LO Wieruszów – Do końca aktywni!

Czas Pandemii to trudny czas dla nauczania i uczenia się, dla nadzorowania w nauce dzieci i młodzieżyprzez rodziców,czas wyzwań dla kreatywności uczniów i nauczycieli, ale: „wollen heißt können” (chcieć , znaczy móc), jak uczymy na lekcjach języka niemieckiego w Liceum Ogólnokształcącym w Wieruszowie.

Czerwiec 2020 skłaniał uczniów raczej do myślenia o wakacjach, niż do zaangażowania się w dodatkowe prace, a jednak!

Jak się okazuje LO im. M. Kopernika w Wieruszowie jest do końca aktywne, nie tylko w ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego, Konkursach Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec, czy rywalizacjach organizowanych przez wspierające polskich germanistów: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, którego aktywnymi członkami w naszej szkole są mgr Teodora Ziemba (współzałożyciel i członek pierwszego Zarządu PSNJN we Wrocławiu) oraz dyr. mgr Magdalena Stachulec.

Chcąc zaangażować naszych licealistów do wykorzystania języka i wiedzy w działania poza programowe, interdyscyplinarne, zaproponowałam uczącym się języka niemieckiego udział w Konkursie Komisji Europejskiej pt.: „Europa 2050”.

Najlepsze eseje, zawierające wizję Europy w roku 2050, zarówno w języku polskim, jak i niemieckim przedstawili najpierw na lekcję języka niemieckiego następujący uczniowie:
Michał Pietrzak z kl.II.a, Olimpia Rosińska z kl. II.B, oraz Marta Taras z klasy I.B.

Napisanie tych prac w języku ojczystym było nie lada wyzwaniem, ale ci uczniowie wykazali się także niezwykłą kreatywnością i znajomością struktur oraz słownictwa niemieckiego na bardzo wysokim poziomie, dlatego ich prace wysłałam dalej, by ich głos sprawie Europy 2050 mógł być słyszany także poza Wieruszowem.

Nasi uczniowie wiedzą, że uczą się języka niemieckiego w naszej szkole nie tylko dla ocen, egzaminów i zaliczeń, chcemy, by zdobywali narzędzie, które w przyszłości ma być dla nich pomocne w pracy, negocjacjach oraz w wyrażaniu ich poglądów np. na forum europejskim.

Cieszymy się więc niezmiernie , że uczennica MARTA TARAS z klasy I.B LO Wieruszów zdobyła w tym ogólnopolskim konkursie I. miejsce.

Gratulujemy uczennicy, rodzicom, szkole – CHCIEĆ ZNACZY MÓC!

Opiekun: mgr Teodora Ziemba
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.