszowskim KRUS-ie?

Zapraszamy na rozmowę z dr Leszkiem Jasińskim – kierownikiem wieruszowskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

 

Red.: Czy aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa mocno ograniczyła funkcjonowanie placówki w Wieruszowie?

Aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wpłynęła na funkcjonowanie Placówki, jedynie poprzez ograniczenie bezpośredniego kontaktu z klientami. Mimo to Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego realizowała bieżące zadania bez przeszkód. W siedzibie Placówki zainstalowana została wrzutnia na dokumenty, dzięki której zainteresowani rolnicy mogli składać wnioski i inne dokumenty niezbędne do załatwiania ich spraw. Zainteresowani mogli również kontaktować się z KRUS telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej i platformy usług elektronicznych e-PUAP.

Red.: Ilu rolników obsługuje kierowana przez Pana Placówka KRUS?

PT KRUS w Wieruszowie obsługuje 3400 ubezpieczonych rolników z terenu powiatu wieruszowskiego. Mimo stanu epidemii codziennie do placówki zgłaszało się nawet do 20 osób.

Red.: Jaka jest liczba ubezpieczonych w wieruszowskim KRUS-ie? Ta liczba rośnie, czy maleje w ostatnich latach?

Liczba ubezpieczonych na dzień 29.05.2020 r. to 3 409. Liczba ubezpieczonych z roku na rok nieznacznie maleje. Jest to związane ze zmianami struktury agrarnej w naszym kraju. Stopniowo maleje liczba najmniejszych gospodarstw rolnych, część z nich zaś regularnie powiększa swój areał. Dzięki rosnącej mechanizacji pracy stopniowo ubywa również osób zajmujących się pracą na roli.

Red.: Wiemy, że rząd wprowadził zwolnienie ze składek ZUS. Czy taka sytuacja analogicznie dotyczy rolników i zwolnień ze składek KRUS?

Również dla osób ubezpieczonych w KRUS przyznano pomoc w postaci zwolnienia ze składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 roku.

Red.: Jak wyglądał rok 2019 w powiecie wieruszowskim pod względem ilości wypadków związanych z rolnictwem?

W 2019 roku zgłoszono 29 wypadków przy pracy rolniczej. Było to 11 zdarzeń mniej niż w roku 2018. Na terenie powiatu wieruszowskiego notuje się systematyczny spadek liczby wypadków przy pracy rolniczej. Jednym z czynników wpływających na spadek liczby wypadków w rolnictwie jest działalność prewencyjna Kasy. Dzięki szkoleniom i spotkaniom organizowanym tak dla rolników, jak i dla dzieci z terenów wiejskich, rośnie świadomość mieszkańców wsi na temat zagrożeń występujących w pracy rolnika.

Red.: Jaka jest wysokość dziennego zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych w KRUS-ie?

Wysokość zasiłku chorobowego od 24.06.2009 r. wynosi 10 zł. za dzień, natomiast zasiłek za zwolnienie lekarskie związane z COVID-19 to 15 zł.

Red.: Czy są planowane jakiekolwiek zmiany w KRUS-ie odnośnie zmiany wysokości składek?

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników od dnia 1 października 2009 r. naliczane są w wymiarze miesięcznym. Miesięczna wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za każdego ubezpieczonego wynosi 10% emerytury podstawowej. Wysokość tej emerytury Prezes Kasy ogłasza w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” co najmniej na 7 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji obowiązującej od tego terminu kwoty emerytury podstawowej. W związku z tym, wraz ze wzrostem emerytury podstawowej, zmienia się również składka na ubezpieczenie społeczne rolników. Wzrost składki następuje w okresie waloryzacji świadczeń i ma to miejsce zazwyczaj w marcu.

Red.: W związku z obecną sytuacją związaną z koronawirusem, KRUS ma jakieś informacje do przekazania dla swoich interesantów?

Bezpośrednia obsługa interesantów we wszystkich placówkach terenowych KRUS została już wznowiona, jednak nadal gorąco zachęcamy, gdy tylko to możliwe, do podejmowania zdalnego kontaktu przez platformę e-PUAP lub telefonicznie. Osoby, które udadzą się do placówki KRUS osobiście, prosimy o przestrzeganie następujących zasad:
• stosowanie się do poleceń obsługujących pracowników
• zakrywanie przez cały czas ust i nosa
• zachowywanie bezpiecznej odległości 1,5 m od osób w kolejce i na sali
• dezynfekowanie rąk przed wejściem na salę
• czekanie na swoją kolej w wyznaczonym miejscu
• unikanie dotykania przedmiotów bez potrzeby.

red.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments