Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

22.06.2020 r.

1. Bezpieczeństwo na drodze

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to w Polsce najczęstsza przyczyna wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Jazda z nadmierną prędkością zwiększa ryzyko śmierci i poważnych obrażeń. Policja przestrzega kierujących przed brawurą i zbyt szybką jazdą.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, jest czynnikiem, który powoduje utratę kontroli nad pojazdem, co może spowodować groźne w skutkach zderzenie z innym pojazdem lub potrącenie pieszego.

Siadając za kierownicę pojazdu, powinniśmy mieć świadomość, że odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za życie i zdrowie innych uczestników ruchu. Unikajmy brawury i ryzykownych zachowań, które prowadzą do tragedii. Pamiętajmy też o obserwacji drogi i jej otoczenia, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu drogowego. Młodym kierującym przypominamy, że nie opłaca się poświęcać swojego życia i narażać innych po to, by przeżyć chwile emocji i zaimponować rówieśnikom.

Obecna pora roku sprzyja użytkownikom jednośladów. Przypominamy motocyklistom, motorowerzystom i rowerzystom, że podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu i w ich przypadku lekceważenie przepisów ruchu drogowego może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Rowerzyści, nawet podczas ładnej pogody, powinni zadbać o bycie widocznym na drodze. Kamizelka odblaskowa i sprawne światła powodują, że kierowcy zawczasu dostrzegają rowerzystę, co daje im możliwość wykonania bezpiecznego manewru wyprzedzania. Natomiast noszenie kasku jest najskuteczniejszym sposobem łagodzenia urazów głowy wynikających zarówno z wypadków rowerowych, motorowerowych, jak i motocyklowych. Zadbajmy też o należyty stan techniczny swojego jednośladu.

Przypominamy również, że za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i wysoka kara finansowa.

Ciesząc się ładną pogodą i wolnym czasem korzystajmy z drogi w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Niezależnie od weekendowych i wakacyjnych planów miejmy na uwadze bezpieczeństwo.

2. Wieruszowscy policjanci podsumowali działania Bezpieczny weekend – Boże Ciało 2020

Długi weekend związany z obchodami Święta Bożego Ciała był dla wieruszowskich policjantów czasem wytężonej służby, której celem było m.in. zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

Policyjna akcja „Bezpieczny weekend – Boże Ciało 2020 r.” trwała od 10 do 14 czerwca 2020 roku. W tym czasie policjanci prowadzili wzmożone kontrole na drogach, zwracając szczególną uwagę na kierowanie pojazdami zgodnie z obowiązującymi przepisami, głównie z dozwoloną prędkością. W trakcie prowadzonych działań, policjanci kontrolowali również stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów.

Długi weekend był w powiecie wieruszowskim czasem spokojnym i bezpiecznym. W tych dniach na drogach powiatu wieruszowskiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego a jedynie do pięciu niegroźnych kolizji drogowych.

Wieruszowscy policjanci zatrzymali dziewięciu kierujących pojazdami pod działaniem alkoholu i jednego kierującego pod działaniem środków odurzających. Funkcjonariusze nałożyli na kierowców ponad 50 mandatów karnych i skierowali dwa wnioski o ukaranie do sądu za wykroczenia w ruchu drogowym.

Zbliżamy się do wakacji, czasu w którym z pewnością zwiększy się ruch pojazdów na drogach. Dlatego już dziś, policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zdrowy rozsądek i zachowywanie szczególnej ostrożności na drogach.

3. Odpowiedzą za posiadanie znacznej ilości narkotyków

Systematyczne ustalenia wieruszowskich kryminalnych, doprowadziły do zatrzymania osób podejrzanych o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Podejrzani usłyszeli już zarzuty w tej sprawie. Za takie przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wieruszowscy policjanci systematycznie pracują nad ujawnianiem i zatrzymywaniem osób zajmujących się narkotykowym procederem. 15 czerwca 2020 r. ustalenia kryminalnych doprowadziły do jednej z posesji w gminie Wieruszów. Policjanci podejrzewali, że na terenie wytypowanej posesji mogą być ukryte znaczne ilości narkotyków. Podejrzenia kryminalnych potwierdziły się. Tego dnia policjanci w mieszkaniu i pomieszczeniach gospodarczych 23 – letniego mężczyzny, odnaleźli amfetaminę, i tabletki extazy. Śledczy pracując nad tą sprawą, jeszcze tego samego dnia ustalili w Wieruszowie miejsce pobytu 19 – letniej kobiety, u której funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli kokainę, susz marihuany oraz tabletki extazy. Już wstępne badania zabezpieczonych substancji potwierdziły, że to narkotyki. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli kilkaset gramów środków odurzających. W tej sytuacji amatorzy „białego proszku” zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków. Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo 19 – latka usłyszała zarzut udzielania środków psychotropowych. Decyzją prokuratora podejrzani zostali objęci dozorem policyjnym. Śledztwo w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

4. Seniorze, uważaj na oszustów !!!

Policjanci nieustannie ostrzegają przed oszustami, którzy metodą ,,na wnuczka”, „na policjanta” lub pod inną legendą oszukują osoby. Ich ofiarami padają głównie seniorzy, z którymi przestępcy kontaktują się telefonicznie i przedstawiając nieprawdziwe historie, ,,podszywając” się niejednokrotnie pod członków najbliższej rodziny , krewnych a nawet policjanta czy prokuratora, nakłaniają do przekazania kosztowności, które stanowią niekiedy oszczędności całego życia. Seniorze, bądź czujny i nie daj się oszukać!!! /audio/

Przestępcy, na ogół  wykonują telefon do seniora podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka, siostrzeńca lub innego krewnego. Swój zmieniony głos, tłumaczą przeziębieniem lub wymianą telefonu i problemami z dźwiękiem. Gdy tylko senior podda wątpliwości autentyczność rozmówcy, przystępują do ,,ataku” wzbudzając poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że nie poznaje bliskiego.  

Kolejnym krokiem działania oszustów, jest prośba o bardzo pilne pożyczenie dużej sumy pieniędzy, a jeśli ,,ofiara” nie ma gotówki, to innych kosztowności, które będzie można ,,chwilowo” zastawić za gotówkę .

Najczęściej, wywierając presję na rozmówcy i zmuszając ją do szybkiego działania i przekazania pieniędzy lub kosztowności, tłumaczą, że  potrzebują pilnie pokryć szkodę po wypadku drogowym, którego byli sprawcą, chcą ,,wykupić” się z policyjnego aresztu, który grozi im za spowodowanie wypadku  lub tłumaczą, że pieniądze te zostaną przeznaczone na pilną operację.

Wspólnym mianownikiem przestępczych działań jest manipulacja rozmówcą . Oszuści moderują rozmowę w taki sposób by uzyskać jak najwięcej informacji od samej ofiary, wykorzystując przy tym ich ufność oraz troskę o bliskich. 

Prowadzone przez policję na różnych płaszczyznach, kampanie informacyjne spowodowały, że co raz częściej, seniorzy, orientują się, że ,,po drugiej stronie słuchawki” nie ma ich prawdziwego krewnego, dlatego i oszuści ,,udoskonalają” swoje metody działania.

Chwilę po telefonie od rzekomego ,,wnuczka”, potencjalna ofiara otrzymuje następne połączenie telefoniczne, od tych samych oszustów, którzy jednak tym razem podają się funkcjonariusza Policji, CBŚP lub Prokuratora. Przestępca informuje, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy a Policja (CBŚP, Prokuratura) właśnie prowadzi akcję z zmierzającą do ujęcia oszustów i potrzebuje pomocy by tego dokonać.
Przestępca wypytuje się ile oszczędności posiada starsza osoba i prosi o ich przekazanie  ,,tajnemu policjantowi”  lub pozostawienie w wyznaczonym miejscu gdzie będzie przygotowana policyjna zasadzka.

Jeśli senior posiada swoje oszczędności w banku, oszusta prosi o ich wypłacenie w całości, informując jednocześnie, by nikomu nie mówić o celu wypłaty. Oszukując po raz kolejny  przekonuje ofiarę, że pracownik banku również jest uwikłany w przestępczy proceder. Pieniądze pozostawione w miejscu rzekomej ,,zasadzki” zostają bezpowrotnie utracone, bowiem oszuści przejmując, gotówkę lub inne kosztowności, natychmiast zrywają kontakt z ofiarą.

ZAPAMIĘTAJ!

Sprawcy oszustw metodą „na policjanta” nigdy nie kontaktują się osobiście z ofiarami.
Wykonując połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary wywierają na niej presję czasu.
Przebiegli oszuści nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości.
Przekonują ofiary, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców.
Przestępcy podając się za funkcjonariuszy Policji, często grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
Zawsze po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

ZAPAMIĘTAJ!

Zapamiętaj! Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!
Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.
Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.

Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.

W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy Policji 997 lub 112.

Opracował :

Oficer Prasowy

KPP w Wieruszowie

asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments